wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 17:55

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Na Złotnikach nie powstanie spalarnia odpadów. „Działka przeznaczona pod odnawialne źródła energii”
Sortownia/spalarnia odpadów i mapa Wrocławia z przekreślonym obszarem na Złotnikach. Nie powstanie tam taka inwestycja Shutterstock
Sortownia/spalarnia odpadów i mapa Wrocławia z przekreślonym obszarem na Złotnikach. Nie powstanie tam taka inwestycja

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk zapewnił w poniedziałek, 13 marca, że na terenach w rejonie alei Kaczorowskiego i ul. Jerzmanowskiej miasto nie planuje stworzyć spalarni odpadów. Wcześniej tego dnia z mieszkańcami spotkał się wiceprezydent Jakub Mazur. Co zatem może powstać na wrocławskich Złotnikach? Działka ma zostać przeznaczona pod działalność związaną z odnawialnymi źródłami energii, jak fotowoltaika.

Reklama

– Nie ma mowy o instalacji przetwarzania odpadów, bądź jakiejkolwiek działalności związanej z odpadami komunalnymi. Obszar położony na północ od alei Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego to od dziesięcioleci tereny przemysłowe zdefiniowane Miejscowymi Planami Zagospodarowania Przestrzennego. Od lat działają tam prywatne przedsiębiorstwa, w tym te prowadzące działalność uciążliwą, np. zakłady chemiczne – czytamy w oświadczeniu prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka.

– Stąd, aby nie dopuścić do nadmiernego przeciążenia tych terenów kolejnymi prywatnymi inwestycjami, podjąłem decyzję o niedopuszczeniu do sprzedaży sześciu miejskich działek, ponieważ ważniejsza niż potencjalny zysk jest jakość życia mieszkańców okolicznych osiedli – dodaje prezydent.

„Nie” dla budowy spalarni śmieci we Wrocławiu

Jednocześnie Jacek Sutryk przyznał, że działka przy ul. Jerzmanowskiej, naprzeciwko zakładów przemysłowych, w szerokich analizach była rozważana jako jedna z ewentualnych lokalizacji pod budowę Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych, jednak miasto zrezygnowało z takiej inwestycji na terenie Wrocławia.

– Sprzeciwiam się budowie na terenie miasta spalarni odpadów – podkreśla prezydent Wrocławia.

Wiceprezydent Wrocławia spotkał się z mieszkańcami Złotnik i Jerzmanowa

Z zaniepokojonymi - możliwością budowy spalarni odpadów na zachodzie Wrocławia - mieszkańcami rozmawiał wiceprezydent Jakub Mazur.

– Wrocław to miasto dialogu i otwartości, dlatego w ciągu ostatnich kilku dni dwukrotnie spotkaliśmy się z mieszkańcami i radami osiedli Jerzmanowo i Złotniki. Przypominam, że już w 2022 roku wycofaliśmy się ze sprzedaży działki o wartości kilkudziesięciu milionów złotych w celu bezpiecznego dla mieszkańców zagospodarowania ich pod funkcje komunalne. Chcemy te tereny przeznaczyć pod funkcje gospodarcze związane z zieloną energią. Dziękuję za spotkanie, konstruktywną rozmowę i pomysły na współpracę – powiedział Jakub Mazur.

Co w przyszłości może powstać na Złotnikach? Nieuciążliwa dla mieszkańców eko-instalacja

Co dalej? Zamiast spalarni odpadów, ma być ekologicznie – poprzez działalność wykorzystującą odnawialne źródła energii.

Dodatkowo, na miejskich działkach na północ od al. Ryszarda Kaczorowskiego planowana jest nieinwazyjna, zarówno społecznie, jak i środowiskowo działalność gospodarcza: teren ten ma w przyszłości stanowić zaplecze techniczne dla Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta, który od lat działa w ścisłym centrum Wrocławia.

Co dalej z gospodarowaniem odpadów? Wrocław ma plan usamodzielniania się

Przypomnijmy, że Wrocław przygotowuje nowoczesny system gospodarowania odpadami komunalnymi a także długoterminową strategię uzupełnienia „rynku śmieciowego” o inicjatywy komunalne – po to, aby  ulżyć mieszkańcom, którzy obecnie są uzależnieni od prywatnych firm śmieciowych. W sumie na zaplanowane działania potrzeba ok. pół miliarda.

Ważnym elementem tego systemu będzie, m.in. kompostownia na Janówku, której obecne moce zostaną zwiększone do około 12 tys. ton odpadów, z możliwością dostosowania jej do odbioru 25 tys. ton.

Miasto zamierza zainwestować także w biogazownię. W planach znajduje się biogazownia oparta o instalację mokrą, moduł biometanizacji i fermentacji w silosach oraz dodatkowy generator, przerabiająca na biometan resztki ze stołówek czy restauracji. Następnie z biometanu ma być wytwarzana energia elektryczna np. dla tramwajów. Przedstawiciele miasta myślą także o instalacji opartej o technologię suchą, na frakcję zieloną oraz śmieci kuchenne.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl