2024 w naszym mieście to rok Anioła Ślązaka (Angelusa Silesiusa) – barokowego poety, lekarza, kapłana, mistyka, myśliciela. Przyszedł na świat w końcu grudnia 1624 roku w zamożnej rodzinie protestanckiej mieszkającej we Wrocławiu. Nazywał się Johannes Scheffler.
Trzydzieści lat później dostąpił aktu konwersji na katolicyzm i przyjął łacińskie imię Angelus. Mieszkał wtedy u zakonników Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą (dziś siedziba Ossolineum). Był kaznodzieją i sprawował funkcję marszałka dworu biskupiego. Piastował urząd honorowego medyka na dworze cesarskim.
Był człowiekiem wszechstronnie wykształconym, żyjącym w czasie pełnym mistyków i poetów. Mówi się, że Angelus te czasy wyprzedzał. Jego talent do pisania uznaje się za zjawiskowy. „Bogactwo językowe i metryczne, niezwykła klarowność składni, łatwość słowa i rymu (…) wielka szczerość i bezpośredniość wręcz zmysłowych wyznań składanych Osobie Boskiej (…) czynią go prekursorem romantyzmu i wielkim rewelatorem oraz mistrzem języka poetyckiego na tle niezliczonej ilości utytułowanych grafomanów niemieckiego baroku” — napisał Bernard Antochewicz w posłowiu do „Wyboru wierszy” Anioła Ślązaka.
Wieczór Tumski z Angelusem Silesiusem
Z okazji 400. rocznicy urodzin Silesiusa fundacja Pro Arte organizuje Wieczór Tumski mu poświęcony:
- wykład Roberta Gawłowskiego, polskiego poety i prozaika, pt. „Boskie Światło albo domniemany raptularz Johannesa Schefflera, który przybrał imię Angelus Silesius”. Jest on jednocześnie autorem wydanej w tym roku książki pt. „Boskie światło” zawierającej 91 utworów poetyckich zapisanych właśnie w formie raptularza Silesiusa. To fascynująca, duchowa opowieść, poprowadzona śladami śląskiego mistrza barokowej poezji i w czasach mu znajomych;
- koncert zespołu chóralnego Neustadter Vokalensemble z towarzyszeniem organów (Lisbeth Amberger) i solisty (Christopher Jung – baryton), pod dyrekcją Simona Reicherta; zagrają kompozycje Hugo Distlera i Jana Roelofa Wolthuisa.
Sierpniowy Wieczór Tumski Agnelusa Silesiusa – 25 sierpnia o godzinie 18:00 w kościele Najświętszej Maryi Panny na Piasku.
Wstęp bezpłatny.