Poprzednia lodówka była po przejściach. Miesiącami służyła dzielnie przy Stadionie Wrocław (dziś Tarczyński Arena), ale z uwagi na silny wiatr kilka razy przewracała się. Udało się ją naprawiać i nawet raz podmienić na sprawny, nowszy model – zepsuty egzemplarz służył jako części zamienne.
Lodówka została przeniesiona ze stadionu do CAL-u na Maślicach
– Po uruchomieniu Centrum Aktywności Lokalnej na Maślicach zapadła decyzja, że lodówka przeniesiona zostanie na ul. Suwalską 11. Z dwóch lodówek jakie przyjechały ze stadionu założono jedną – opowiada Sławomir Czerwiński, wiceprzewodniczący Zarządu Osiedla Maślice. – Niestety nie wytrzymały zawiasy drzwi, które odpadły. Zbiła się szyba, a do tego kilka dni wcześniej rozpadła się klamka – dodaje.
Mieszkańcy szybko zorganizowali zrzutkę na nowy sprzęt
– Nową lodówkę i materiały na regał ufundowali mieszkańcy Maślic, którym Jadłodzielnia przy Suwalskiej 11 przypadła do gustu. Stara lodówka ma dobrą obudowę i działa, ale nie ma drzwi. W myśl hasła #wroclawniemarnuje będzie naprawiana lub posłuży jako części zamienne. Decyzja zapadnie niebawem – informuje Sławomir Czerwiński.
Zbiórka trwała trzy dni i zebrano 1200 zł. Ta kwota całkowicie pokryła koszty budowy specjalnego regału i zakup nowej lodówki.


Po kilku mniejszych kwotach, jakie wpłacono na zrzutkę, jeden darczyńca wpłacił ponad 1 tys. zł, zapewniając całą kwotę zrzutki. Była to niesamowita niespodzianka. Zbiórkę przeprowadził zespół współpracujący na co dzień na osiedlu tj. Rada Osiedla, Rada Rodziców SP26, CAL Maślice i stowarzyszenie Kolektyw PomysłówSławomir Czerwiński
Wyżej wymienione organizacje wspólnie prowadzą obsługę Jadłodzielni Suwalska 11, przy ścisłej współpracy z Foodsharing Wrocław.
Masz za dużo jedzenia w lodówce w domu? Nie zmarnuj go! Podziel się z innymi!
Czym jest foodsharing? Pojawił się w Polsce w 2016 roku. W prostych słowach chodzi o to, żeby nie marnować żywności. Mamy czegoś za dużo w domowej lodówce - przynieśmy do Jadłodzielni. Może ktoś będzie chciał skorzystać i zabierze jedzenie do swojego domu.
Jadłodzielnie są otwarte siedem dni w tygodniu, 24 godziny na dobę
Do Jadłodzielni trafia też żywność z targowisk, piekarni, restauracji i cateringów. Jadłodzielnie mogą być „zasilane” również z inicjatywy samych właścicieli małych sklepów. Dzięki temu niesprzedana żywność nie zostanie wyrzucona.
O Jadłodzielniach warto pamiętać również po dużych wydarzeniach okolicznościowych – bywa, że na wesela, chrzciny, a nawet święta przygotowujemy zbyt dużo jedzenia i potem je wyrzucamy. A przecież można się nim podzielić z innymi!
Wato przypomnieć o akcji „Nie wyrzucaj – przekaż – podziel się – pomóż – nie marnuj”, do której zachęcają Urząd Miejski Wrocławia we współpracy z Bankiem Żywności i Foodsharing Wrocław. Akcja to element miejskiej kampanii „Wrocław nie marnuje”.