wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:50

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Metamorfozy Podwórek #2. Teren po fabryce czekolady przy ul. Oleśnickiej oddany został dzieciom [PRZED i PO]
Kliknij, aby powiększyć
Po zakończeniu remontu mieszkańcy okolicznych kamienic mają do swojej dyspozycji odnowione przestrzenie między budynkami archiwum zzk
Po zakończeniu remontu mieszkańcy okolicznych kamienic mają do swojej dyspozycji odnowione przestrzenie między budynkami

Zaglądamy na wrocławskie podwórka, które w ostatnich latach przeszły metamorfozy. Tym razem jesteśmy na Ołbinie, na terenie wśród wysokich, poniemieckich kamienic, pomiędzy ulicami: Oleśnicką, Jedności Narodowej, Żeromskiego, Kluczborską i Poniatowskiego. Powstał tu plac zabaw dla dzieci oraz siłownia terenowa. Całość została oświetlona. Posadzono mnóstwo młodych roślin. Co się zmieniło? Efekty pokazujemy w filmie oraz na zdjęciach przed i po.

Reklama

Zakończyły się prace na kolejnym podwórku na Ołbinie. Tym razem chodzi o jedno z największych terenów w okolicy. Otacza go aż pięć ulic: Oleśnicka, Jedności Narodowej, Żeromskiego, Kluczborska i Poniatowskiego. 

Pojawiły się ażurowe płyty i plac zabaw dla dzieci

Przed wojną znajdowała się tu fabryka czekolady, po której do dziś pozostał jedynie komin. Podwórko otoczone jest starymi, poniemieckimi, pięciopiętrowymi kamienicami. Całość to wręcz klasyka takich wrocławskich osiedli jak Ołbin czy Nadodrze. 

Remont podwórka rozpoczął się od odwodnienia, a następnie wyrównania terenu. Wcześniej ta przestrzeń była bowiem rozjeżdżona przez samochody. Często tworzyły się tu kałuże i błoto. 

Następnie, w celu ułatwienia poruszania się mieszkańcom po podwórku, np. dojścia od klatki schodowej do śmietników, położono płyty ażurowe. Dzięki temu teren jest twardy, a jednocześnie biologicznie czynny, bo woda deszczowa ma gdzie spływać
Aleksandra Lipertowska, rzeczniczka prasowa Zarządu Zasobu Komunalnego

Znalazła się też przestrzeń dla miłośników sportu i aktywności na świeżym powietrzu, czyli mała siłownia zewnętrzna. Dla najmłodszych przygotowano plac zabaw z wieloma atrakcjami. 

Komin po fabryce czekolady został podświetlony

Wokół posadzono kilka drzew, w tym klony czerwone i platan klonolistny. Oprócz tego 1700 nowych krzewów i bylin. O nasadzenia przez trzy kolejne lata po odebraniu robót będzie dbać wykonawca i to do niego należeć będzie opieka nad krzewami i drzewostanem.

Na podwórko została doprowadzona również instalacja elektryczna, która jest niezbędna do oświetlenia terenu.

Ciekawie został wykorzystany dawny komin, po przedwojennej fabryce czekolady, który jest nocą podświetlany.

Koszt ostatniego etapu prac remontowych to 777 tys. zł. Prace zakończyły się w pierwszej połowie 2022 roku. Natomiast całość robót, wraz z wcześniejszymi etapami zamknęła się sumą 4,4 mln zł. 

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl