wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

8°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 07:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. We Wrocławiu wkrótce powstanie nowy PSZOK. Gdzie i kiedy?
We Wrocławiu działają obecnie dwa PSZOK-u. Zdjęcie ilustracyjne przedstawia wjazd do PSZOK-a przy ul. Michalczyka Ekosystem sp. z o.o.
We Wrocławiu działają obecnie dwa PSZOK-u. Zdjęcie ilustracyjne przedstawia wjazd do PSZOK-a przy ul. Michalczyka

We Wrocławiu ma powstać trzeci Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Tym razem na Muchoborze Małym, przy ul. Szwajcarskiej 15. Dlaczego właśnie w tej lokalizacji i kiedy mieszkańcy będą mogli z niego skorzystać? Przeczytajcie.

Reklama

W sierpniu 2014 r. stacja zlewna „Muchobór”, gdzie odbywał się odbiór nieczystości ciekłych, została trwale zamknięta z powodu złego stanu technicznego. Przedstawiciele spółki Ekosystem postanowili zmodernizować ten obiekt i przeznaczyć go na PSZOK.

Dodatkowym atutem tej lokalizacji jest obecność śródmiejskiej obwodnicy Wrocławia, co umożliwi przewożenie odpadów przez mieszkańców zarówno w drodze do, jak i z pracy
Przemysław Zaleski, prezes zarządu Ekosystem sp. z o.o.

PSZOK przy ul. Szwajcarskiej na Muchoborze Małym – co powstanie w ramach inwestycji?

Aktualnie (połowa marca – przyp. red.) trwa weryfikacja złożonych ofert przez wykonawców. Do budowy nowego PSZOK-a przy ul. Szwajcarskiej zgłosiły się cztery firmy.

Projekt budowlany zakłada prace modernizacyjno-remontowe całego terenu objętego inwestycją oraz remont samego istniejącego budynku i wiaty. Dodatkowo obejmuje budowę ścieżki edukacyjnej z tablicami informacyjnymi. Ma ona być dostępna dla mieszkańców i służyć zwiększeniu świadomości ekologicznej odwiedzających punkt a zaprojektowane rośliny miododajne mają zwabić więcej owadów w celu zwiększenia bioróżnorodności otoczenia.

– Na terenie PSZOK planujemy również udostępnić działkowcom oraz innym mieszkańcom kompost produkowany w naszej kompostowni Odpadów Zielonych, który może przyczynić się do poprawy warunków jakości gleby w pobliskich ogródkach działkowych – podkreśla Przemysław Zaleski.

Na terenie nowego PSZOK-a Ekosystem planuje także otworzyć mały punkt napraw i drugiego życia odpadów, gdzie mieszkańcy będą mogli naprawić przedmioty, które będą zdatne do użytku lub oddać te, które nie są im potrzebne np. stoliki, meble, rowery, zastawy i przekazać innym.

Kiedy powstanie nowy PSZOK we Wrocławiu?

Wykonawca, po podpisaniu umowy, będzie mieć 5 miesięcy na wykonanie inwestycji.  

– Dążymy do tego, aby mieszkańcy mogli jak najszybciej skorzystać z nowego obiektu. Jesienią powinien on już być do ich dyspozycji – dodaje Zaleski.

Gdzie kolejne PSZOK-i we Wrocławiu?

PSZOK przy ul. Szwajcarskiej nie będzie ostatnim tego typu obiektem w mieście. Docelowo we Wrocławiu ma działać aż 5 PSZOK-ów. Ekosystem weryfikuje możliwe lokalizacje, jednocześnie trwają rozmowy z radami osiedli.

Chcielibyśmy objąć działalnością PSZOK głównie obszary, które są znacznie oddalone od centrum miasta lub które znajdują się na jego obrzeżach. Budowa nowych PSZOK-ów jest potrzebna, bo cieszą się one dużym i wciąż rosnącym zainteresowaniem mieszkańców. Obecne dwa punkty przy ul. Janowskiej i Michalczyka są już mocno obłożone
Przemysław Zaleski, prezes zarządu Ekosystem sp. z o.o.

W 2021 r. wrocławskie PSZOK-i odwiedziło ok. 59 tys. mieszkańców, a w 2022 r. już aż ok. 68 tys.

Więcej PSZOK-ów w mieście – korzyści dla wrocławian i środowiska

Odpowiednia ilość i lokalizacja PSZOK-ów ma zagwarantować łatwiejszy dostęp dla większej liczby mieszkańców, bez konieczności dłuższego dojazdu. To również mniej odpadów przy wiatach śmietnikowych i tym samym poprawa krajobrazu w pobliżu miejsca zamieszkania, np. na wrocławskich podwórkach.

PSZOKI służą także zapobieganiu powstawania dzikich wysypisk. Zebrane w PSZOK odpady minimalizują ryzyko pojawienia się ich na terenach o walorach przyrodniczych.

Przypomnijmy, że PSZOK to miejsce, do którego można samodzielnie dostarczyć wytworzone w domu odpady, których nie można wyrzucać do zwykłych pojemników. Są to m.in. elektroodpady, opony czy wielkogabaryty. We Wrocławiu działają obecnie dwa PSZOK-i:

  • ul. Kazimierza Michalczyka 9, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 17.00, w soboty w godzinach 8.00 – 16.00;
  • ul. Janowska 51, od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00 – 15.00.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl