Świadomość lalki. Teatr form Jadwigi Mydlarskiej-Kowal

Wspaniałe prace scenograficzne wybitnej artystki Jadwigi Mydlarskiej-Kowal tworzone do spektakli Wrocławskiego Teatru Lalek oraz do teatrów dramatycznych będzie można zobaczyć na otwieranej z okazji 70. jubileuszu WTL wystawie „Świadomość lalki. Teatr form Jadwigi Mydlarskiej-Kowal”.


,,Prace Jadwigi Mydlarskiej-Kowal cechowała niezwykła ekspresja rysunku i wyrafinowana stylistyka, można w nich było odnaleźć fascynację problematyką śmierci, władzy i przemijania, połączoną z ironią oraz dystansem do projektowanych postaci. Zaprojektowane przez artystkę postaci charakteryzował głęboki rys psychologiczny, a reprezentowane przez nie cechy uwidaczniały się nie tylko poprzez tekst dramatu, ale przede wszystkim dzięki plastyce scenicznej. Projektując scenografie, zarówno do spektakli dla dorosłych, jak i dla najmłodszych widzów, kreowała autonomiczne światy, w których lalka, maska i aktor istniały w  ściśle ze sobą powiązanych relacjach."  - pisze Sylwia Ryś - kurator wystawy.

Jadwiga Mydlarska-Kowal, jedna z najwybitniejszych scenografek światowego teatru lalek, była związana z wrocławską sceną przez dwie dekady (1981-2001). W tym czasie współtworzyła (wraz z Wiesławem Hejną) jej najsłynniejsze spektakle dla dzieci oraz widzów dorosłych.

Na wystawie zaprezentowane zostaną prace scenograficzne artystki, stworzone nie tylko do spektakli WTL, ale także teatrów dramatycznych.  Goście wystawy zobaczą pełną dokumentację procesu tworzenia scenografii teatralnej: od projektu poprzez lalkę aż do zdjęć ze spektaklu. Wrocławska twórczość artystki to przede wszystkim scenografie do  przedstawień słynnej na całym świecie Małej Sceny dla Dorosłych, ale także do inscenizacji dla dzieci.

Świadomość lalki. Teatr form Jadwigi Mydlarskiej-Kowal

Świadomość lalki. Teatr form Jadwigi Mydlarskiej-Kowal

Wystawa / Dla wszystkich
Termin od 15 października 2016 do 15 stycznia 2017

Miejsce Wrocławski Teatr Lalek

Zobacz
Zgłoś uwagę