Na terenie Wrocławia, do sieci niskiego i średniego napięcia, przyłączono już 7039 instalacji fotowoltaicznych (zgodnie z danymi Tauron Dystrybucja). Ich łączna moc to ponad 60 gigawatogodzin. Pozwala to na redukcję emisji o blisko 40 tysięcy ton dwutlenku węgla w skali roku.
Niezwykle cieszy, że wrocławianie doceniają potencjał odnawialnych źródeł energii. Jako miasto również chcemy podążać tym trendem i zależy nam na wytwarzaniu czystej energii. Tak, by obiekty należące do miasta, w coraz większym stopniu były zasilane energią słoneczną.Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia
Coraz więcej paneli fotowoltaicznych na miejskich dachach - stadion, zajezdnia, szkoły i przedszkola oraz jednostki kultury
Największa miejska instalacja fotowoltaiczna znajduje się na terenie Tarczyński Areny. Składa się z ponad 1200 paneli. W słoneczne, letnie dni pozwala na całkowite zapewnienie energii elektrycznej potrzebnej do codziennej, biurowej pracy na Tarczyński Arenie (gdzie każdego dnia do pracy dojeżdża pół tysiąca osób z ponad 20 różnych przedsiębiorstw z siedzibą na stadionie). Dzięki niej rocznie emitowanych jest ponad 420 ton dwutlenku węgla mniej. Za tę realizację oraz rozbudowę sieci elektroenergetycznej, Wrocław otrzymał w tym roku tytuł Lidera Transformacji Energetycznej w trakcie Polskiego Kongresu Klimatycznego.
Przykładem może być także instalacja na dachu zajezdni autobusowej przy ul. Obornickiej. Podobnie, jak w przypadku Tarczyński Areny, energia słoneczna pokrywa połowę rocznego zapotrzebowania obiektu na energię elektryczną.
Fotowoltaika pojawia się także coraz częściej na dachach placówek oświatowych – szkół, przedszkoli czy żłobków. Łącznie, z energii odnawialnej korzysta 18 placówek. Panele fotowoltaiczne zostały zamontowane m.in. na oddanym we wrześniu Zespole Szkolno-Przedszkolnym przy ul. Asfaltowej, na dachu przedszkola nr 108 przy ul. Drukarskiej, ZSP nr 5 przy ul. Osobowickiej czy żłobku nr 16 przy ul. Sygnałowej.
Z energii słonecznej korzysta także 6 jednostek kultury: Centrum Kultury Wrocław-Zachód (ul. Chociebuska), Miejska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Różewicza (ul. Sztabowa) czy Centrum Kultury AGORA (ul. Serbska).
Od zeszłego roku realizujemy także projekt „Małe OZE” i montujemy instalacje fotowoltaiczne na kolejnych, miejskich budynkach. W 2022 roku powstało 8 nowych instalacji za ponad milion złotych. W tym roku z fotowoltaiki zacznie korzystać kolejnych 7 obiektów, a łączna kwota realizacji przekroczyła 1,5 miliona złotych. Projekt „Małe OZE” będzie kontynuowany w przyszłym roku.Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektorka Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW
Tylko w tym roku panele fotowoltaiczne zostaną zamontowane na dachach:
- Wrocławskiego Zespołu Żłobków przy ul. Zemskiej,
- Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Chociebuskiej,
- Wrocławskiego Zespołu Żłobków przy ul. Białowieskiej,
- Miejskiego Centrum Usług Socjalnych przy ul. Rędzińskiej,
- Miejskiego Centrum Usług Socjalnych przy ul. Mącznej,
- Centrum Kultury Wrocław Zachód przy ul. Chociebuskiej,
- SP nr 50 im. Ossolineum przy ul. Czeskiej.