Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Co to elektrośmieci i elektroodpady?
Terminem elektrośmieci i elektroodpady określamy każdy zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, który jest zasilany przez prąd lub baterie i ma w sobie substancje szkodliwe dla zdrowia człowieka. Sprzęty codziennego użytku zawierają wiele substancji szkodliwych dla środowiska i dla nas samych. Są to głównie metale ciężkie, takie jak freon czy ołów.
W momencie kiedy wyrzucona na osiedlowy śmietnik stara lodówka zaczyna rdzewieć, to te substancje przedostają się do gleby i powietrza, zatruwając środowisko. W przypadku, kiedy któryś ze starych sprzętów zostaje wyrzucony do lasu to skażenie postępuje w jeszcze większym stopniu.
Jak dzielimy elektrośmieci?
Zgodnie z najnowszą Dyrektywą Parlamentu Europejskiego elektrośmieci dzielimy na 6 grup. Zostało to uproszczone w stosunku do poprzedniego podziału, który wyszczególniał aż 10 różnych grup elektroodpadów. Podział prezentuje się następująco:
- Sprzęt działający na zasadzie wymiany temperatury – lodówki, zamrażarki, klimatyzatory, grzejniki,
- Ekrany, monitory i sprzęt zawierający ekrany większe niż 100 cm² – telewizory, monitory, laptopy,
- Lampy – świetlówki, lampy sodowe, lampy wysokoprężne,
- Sprzęt wielkogabarytowy – pralki, suszarki, zmywarki, kuchenki, piekarniki, automaty wydające,
- Sprzęt małogabarytowy – odkurzacze, mikrofalówki, żelazka, tostery, kamery, czujniki dymu,
- Małogabarytowy sprzęt informatyczny i telekomunikacyjny – telefony, smartfony, GPS, routery.
Szczegółowa lista elektrośmieci i elektroodpadów, do sprawdzenia pod tym linkiem.
Gdzie oddawać elektrośmieci?
Każdy zużyty, stary i popsuty sprzęt powinien trafić do odpowiedniego punktu zbiórki elektrośmieci. Dzięki temu możemy być pewni, że urządzenie elektryczne trafi do specjalnego zakładu przetwarzania, w którym odpowiedni specjaliści wyciągną z nich to, co nadaje się do ponownego użytku. Następnie neutralizuje się wszystkie szkodliwe dla zdrowia substancje, a na wysypisko trafia to, z czego już nic nie można zrobić.
W przypadku kiedy dokonujemy zakupu nowego sprzętu RTV i AGD, w wybranym przez nas sklepie, będziemy mieli opcję, żeby oddać stare urządzenia bezpłatnie do sklepu. Dzięki temu nie będziemy musieli martwić się już o to, gdzie i w jaki sposób przetransportować stare urządzenie.
Jeśli jednak nie planujemy kupować nowego sprzętu, a chcemy pozbyć się tego starego, to musimy go samodzielnie dostarczyć do specjalnego punktu skupu elektrośmieci w mieście. Możemy również skorzystać z akcji odbioru starego sprzętu prosto z naszego domu.
Lista punktów zbiórki elektrośmieci we Wrocławiu oraz więcej informacji o akcji odbioru starych sprzętów z domu znajduje się poniżej.
Zbiórka elektrośmieci we Wrocławiu
Miejsce, w którym można zostawić swoje elektrośmieci to Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, czyli PSZOK. We Wrocławiu działają dwa takie punkty:
- PSZOK, ul. Michalczyka 9, 53-633 Wrocław,
- PSZOK, ul. Janowska 51, 54-067 Wrocław.
W 2024 roku powstał nowy Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ulicy Szwajcarskiej (jeszcze nie działa, czeka na zgodę WIOŚ).
Odbiór elektrośmieci we Wrocławiu
Na rynku możemy znaleźć wiele firm, które oferują bezpłatny odbiór elektrośmieci z domu. Jest to bardzo wygodna opcja dla wszystkich tych, którzy nie mają możliwości dostarczenia elektroodpadów do odpowiedniego punktu. Firmy, które oferują taki odbiór to między innymi Elektryczne Śmieci, Elektrośmieciarka i ElektroZbiórka.
Aby zamówić odbiór elektrośmieci z domu, wystarczy zadzwonić na numer telefonu danej firmy lub skorzystać z formularzy zgłoszeniowych, które znajdziemy na ich stronach.
SZOP-y we Wrocławiu
We Wrocławiu od 2021 roku działa nowa usługa, dzięki której można w prosty sposób pozbyć się swoich elektrośmieci. Samochody nazwane SZOP-ami, z wizerunkiem tego psotnego zwierzaka, który znany jest ze swojego zbieractwa, jeżdżą po wrocławskich osiedlach i odbierają od mieszkańców ich elektroodpady.
Do SZOP-a można oddać wiele elektrośmieci i nie tylko, są to między innymi:
- chemikalia,
- świetlówki,
- tusze i tonery,
- środki ochrony roślin,
- termometry rtęciowe,
- przeterminowane leki,
- zużyte baterie i akumulatory,
- kleje i opakowania po klejach,
- farby i opakowania po farbach,
- mały sprzęt elektryczny i elektroniczny.
Co gdzie wyrzucić?