wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:35

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Setki wrocławian na Marszu Wzajemnego Szacunku

Kilkaset osób przeszło w czwartek wieczorem z dziedzińca Synagogi pod Białym Bocianem na ul. Łąkową, gdzie do 1938 roku stała Nowa Synagoga, spalona podczas Nocy Kryształowej. - Nasza obecnośc tutaj to wyraz sprzeciwu wobec nacjonalizmu, którego fala płynie przez Polskę - mówił Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia

Reklama

W czwartek wieczorem na dziedziniec Synagogi pod Białym Bocianem przyszło kilkuset wrocławian, znacznie więcej niż przed rokiem. Wśród zgromadzonych byli m.in. nauczyciele akademiccy, artyści, działacze społeczni, duchowni, dyplomaci

Marsz jest organizowany w rocznicę Nocy Kryształowej. W nocy z 9 na 10 listopada 1938 r. nastąpił wybuch przemocy nazistów wobec społeczności żydowskiej w Niemczech i w Austrii. Hitlerowcy spalili kilkaset synagog, domów modlitwy, niszczyli sklepy i domy należące do Żydów. We Wrocławiu podpalili Nową Synagogę, do dzisiaj po świątyni przy ul. Łąkowej zachowały się tylko fundamenty i fragmenty posadzki. Od szkieł rozbitych witryn wydarzenia nazwano Nocą Kryształową.

Na pamiątkę tamtych wydarzeń 9 listopada w całej Europie obchodzony jest Dzień Walki z Faszyzmem. WUczestnicy Marszu Wzajemnego Szacunku idą od Synagogi pod Białym Bocianem do ul. Łąkowej, gdzie stała Nowa Synagoga.

W dramatycznym wystąpieniu Aleksander Gleichgewit, przewodniczący wrocłżwskiej gminy zydowskiej wołał: - Noc Kryształowa byłą preludium Holocaustu. Czy ta szczepinonka przeciwko nacjonalizmowi, jaką była II wojna światowa, przestała działać? Czy nic nie uczymy się na wydarzeniach z przeszłości?

Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia, nacjonalizm porównał do cuchnącego potu, z którego Europa powinna się obmyć. - Nasza obecnośc tutaj jest wyrazem sprzeciwu wobec nacjonalizmu, którego fala płynie przez świat, płynie prze Polskę.

Z dziedzińca synagogi uczestnicy spotkania ruszyło w stronę ul. Łąkowej. Niektórzy nieśli zapalone świece. Przy pomniku, który stoi w miejscu Nowej Synagogi, wrocławski rabin David Basok odmówił kadisz, modlitwę za zmarłych.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl