wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 22:37

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Dawne pola irygacyjne na Osobowicach zamienią się w rezerwat przyrody? Wniosek podpisał już prezydent Wrocławia

Po dwuletniej pracy przyrodników i opracowaniu przez nich koncepcji zagospodarowania terenu, z uwzględnieniem jego walorów przyrodniczych, miasto wystąpiło do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, by utworzyć tu rezerwat przyrody i chronić żyjące tam gatunki zwierząt oraz roślin. W poniedziałek, 5 grudnia 2022 r. wniosek w tej sprawie podpisał prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk.

Reklama

Obszar przyszłego rezerwatu obejmie ponad tysiąc hektarów. To teren tak duży, jak dziesięć parków Szczytnickich. Spotkamy tam 206 cennych gatunków roślin, grzybów, porostów oraz zwierząt.

Wniosek o utworzenie rezerwatu przyrody na terenie pól irygacyjnych na Osobowicach - na początku grudnia - został podpisany przez prezydenta Jacka Sutryka. Zobaczcie wideo!

Pola irygacyjne na Osobowicach - niegdyś oczyszczalnia ścieków, wkrótce rezerwat przyrody

Przez ponad sto lat pola irygacyjne na Osobowicach pełniły funkcję naturalnej, mechaniczno-biologicznej oczyszczalni ścieków dla Wrocławia. Działały do 2015 roku, kiedy to ich funkcję całkowicie przejęła rozbudowana oczyszczalnia ścieków na Janówku.

Wieloletnie użytkowanie pól irygacyjnych, jako oczyszczalni ścieków wykształciło na tym terenie szczególne zbiorowiska roślin a także stworzyło korzystne warunki do życia dla wielu gatunków zwierząt, w tym szczególnie dla ptaków. 

Galeria zdjęć

Pola irygacyjne. Nowy rezerwat przyrody w granicach Wrocławia

Obecnie w miejscu dawnych pól irygacyjnych ma powstać rezerwat przyrody. Władze miasta chcą, aby rezerwat obejmował aż 750 hektarów tego terenu. 

Dodatkowo sporządzony ma być projekt uchwał ustanawiających użytek ekologiczny o powierzchni ok. 5 hektarów oraz pomniki przyrody, którymi zostaną grupy rosnących tam dębów. Projekty zostaną następnie złożone do Rady Miejskiej Wrocławia.

Zdając sobie sprawę, jak ważnym terenem zielonym dla Wrocławia są pola irygacyjne, zleciliśmy zbadanie tego obszaru naukowcom z Uniwersytetu Wrocławskiego, by to oni wskazali najlepszą koncepcję dla przyszłości i ochrony tego miejsca. Przyrodnicy pracowali dwa lata. Dzięki inwentaryzacji przyrodniczej przygotowano przez naukowców koncepcję użytkowania tego obszaru ale też jego ochrony.
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

Fauna i flora pól irygacyjnych. Jakie zwierzęta i ptaki tu mieszkają?

Dwuletnia inwentaryzacja prowadzona przez naukowców z Uniwersytetu Wrocławskiego pokazała, że występuje tam bardzo dużo gatunków zwierząt i roślin. To ponad 400 gatunków roślin i 180 gatunków zwierząt oraz około 70 zbiorowisk roślinnych.

Na polach irygacyjnych na pewno spotkamy żurawie. Występuje tam kilka par tych ptaków, które tworzą charakterystycznie odzywające się stado. Na wiosnę, wieczorem i nocą można usłyszeć derkacze. To gatunek ptaka, który przebywa w wysokiej trawie. Jego głos przypomina pocieranie grzebienia, stad nazwa derkacz.
dr Joanna Furmankiewicz, wydział nauk biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego

W przyszłym rezerwacie spotkamy też różne płazy, a przede wszystkim zielone żaby, szare ropuchy czy kumaki oraz liczne stada saren i dzików.

Na Polach rytm wyznaczy przyroda, ale w ramach planu ochrony dla tego terenu określimy także sposoby korzystania z Pól przez mieszkańców Wrocławia, czyli  na przykład wyznaczone zostaną ścieżki spacerowe, które w okresie lęgowym mogą być czasowo zamykane – podkreśla Katarzyna Szymczak-Pomianowska, Dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju w Urzędzie Miejskim Wrocławia.Wyznaczone zostaną również korytarz ekologiczny i aleja drzew do zachowania. Będą one zabezpieczone w planie miejscowym. Zaplanowano również działania ochronne mające na celu utrzymanie i zwiększenie bioróżnorodności.

Ile zieleni w mieście

Warto pamiętać również, że już dziś zielone przestrzenie we Wrocławiu to w sumie ponad 10 tys. hektarów, czyli aż 41 procent powierzchni miasta. Zdecydowana większość z tych terenów to m.in. parki, zieleńce czy zieleń nadrzeczna, które tworzą tzw. zieleń adaptacyjną, czyli pozytywnie wpływają na adaptację do zmian klimatu.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl