wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

17°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:50

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Dla seniorów
  4. Wrocław przyjazny seniorom

Wrocławska Karta Seniora oraz Miejsca Przyjazne Seniorom – to dwa spośród wielu programów Wrocławskiego Centrum Seniora, które mają uatrakcyjnić jesień życia mieszkańcom Wrocławia. Dzięki kolejnym inicjatywom stolica Dolnego Śląska z roku na rok staje się miastem, w którym seniorzy mogą być coraz bardziej aktywni.

Reklama

Wrocławskie Centrum Seniora (WCS), wchodzące w skład Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego, dba o aktywizację seniorów we Wrocławiu oraz poprawę jakości ich życia. Z prowadzonego od 8 lat punktu informacyjnego dla seniorów korzysta miesięcznie blisko 2 tys. osób, a z porad „Telefonu Seniora” ok. 600 mieszkańców.

W 2017 r. WCS powołało także pierwszą w Polsce „Federację Klubów Seniora”, która zrzesza kilkanaście wrocławskich klubów seniora. Celem FKS jest, jak wyjaśnia Ilona Zakowicz, koordynatorka merytoryczna projektu, budowanie platformy wymiany wiedzy i dobrych praktyk między klubami, które podejmują działania na rzecz poprawy jakości życia osób starszych.

Kolejnymi inicjatywami, które mają podwyższyć poziom życia seniorów we Wrocławiu, są: Wrocławska Karta Seniora oraz Miejsca Przyjazne Seniorom.

Wrocławska Karta Seniora

Wrocławska Karta Seniora to program skierowany z jednej strony do osób powyżej 60. roku życia mieszkających we Wrocławiu, z drugiej promujący instytucje i organizacje mające ofertę dla seniorów.

– Karta Seniora umożliwia osobom w wieku powyżej 60 lat aktywne spędzanie wolnego czasu, nawiązywanie nowych znajomości, poszerzanie wiedzy, zainteresowań i pasji, zdobywanie nowych umiejętności i kompetencji – wylicza koordynatorka projektu Kamila Polańska-Wasik z Wrocławskiego Centrum Seniora.

Dzięki uczestnictwu w programie Wrocławskiej Karty Seniora, starsi mieszkańcy korzystają z promocji i ofert przygotowanych przez firmy i instytucje. Seniorzy mogą liczyć m.in. na darmowe lub zniżkowe wejścia na wydarzenia kulturalne, edukacyjne i międzypokoleniowe (organizowane m.in: przez teatry, kina, muzea, domy kultury, centra inicjatyw twórczych, stowarzyszenia, fundacje czy firmy), zniżki na zajęcia sportowe i rekreacyjne, na turnusy rehabilitacyjno-wypoczynkowe, rajdy terenowe i wycieczki, specjalne rabaty na usługi prozdrowotne, konsultacje i porady ze specjalistami i lekarzami oraz zniżki na wybrane produkty i usługi, np.: w sklepach, w salonach kosmetycznych czy na portalach internetowych.

Ponad 200 partnerów

Do tej pory do programu przyłączyło się już 200 partnerów. Z ich ofert skorzystało ponad 30 tysięcy osób powyżej 60. roku życia. Miesięcznie Wrocławskie Centrum Seniora wydaje około 600 kart. – Wrocławska Karta Seniora, jako pierwsza tego typu karta w Polsce, stała się inspiracją dla regionalnych kart seniora, wydawanych w całym kraju – dodaje Robert Pawliszko, Kierownik Wrocławskiego Centrum Seniora.

Informacje na temat zniżek i promocji dla seniorów (proponowanych przez partnerów WKS) publikowane są w postaci wykazu na stronie www.seniorzy.wroclaw.pl, drukowane i rozdawane w Punkcie Informacyjnym WCS oraz podczas wydarzeń organizowanych przez WCS.

Więcej informacji dostepne tutaj.

Jak wyrobić oraz jak zostać partnerem WKS?

Do programu może przystąpić każdy mieszkaniec Wrocławia, mający ukończone 60 lat. Aby odebrać Wrocławską Kartę Seniora, należy zgłosić się osobiście (wraz z dokumentem tożsamości) do siedziby Wrocławskiego Centrum Seniora, mieszczącej się przy placu Dominikańskim 6 we Wrocławiu, do Punktu Informacyjnego lub pok. 15, od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-15.00. Po zarejestrowaniu uczestnik bezpłatnie otrzymuje imienną kartę, która upoważnia do korzystania z promocyjnych ofert partnerów programu.

Od 21 stycznia 2019 r. Srebrną Wrocławską Kartę Seniora będzie można wyrobić również w wybranych dwunastu filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Wykaz filii MBP, które będą wydawały Srebrną Wrocławską Kartę Seniora:

  • Filia nr 1, ul. Sztabowa 98,
  • Filia nr 4, ul. Wieczysta 105,
  • Filia nr 5 ul. Namysłowska 8,
  • Filia nr 7, ul. Suwalska 5,
  • Filia nr 11, ul. Krzywoustego 286,
  • Filia nr 18, ul. Grabiszyńska 236a,
  • Filia nr 22, ul. Chociebuska 8-10,
  • Filia nr 23, bulwar Ikara 29-31,
  • Filia nr 27, ul. Łokietka 13,
  • Filia nr 42, ul. Serbska 5a,
  • Filia nr 44, ul. Powstańców Śl. 210,
  • Filia nr 57, ul. Szewska 78.

Partnerem programu Wrocławska Karta Seniora może natomiast zostać instytucja, firma lub organizacja, która przygotowała specjalną ofertę dla seniorów. Zgłoszenia należy wysłać drogą e-mailową na adres: [email protected] lub [email protected] albo umówić się telefonicznie pod nr: 71 772 49 13 na indywidualne spotkanie.

Wzór zgłoszenia do Wrocławskiej Karty Seniora.

Miejsca przyjazne seniorom

Wrocławska Karta Seniora to przykład jednego z wielu ciekawych pomysłów przedstawicieli Wrocławskiego Centrum Seniora. Stolica Dolnego Śląska, jako pierwsze miasto w Polsce, wprowadziła bowiem także program „Miejsca Przyjazne Seniorom”. Polega on na honorowaniu miejsc szczególnie przyjaznych osobom starszym, które są wolne od barier komunikacyjnych czy architektonicznych i posiadają specjalną ofertę dla osób po 60. roku życia.

– W miejscach tych panuje życzliwa i przyjazna seniorom atmosfera. Do tej pory certyfikat „Miejsca Przyjaznego Seniorom” otrzymało 75 instytucji, w tym m.in.: szkoły, centra kultury, biblioteki czy kawiarnie – wylicza Ilona Zakowicz z Wrocławskiego Centrum Seniora.

Wszystkie miejsca przyjazne seniorom znajdziecie tutaj.

Jak zgłosić się do projektu?

Do projektu mogą zgłaszać się właściciele miejsc, którzy uważają, że ich sklep, kawiarnia czy inny lokal przystosowany jest do potrzeb osób starszych. Przyjazne seniorom miejsca mogą być zgłaszane także przez grupę minimum piętnastu osób. Następnie wybór miejsca przyjaznego seniorom dokonywany jest przez specjalną komisję, który poprzedza wizytacja zgłoszonego miejsca. Po upływie pół roku od dnia nadania certyfikatu przedstawiciele WCS mogą zweryfikować, czy w dalszym ciągu dany podmiot spełnia swoje funkcje, a miejsce jest przyjazne starszym mieszkańcom.

Wniosek o przyznanie certyfikatu „Miejsca Przyjaznego Seniorom”. [PDF]

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl