wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 07:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Odra – rzeka, która zrodziła cywilizację. Poznajcie jej historię [WIDEO]
Odra – rzeka, która zrodziła cywilizację. Poznajcie jej historię Wroclaw.TV
Odra – rzeka, która zrodziła cywilizację. Poznajcie jej historię

Odra to druga co do wielkości polska rzeka. Choć ma źródło w Czechach i płynie przez trzy kraje: Czechy, Niemcy i Polskę, to u nas jest aż 86 proc. jej biegu. Dziś służy nam głównie do rekreacji, kiedyś decydowała o tworzeniu się cywilizacji. O tym, jak zmieniliśmy ją według własnych potrzeb i jakie są tego konsekwencje opowiada Kamil Zaremba - prezes fundacji OnWater, który na Odrze mieszka. Tuż obok swojego domu postawił też centrum edukacyjne na wodzie. Zobaczcie pierwsze z cyklu wideo o Odrze.

Reklama

– Odra Centrum jest bardzo nowoczesnym obiektem. Wszystkie instalacje są w obiegu zamkniętym, mamy odnawialne źródła energii. Myślę, że jesteśmy wartością dodaną dla rzeki, o której uczymy. Jest aż 14 warsztatów, które edukują o ekosystemie Odry – wyjaśnia Kamil Zaremba.

Wrocław zrodził się nad Odrą

Odra od wieków dostarczała ludziom to, czego potrzebowali – wody pitnej, żyznych gleb czy ryb. Tworzyła warunki do życia. Dziś nad Odrą leży 28 miast, w tym stolica Dolnego Śląska.

Wrocław nieprzypadkowo powstał nad Odrą i w dolinie innych rzek. W takich miejscach łatwiej było się osiedlić, przy rzecznych szlakach transportowych, przy wodzie, która napędzała młyny przemysłowe, a wcześniej pełniła choćby funkcje obronne. Teraz Odra kojarzy nam się przede wszystkim z wypoczynkiem, turystyką
Kamil Zaremba, prezes fundacji OnWater

Jak zmieniła się Odra na przestrzeni wieków?

Obecny bieg Odry to wynik XVIII-wiecznej regulacji i dwóch wielkich inwestycji hydrotechnicznych prowadzonych we Wrocławiu pod koniec XIX i na początku XX wieku. A także budowy oraz modernizacji systemu zabezpieczenia przeciwpowodziowego miasta.

– Ludzkość, cywilizacja prostuje nam rzeki. Dróg wodnych w obrębie granic miasta mamy obecnie 45 km. Gdyby cofnąć się 200, 300 lat, prawdopodobnie byłoby ich dużo więcej. Są takie miejsca, jak np. staw w Ogrodzie Botanicznym czy Ogrodzie Japońskim, gdzie kiedyś były koryta Odry, ale zostały przekształcone – mówi prezes fundacji OnWater.

„Wspólnie zatroszczmy się o Odrę”

Dziś Odra wysycha. Nie tylko przez działania człowieka, ale także wskutek ocieplenia klimatu. Katastrofa ekologiczna z lata 2022 r. była jedynie preludium tego, co może nas czekać.

– Mamy skłonność do bagatelizowania kolejnych katastrof. Na pewno trzeba bardziej zainteresować się problemem zużycia wody w mieście i zatroszczyć się o naszą rzekę – kończy Kamil Zaremba.

Już za tydzień kolejne wideo z serii filmów o Odrze.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl