wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 14:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Foodsharing postawił kolejną jadłodzielnię – przy południowej granicy Wrocławia. Jak możesz podzielić się jedzeniem?

Balony, piniata, grill i dużo uratowanego jedzenia – tak wyglądało otwarcie nowej jadłodzielni w podwrocławskich Iwinach. To kolejny, czternasty już punkt Foodsharing Wrocław, w którym możemy podzielić się nadwyżkami żywności. Jadłodzielnie są rozstawione w różnych częściach miasta, ale wszystkie służą jednemu celowi – niemarnowaniu jedzenia. Zobacz, gdzie dokładnie znajdziesz nowe miejsce Foodsharingu i jak możesz z niego skorzystać.

Reklama

Jadłodzielnia w Iwinach powstała z prywatnej inicjatywy mieszkańca, Pawła Wypycha, który udostępnił prąd i miejsce na swojej działce, a także pomógł kupić witrynę oraz obudowę.

Bardzo doceniamy takie oddolne inicjatywy i zachęcamy innych mieszkańców do podobnych działań. Pan Paweł nawiązał z nami kontakt, gdy o inicjatywie powiedziała mu znajoma z Warszawy
Agnieszka Maniewska, koordynatorka Foodsharing Wrocław

Jadłodzielnia przy ul. św. Jacka 1 jest najdalej położonym na południe od Wrocławia punktem Foodsharing, które – jak zapewniają przedstawiciele ruchu – pomoże zaktywizować Iwiny, Jagodno i okoliczne podwrocławskie miejscowości w ograniczeniu marnowania żywności.

Z jadłodzielni w Iwinach, podobnie jak z pozostałych, można korzystać przez całą dobę, zostawiać swoje nadwyżki żywności, częstować się tym, co w lodówce i promować niemarnowanie. Ostatnio informowaliśmy także o przeniesieniu jadłodzielni z Tarczyński Arena Wrocław na ul. Suwalską 11 (obok Centrum Aktywności Lokalnej na Maślicach).

Foodsharing Wrocław od lat ratuje żywność

Foodsharing pojawił się w Polsce w 2016 roku jako odpowiedź na rosnący problem marnowania żywności. W ramach ruchu społecznego wspólnie z partnerami tworzone są punkty do wymiany nadwyżek spożywczych nazywane jadłodzielniami.

Czytaj także: Foodsharing Wrocław wśród 30 Kreatywnych Wrocławia

Foodsharing umożliwia mieszkańcom wymianę spożywczą. Gdy mamy czegoś za dużo np. zupę z poprzedniego dnia lub jogurty, a wyjeżdżamy na urlop i wiemy, że już tego nie zjemy, możemy to przynieść do takiego punktu. Jest to możliwe o dowolnej godzinie, gdyż jadłodzielnie są otwarte całą dobę każdego dnia. Możemy też, choćby wracając z pracy, zajrzeć tu i zabrać to, co było nadwyżką dla kogoś innego, a nam się przyda
Agnieszka Maniewska, koordynatorka Foodsharing Wrocław

Foodsharing odbiera także niesprzedaną żywność z targowisk, piekarni, restauracji i cateringów. Kilkanaście osób w ciągu jednego tygodnia ratuje w sumie około pół tony żywności. O jadłodzielniach warto pamiętać również po dużych wydarzeniach okolicznościowych – bywa, że na wesela, chrzciny, a nawet święta przygotowujemy zbyt dużo jedzenia.

Galeria zdjęć

„Wrocław nie marnuje” żywności – akcja dla gastronomii

Przypominamy także o akcji „Nie wyrzucaj – przekaż – podziel się – pomóż – nie marnuj”, do której zachęcają Urząd Miejski Wrocławia we współpracy z Bankiem Żywności i Foodsharing Wrocław.

Restauracje, piekarnie, cukiernie czy kawiarnie codziennie korzystają i wytwarzają dziesiątki kilogramów żywności. Zdarza się, że część produktów i potraw nie zostaje wykorzystana. Jedzenia nie trzeba wyrzucać, można się nim podzielić.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl