3. Edukacja
  4. Zakończyła się budowa żłobka z biblioteką przy ulicy Sołtysowickiej we Wrocławiu. Uroczyste otwarcie pod koniec października

Błażej Organisty,

Na zdjęciu: nowy budynek żłobka i biblioteki na Sołtysowicach BO
Na zdjęciu: nowy budynek żłobka i biblioteki na Sołtysowicach

Ponad setka dzieci pójdzie w listopadzie do nowego żłobka, który miasto wybudowało na Sołtysowicach. Są jeszcze miejsca w dwóch grupach. W budynku prawie wszystko już gotowe na oficjalną inaugurację, która zbliża się wielkimi krokami. W tym samym obiekcie otworzy się filia biblioteki miejskiej.

Budynek żłobka nr 17 przy ul. Sołtysowickiej 29J jest już prawie gotowy na przyjęcie dzieci. Budowę należy uznać za zakończoną. Teraz trwa przede wszystkim wyposażanie wnętrz.

151 dzieci w 5 grupach. Są wolne miejsca

W nowej placówce czeka 151 miejsc w pięciu oddziałach. Wolne zostały w grupie wiekowej od 1 do 2 oraz w grupie od 2 do 3 lat. Rekrutacja prowadzona jest w trybie ciągłym. Zajęcia ruszają od listopada. Kilka dni wcześniej odbędzie się oficjalne otwarcie.

Każda grupa ma swoją salę, najmłodsza osobną sypialnię. Są oczywiście szatnie, łazienki, przewijaki, wanienki, kuchnia wyposażona w różnorodny sprzęt do gotowania, trzy jadalnie z przylegającymi do nich zmywalniami, pralnia oraz inne pomieszczenia, takie jak do przygotowania warzyw, jajek, magazyny na pościel czy pokoje socjalne.

Przed budynkiem na dzieci czekają dwa place zabaw ustawione na trawnikach, wśród drzew. Rośliny są także na dziedzińcu. Wokół żłobka posadzono wiele krzewów, a niebawem dojdzie 35 klonów.

Przed żłobkiem przygotowano drogę dojazdową, miejsca na rowery i chodniki. Z kolei na dachu zamontowano panele, tak żeby placówka czerpała energię słoneczną. To jeden z elementów z grupy ekologicznych lub technologicznych, w które wyposażono budynek. Inne to na przykład:

• system rozprowadzania wody deszczowej,
  • rośliny retencjonujące wodę,
  • klimatyzacja,
  • kamery w pomieszczeniach, w których będą przebywać dzieci,
  • wideofony,
  • rolety, dzięki którym będzie ciemniej w trakcie snu.

Na Sołtysowice wraca biblioteka miejska

W tym samym budynku otworzy się 24 listopada filia nr 19 MBP Wrocław. To oznacza, że biblioteka miejska powraca na Sołtysowice po dwóch latach nieobecności. Wcześniej przez kilkadziesiąt lat mieściła się w starej kamienicy, która przestała być zdatna do użytku.

W nowej filii są już regały i część książek, w większości nowych, choć jest też trochę egzemplarzy ze zbiorów poprzedniej filii na Sołtysowicach. Oczywiście nie zabraknie pozycji dla dzieci, w tym obrazkowych. Oprócz klasyków będzie duży księgozbiór dotyczący ekologii i klimatu oraz lektury o kuchni roślinnej. Zbiór uzupełnią książki audio i gry planszowe.

Biblioteka będzie otwarta od poniedziałku do piątku i w dwie soboty w miesiącu – prawdopodobnie pierwszą i trzecią.

Z nowego budynku, o powierzchni niespełna 5000 mkw., skorzysta także Rada Osiedla Sołtysowice, która w sali wspólnej będzie mogła organizować spotkania czy zebrania itp.

Cała inwestycja kosztowała około 12,3 mln zł i została zrealizowana pod nadzorem Zarządu Inwestycji Miejskich.