wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:48

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. „Miasta przyszłości…” – we francuskim Breście trwa finał projektu GrowGreen. Co powstało dzięki niemu we Wrocławiu?

W położonym we francuskiej Bretanii, na północnym zachodzie Francji, mieście Brest, w dniach 8-9 listopada trwa konferencja podsumowująca GrowGreen. To finał projektu, w ramach którego we Wrocławiu, jednym z jego liderów, powstało 7 parków kieszonkowych na Ołbinie oraz zazieleniono ulicę Daszyńskiego.

Reklama

Na początku listopada 2022 r. liderzy oraz miasta partnerskie GrowGreen mogli wymienić się doświadczeniami i wynikami badań dot. tego, w jaki sposób błękitno-zielona infrastruktura wpływa na zmiany klimatu.

Realizowany przez pięć lat (2017-2022) międzynarodowy projekt GrowGreen miał pomóc w przystosowaniu miast uczestniczących w nim do zmian klimatu, m.in. poprzez stworzenie przykładowych rozwiązań zielono-błękitnej infrastruktury: parków kieszonkowych, zielonych ścian i ulic. Wrocław, obok Manchesteru i Walencji jest liderem projektu. Miastami partnerskimi GrowGreen są francuski Brest, chorwacki Zadar, włoska Modena i chińskie Wuhan.

GrowGreen – jak błękitno-zielona infrastruktura wpływa na zmiany klimatu?

Zakończeniem projektu GrowGreen jest dwudniowa konferencja (8-9 listopada) we francuskim Breście „Cities of the future – nature-based solutions for resilience in the face of climate change”.

Dziękuję za waszą obecność, to bardzo ważne spotkanie. Projekt GrowGreen zmienił wiele i pomógł w zazielenieniu naszych miast. Teraz czas, by pokazać efekty i porozmawiać o tym, co przez ostatnich pięć lat udało nam się wspólnie zrobić
Michelle Oddy, koordynatorka GrowGreen z Manchesteru

Pierwszy dzień to wymiana doświadczeń pomiędzy uczestnikami projektu i partnerami realizującymi podobne projekty – jak ConnectingNature czy UNaLab – w innych krajach Europy.

– W Breście podsumowujemy projekt GrowGreen. Pokazujemy przykłady zielono-błękitnych rozwiązań, które – dzięki GrowGreen - powstały wśród liderów i partnerów oraz pokazujemy, czego nauczyliśmy się dzięki tym działaniom. Duży nacisk kładziemy na prezentację wyników badań naukowych, które mają odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób zrealizowane projekty wpłynęły na zmiany klimatu. To m.in. zwiększenie bioróżnorodności w centrum, obniżenie temperatury, poprawa jakości powietrza czy większe możliwości schronienia przed upałem oraz zatrzymania i wykorzystania wód opadowych – mówi Małgorzata Bartyna-Zielińska, kierownik Działu Kształtowania Środowiska i Klimatu UMW.

Wyniki badań w stolicy Dolnego Śląska zaprezentowała dr Kornelia Kwiecińska z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Drugi dzień konferencji to m.in. odwiedzenie miejsc, które dzięki GrowGreen stały się bardziej zielono w Breście, a także końcowe spotkanie konsorcjum instytucji realizujących projekt.

Galeria zdjęć

GrowGreen – co zmieniło się we Wrocławiu? Zielona ul. Daszyńskiego i parki na Ołbinie

Zielona ulica Daszyńskiego i siedem parków kieszonkowych - tak zmienił się Ołbin w ramach realizowanego we Wrocławiu projektu Grow Green. Jest on odpowiedzią na postępujące zmiany klimatu, jak fale upałów, susze, gwałtowne ulewy i silne wiatry. Żeby im przeciwdziałać, do miast wprowadza się tzw. błękitno-zieloną infrastrukturę. Przypominamy film zrealizowany przez Telewizję Echo24, jak zrobiono to we Wrocławiu.

Skala zrealizowanych inwestycji we Wrocławiu w ramach projektu GrowGreen to aż 1,6 mln euro.

Więcej informacji o projekcie Grow Green znajdziecie tutaj.

Finał projektu GrowGreen we Wrocławiu – za nami wspólne świętowanie na Ołbinie

We wrześniu i w październiku 2022 r. na wrocławskim Ołbinie przeprowadzono wiele wydarzeń dla mieszkańców, wieńcząc tym samym projekt GrowGreen i pokazując, jak bardzo zmieniła się ta okolica w ostatnich latach.

– Kończymy drugi etap projektu GrowGreen, który odmienił oblicze naszego osiedla. Siedem podwórek i ulica Daszyńskiego zmieniły się nie do poznania. Dodatkowo wprowadzono zielone rozwiązania, które powinny pomóc w walce ze zmianami klimatu. Chcemy, aby wspierały one życie mieszkańców Ołbina – podkreślał Paweł Wikliński, przewodniczący zarządu osiedla Ołbin.

Wśród podwórkowych wydarzeń wrocławianie mogli m.in. skorzystać z plenerowego kina, brać udział w warsztatach ogrodniczych, sadzeniu drzewa, wspólnym gotowaniu, sąsiedzkiej kolacji, spacerach tematycznych i mini-koncertach. Nie zapomniano o najmłodszych, na których także czekało wiele atrakcji.

Działania zostały zainicjowane przez urzędników miejskich we współpracy z Agencją Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej oraz Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu, którzy są partnerami projektu GrowGreen. Jest on finansowany ze środków programu ramowego Unii Europejskiej w zakresie badań naukowych i innowacji Horyzont 2020. Warsztaty poprowadziło Stowarzyszenie Żółty Parasol i partnerzy.

Logotyp unijny projektu GrowGreen

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl