Kolekcje Ossolineum, m.in. najcenniejsze zbiory biblioteki jak rękopisy „Pana Tadeusza” i „Chłopów”, czy Muzeum Książąt Lubomirskich podlegają szczególnej ochronie i są przechowywane w specjalnych magazynach. Przewidywana dla Wrocławia fala powodziowa ani lokalne podtopienia z wód gruntowych im nie zagrażają.
Dodatkowo na wyższe piętra przeniesiono najniżej położoną część magazynów nowych książek, ewakuowano wystawę z auli. im. M. Gębarowicza oraz wyposażenie mieszczących się na parterze czytelni, archiwów i pracowni, a także kina w Muzeum Pana Tadeusza.
- Powodzenie tej akcji to zasługa naszych pracowników, a także władz Wrocławia, przyjaciół z Centrum Historii Zajezdnia, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz wolontariuszek i wolontariuszy, w tym harcerzy. Bardzo dziękujemy! - mówi dr Katarzyna Uczkiewicz, rzeczniczka prasowa i kierowniczka Działu Komunikacji Społecznej Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.
I dodaje: - Wdzięczni za ogrom pomocy, myślimy z troską i solidarnością o bibliotekach i instytucjach kultury w Kotlinie Kłodzkiej, Kotlinie Jeleniogórskiej i na ziemi nyskiej i lubuskiej. Dziś trwa tam walka o życie i zdrowie ludzi, ale przyjdzie także czas na odbudowę instytucji kultury. Możecie na nas liczyć.