wroclaw.pl Zielony Wrocław - środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 19°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Foodsharing postawił kolejną jadłodzielnię – przy południowej granicy Wrocławia. Jak możesz podzielić się jedzeniem?

Bartosz Moch,
Na Iwinach pod koniec lipca 2022 r. stanęła kolejna jadłodzielnia Foodsharing Wrocław Foodsharing Wrocław
Na Iwinach pod koniec lipca 2022 r. stanęła kolejna jadłodzielnia Foodsharing Wrocław

Balony, piniata, grill i dużo uratowanego jedzenia – tak wyglądało otwarcie nowej jadłodzielni w podwrocławskich Iwinach. To kolejny, czternasty już punkt Foodsharing Wrocław, w którym możemy podzielić się nadwyżkami żywności. Jadłodzielnie są rozstawione w różnych częściach miasta, ale wszystkie służą jednemu celowi – niemarnowaniu jedzenia. Zobacz, gdzie dokładnie znajdziesz nowe miejsce Foodsharingu i jak możesz z niego skorzystać.

Reklama

Jadłodzielnia w Iwinach powstała z prywatnej inicjatywy mieszkańca, Pawła Wypycha, który udostępnił prąd i miejsce na swojej działce, a także pomógł kupić witrynę oraz obudowę.

Bardzo doceniamy takie oddolne inicjatywy i zachęcamy innych mieszkańców do podobnych działań. Pan Paweł nawiązał z nami kontakt, gdy o inicjatywie powiedziała mu znajoma z Warszawy
Agnieszka Maniewska, koordynatorka Foodsharing Wrocław

Jadłodzielnia przy ul. św. Jacka 1 jest najdalej położonym na południe od Wrocławia punktem Foodsharing, które – jak zapewniają przedstawiciele ruchu – pomoże zaktywizować Iwiny, Jagodno i okoliczne podwrocławskie miejscowości w ograniczeniu marnowania żywności.

Z jadłodzielni w Iwinach, podobnie jak z pozostałych, można korzystać przez całą dobę, zostawiać swoje nadwyżki żywności, częstować się tym, co w lodówce i promować niemarnowanie. Ostatnio informowaliśmy także o przeniesieniu jadłodzielni z Tarczyński Arena Wrocław na ul. Suwalską 11 (obok Centrum Aktywności Lokalnej na Maślicach).

Foodsharing Wrocław od lat ratuje żywność

Foodsharing pojawił się w Polsce w 2016 roku jako odpowiedź na rosnący problem marnowania żywności. W ramach ruchu społecznego wspólnie z partnerami tworzone są punkty do wymiany nadwyżek spożywczych nazywane jadłodzielniami.

Czytaj także: Foodsharing Wrocław wśród 30 Kreatywnych Wrocławia

Foodsharing umożliwia mieszkańcom wymianę spożywczą. Gdy mamy czegoś za dużo np. zupę z poprzedniego dnia lub jogurty, a wyjeżdżamy na urlop i wiemy, że już tego nie zjemy, możemy to przynieść do takiego punktu. Jest to możliwe o dowolnej godzinie, gdyż jadłodzielnie są otwarte całą dobę każdego dnia. Możemy też, choćby wracając z pracy, zajrzeć tu i zabrać to, co było nadwyżką dla kogoś innego, a nam się przyda
Agnieszka Maniewska, koordynatorka Foodsharing Wrocław

Foodsharing odbiera także niesprzedaną żywność z targowisk, piekarni, restauracji i cateringów. Kilkanaście osób w ciągu jednego tygodnia ratuje w sumie około pół tony żywności. O jadłodzielniach warto pamiętać również po dużych wydarzeniach okolicznościowych – bywa, że na wesela, chrzciny, a nawet święta przygotowujemy zbyt dużo jedzenia.

Galeria zdjęć

„Wrocław nie marnuje” żywności – akcja dla gastronomii

Przypominamy także o akcji „Nie wyrzucaj – przekaż – podziel się – pomóż – nie marnuj”, do której zachęcają Urząd Miejski Wrocławia we współpracy z Bankiem Żywności i Foodsharing Wrocław.

Restauracje, piekarnie, cukiernie czy kawiarnie codziennie korzystają i wytwarzają dziesiątki kilogramów żywności. Zdarza się, że część produktów i potraw nie zostaje wykorzystana. Jedzenia nie trzeba wyrzucać, można się nim podzielić.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Zobacz więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl