wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Zatruta Odra. Trzy raporty w sprawie katastrofy: polski, niemiecki i Greenpeace

30 września opublikowany został wstępny rządowy raport w sprawie katastrofy ekologicznej na Odrze. Tego samego dnia własne wyniki badań opublikowały także strona niemiecka oraz organizacja Greenpeace. Czego dowiadujemy się z dokumentów?

Reklama

Polski raport rządowy – zakwit inwazyjnych glonów, który może się powtórzyć

Badania próbek wody oraz martwych ryb i małży wykluczyły jako przyczynę śnięcia skażenie toksycznymi substancjami, takimi jak rtęć, kadm czy ołów. Badania przeprowadzono na obecność łącznie ponad 300 substancji.

W ocenie autorów raportu, najbardziej prawdopodobna pozostaje „hipoteza złotej algi”. Obecność glonów gatunku Prymnesium parvum potwierdzono w 78 proc. pobranych próbek wody. Pojawienie się i masowy zakwit tych glonów na całej długości rzeki jest – jak czytamy na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska – zaskoczeniem dla naukowców.

Śnięcie ryb nie było zjawiskiem ciągłym, ale cyklicznym. Występowało na różnych odcinkach Odry oraz połączonych z nią zbiornikach, w różnych przedziałach czasowych. Polscy badacze zwracają także uwagę na sytuację hydrologiczną, w jakiej doszło do katastrofy: niskie stany wód i wysoką temperaturę wody w Odrze (dochodzącą do 27 stopni Celsjusza). Rzeka przy niższym przepływie jest bardziej podatna na szybkie zmiany warunków fizykochemicznych. Trafiające do rzeki zanieczyszczenia dają tym wyższe stężenia, im niższy jest poziom wody.

Wskaźniki zasolenia wody w Odrze przekroczone zostały we wszystkich przytoczonych w raporcie punktach pomiarowych. Najbardziej w górnym biegu rzeki.

Wysokie temperatury i nasłonecznienie, zwiększone zasolenie wody oraz jej słaby przepływ sprzyjają rozwojowi tzw. „złotych alg”.

- Zdaniem naukowców istnieje również ryzyko, że masowy zakwit „złotych alg” na Odrze się powtórzy. Możliwe jest również rozprzestrzenianie się Prymnesium parvum na inne rzeki jeziora na terenie Polski. Dlatego zespół ekspertów analizował metody zwalczania „złotych alg” stosowane w innych krajach na świecie. Planowane są dalsze analizy w tym kierunku – czytamy na stronie ministerstwa.

Treść polskiego raportu znajdziecie na stronie IOŚ-PIB, a także w galerii zdjęć do tego tekstu. 

Niemiecki raport rządowy – ryby zabiła toksyna wydzielana przez algi, ale za zasolenie odpowiada człowiek

Niemieccy badacze potwierdzają „hipotezę złotej algi”. W odróżnieniu od polskich kolegów wskazują jednak na konkretną przyczynę ich pojawienia się. To - jak zaznacza Deutsche Welle - „nagły wzrost zawartości soli, w powiązaniu z innymi czynnikami”. Przyczyna zasolenia wody w Odrze powinna ich zdaniem zostać wyjaśniona przez stronę polską.

Raport Greenpeace – stan Odry jest zły, zrzuty ścieków monitorowane są tylko na papierze

Badania próbek wody przeprowadził także polsko-niemiecki zespół organizacji Greenpeace.

- (…) Tam, gdzie do rzeki odprowadzane są poprzemysłowe ścieki – głównie z kopalń – zasolenie wody jest bardzo wysokie, a obecność metali ciężkich w osadach dennych na poziomie niebezpiecznym dla organizmów wodnych. Jeśli dodamy do tego niski stan wody, ocieplający się klimat i duże przekształcenie Odry przez człowieka otrzymamy doskonałe środowisko do rozwoju alg i wypuszczania przez nie toksyn – piszą ekolodzy.

Aktywiści przypominają także, że kopalnie i zakłady przemysłowe kontrolowane są w Polsce tylko na papierze. Nikt nie prowadzi kompleksowej kontroli zrzutów ścieków do rzek.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl