Budynek, w którym znajduje się dawny refektarz, stoi na rogu placu Dominikańskiego i ulicy Janickiego. To fragment większego obiektu rozebranego na przełomie XIX i XX w. Ze względu na nadzwyczajny wystrój wnętrza dawną jadalnię klasztorną ocalono.
Klasztor dominikanów we Wrocławiu ma średniowieczny rodowód, lecz wystrój dawnego refektarza pochodzi z XVIII wieku. Po kasacie zakonu budynek zajmował uniwersytet, służył on także za skład mundurowy. Po częściowej rozbiórce miał być elementem kompleksu poczty, lecz ostatecznie te plany zarzucono. Po II wojnie odzyskali go dominikanie.
Cenne sztukaterie i putta
Refektarz przyciąga oryginalnym wystrojem przede wszystkim przede wszystkim ze względu na cenne sztukaterie z krucyfiksem i postacią Marii Magdaleny w centralnym miejscu sali. Na ścianach umieszczono wizerunki apostołów, a wyżej putta, które pokazane w parach uosabiają przeciwstawne cechy. Jedno z nich umiejscowiono na suficie, z którego wystaje noga pulchnego dziecka.
Według historyków to jedno z najcenniejszych barkowych wnętrz we Wrocławiu, obok Auli Leopoldyńskiej i Oratorium Marianum. Dzisiaj służy jako kameralna sala koncertowa i miejsce innych wydarzeń kulturalnych, spotkań autorskich, wykładów oraz konferencji. Sala potrzebuje remontu, lecz najpierw wymienić trzeba było dach. Dominikanie informują o finale tego etapu prac.
Dach po generalnym remoncie
Roboty trwały rok. Zakonnicy zebrali na ten cel 426 tys. zł – głównie dzięki hojności darczyńców. Wymienione zostały pokrycie dachu i elementy konstrukcji.
Teraz pora na wnętrze
W planach dominikanów są dalsze prace konserwatorskie wewnątrz refektarza. Przygotowania do tego etapu jeszcze trwają.
Na razie barokowa sala refektarza jest dostępna dla zwiedzających. To doskonała okazja, aby obejrzeć unikalne sztukaterie i odkryć nietypową symbolikę przedstawień malarskich i rzeźbiarskich.
Wnętrze można zwiedzać w godzinach pracy biura klasztoru:
- wtorek: 9:00 – 17:00, czwartek: 9:00 – 17:00.
Można także umówić się na zwiedzanie kościoła i Starego Refektarza z przewodnikiem pod nr telefonu: tel. 71 726 1226.
Źródło: materiały prasowe