W nocy gala Złotych Globów - „Twój Vincent" nominowany

Fil "Twój Vincent" realizowany m.in. we Wrocławiu stoi przed szansą zdobycia Złotego Globa. Wielka gala w nocy z 7 na 8 stycznia. Jej początek można będzie oglądać na żywo na profilach Golden Globes na Facebooku i Instagramie. 


Koproducentami obrazu są miasto Wrocław, Centrum Technologii Audiowizualnych i Dolnośląski Fundusz Filmowy (Odra-Film).

Złote Globy

Nagroda przyznawana przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej. Wręczenie nagród zaplanowano 8 stycznia. W świecie filmu Złote Globy uchodzą za preludium do Oscarów, a ich laureaci zyskują często status żelaznych kandydatów do najważniejszej nagrody filmowej.

Worek z nagrodami i nominacjami rozwiązany

W sobotę, 9 grudnia „Twój Vincent” („Loving Vincent”) Doroty Kobieli i Hugh Welchmana otrzymał w Berlinie Europejską Nagrodę Filmową w kategorii najlepszy film animowany.

Czy będzie Oscar?

11 listopada Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła listę filmów, które powalczą o Oscara dla najlepszej pełnometrażowej animacji.  Wśród 26 tytułów jest „Twój Vincent”. Nominacje do 90. Oscarów zostaną ogłoszone 23 stycznia 2018 r., a sama gala wręczenia statuetek odbędzie się w marcu.

„Twój Vincent”

To pierwsza w historii malarska animacja o jednym z najsłynniejszych malarzy w historii – Vincencie van Goghu. Od 6 października film Doroty Kobieli i Hugh Welchmana oglądają widzowie w polskich kinach.

Czytaj: „Loving Vicent” – malują jak van Gogh

Światowa premiera „Twojego Vincenta” odbyła się w czerwcu na Festiwalu w Annecy, gdzie film zdobył nagrodę publiczności. Wkrótce potem wyjątkową animację obejrzeli jeszcze widzowie Międzynarodowego Festiwalu w Szanghaju, gdzie obraz wygrał konkurs filmów animowanych. Jury argumentowało, że animacja i sztuka malarska łączą się w tym pełnym miłości hołdzie twórczości i życiu wielkiego artysty.

Europejska Nagroda Filmowa

Wcześniej, bo już w grudniu poznamy lareatów Europejskiej Nagrody Filmowj. Tutaj film „Twój Vincent” nominowany jest w kategorii pełnometrażowych animacji. Nagroda EFA bywa nazywana europejskimi Oscarami, bo gala ich wręczenia jest równie uroczysta, jak ta amerykańska – zaproszone gwiazdy spacerują po czerwonym dywanie w eleganckich kreacjach, pozują na ściankach fotoreporterom i sprawiają, że magia wielkiego kina staje się namacalna. 

Film, który otrzyma Europejską Nagrodę Filmową w kategorii Pełnometrażowy Film Animowany poznamy podczas 30. ceremonii wręczenia Nagród EFA 9 grudnia w Berlinie.

Czytaj też: „Twój Vincent” – rozmowa z reżyserami malarskiej animacji

Zgłoś uwagę