wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:15

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Europejska Noc Literatury 2024

Tym razem osiedla Szczepin i zlokalizowane tam miejsca (m.in. Agencja Mienia Wojskowego, Kościół pw. Chrystusa Króla, Szkoła Podstawowa nr 46), gdzie może przyjść nawet 13 tys. osób. Jak co roku podczas Europejskiej Nocy Literatury posłuchają fragmentów 10 książek wybranych przez kuratora (pisarza Łukasza Orbitowskiego), które przeczytają znakomici aktorzy. Motto na 13. edycję to „Wojny Bogów”. Gdzie posłuchać książek. Zobaczcie miejsca.

Reklama

Europejska Noc Literatury – we Wrocławiu od 2013 roku

Nazwa imprezy ma związek z Europejską Stolicą Kultury, którą Wrocław był w 2016 roku, a szukając w 2013 roku partnera wydarzeń i okazała się nim czeska Praga, gdzie padł pomysł, by w kilku polskich miastach zorganizować właśnie Europejską Noc Literatury.

– We Wrocławiu idea spodobała się na tyle, że wpisała się na stale w nasze życie literackie – podkreśla Dominika Kawalerowicz, dyrektorka Wrocławskiego Instytutu Kultury, który jest organizatorem ENL 2024.   

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Tegoroczna Europejska Noc Literatury na osiedlu Szczepin &ndash; z mikrofonem Dominika Kawalerowicz, dyrektorka Wrocławskiego Instytutu Kultury</p> fot. Tomasz Hołod
Tegoroczna Europejska Noc Literatury na osiedlu Szczepin – z mikrofonem Dominika Kawalerowicz, dyrektorka Wrocławskiego Instytutu Kultury

Czytaj także: 10 fragmentów czytanych 10 razy. Za nami 13. edycja Europejskiej Nocy Literatury

Olga Tokarczuk czytała na Europejskiej Nocy Literatury 

Nie wszyscy pamiętają, ale pierwsza edycja Europejskiej Nocy Literatury odbyła się w 2013 roku w centrum miasta, a jej gwiazdami byli m.in. Olga Tokarczuk (wówczas jeszcze nie noblistka czytała w Kinie Nowe Horyzonty), prof. Jan Miodek (czytał w barze Miś) i muzyk L.U.C. (jego głos dobiegał ze szczytu gigantycznego krzesła Kantora przy Teatrze Współczesnym). 

– Na fali Europejskiej Stolicy Kultury organizatorzy wyszli we wrocławskie osiedla i tak do tej pory wędrujemy, odkrywając kolejne ciekawe zakamarki miasta – przyznaje Dominika Kawalerowicz. 

Dotychczas słuchaliśmy czytających osobistości i aktorów m.in. na Szczytnikach i Dąbiu, Nadodrzu, Przedmieściu Oławskim, Placu Grunwaldzkim, osiedlu Powstańców Śląskich, Karłowicach, Przedmieściu Świdnickim i Hubach.

Osiedle Szczepin – tu posłuchamy czytanych książek 24 sierpnia 2024

Tegoroczna lokacja ENL to osiedle Szczepin. W średniowieczu znajdowały się tam osady rybackie, a następnie wsie, które do miasta włączono na początku XIX wieku.

W przedwojennym Breslau współczesny Szczepin nosił miano Przedmieścia Mikołajskiego – był prężnie rozwijającą się dzielnicą o przemysłowym charakterze.

Podczas wojny Szczepin niemal doszczętnie zrównano z ziemią, a potem budowano na nowo według powstałego pod koniec lat 60. XX wieku projektu Marii i Witolda Molickich.

Dziś osiedle Szczepin jest przede wszystkim osiedlem mieszkaniowym – pełnym zieleni, pośród której wielka płyta przeplata się z architekturą historyczną i nowymi obiektami, które prężnie powstają w ostatnich latach.

Gdzie na Szczepinie będzie Europejska Noc Literatury 2024

  • Skwer św. o. Damiana de Veuster, czyta: Andrzej Mastalerz 

„Narrenturm”, Andrzej Sapkowski (Polska), Wydawnictwo superNOWA, 2016  

  • Dolmed ul. Legnicka 40 (wejście od ul. Strzegomskiej), czyta: Artur Barciś  

„Heretycy”, Leonardo Padura (Kuba), tłum. Dorota i Adam Elbanowscy, Oficyna Literacka Noir sur Blanc, 2022 

  • Kościół pw. Chrystusa Króla - sala teatralna, ul. Młodych Techników 17, czyta: Janusz Zadura 

„Księgi Jakubowe”, Olga Tokarczuk (Polska), Wydawnictwo Literackie, 2014 

  • Akademia Sztuk Teatralnych, ul. Braniborska 59 (wejście od ul. Braniborskiej), czyta: Maria Peszek   

„Czarownice. Niezwyciężona siła kobiet” (Szwajcaria), Mona Chollet, przekł. Sławomir Królak, Wydawnictwo Karakter, 2019 

  • Szkoła Podstawowa nt 46 im. Polskich Olimpijczyków, ul. Ścinawska 21, czyta: Helena Sujecka  

„Agáta” Denisa Fulmeková (Słowacja), tłum. Olga Stawińska, Książkowe Klimaty, 2022 

  • Silver Forum, ul. Strzegomska 2-4 (wejście: róg ulic Smoleckiej i Strzegomskiej), czyta: Karolina Czarnecka   

„Kobiety z Vardø”, Kiran Millwood Hargrave (Wielka Brytania), przekł. Jędrzej Polak, Znak Literanova, 2020 

  • Quorum Office Park – patio bud. D, ul. gen. W. Sikorskiego 26, czyta: Marta Ścisłowicz  

„Po Safonie”, Selby Wynn Schwartz (Stany Zjednoczone), przekł. Kaja Gucio, Wydawnictwo Czarne, 2024 

  • Agencja Mienia Wojskowego (hala), ul. Poznańska 58, czyta: Cezary Studniak 

„Wojna biedaków”, Éric Vuillard (Francja), przekł. Katarzyna Marczewska, Wydawnictwo Literackie, 2023 

  • Agencja Mienia Wojskowego (plener), ul. Poznańska 58, czyta: Dawid Dziarkowski  

„Golem”, Gustav Meyrink (Austria), Wolne Lektury/Fundacja Nowoczesna Polska. Tekst opracowany na podstawie: Gustav Meyrink, „Golem”, tłum. Antoni Lange, skł. gł. F. Hoesick, Warszawa 1919 

  • Biurowiec INFINITY ul. Legnicka 16, czyta: Ewa Skibińska   

„Sydonia. Słowo się rzekło”, Elżbieta Cherezińska (Polska), Wydawnictwo Zysk i S-ka, 2023.

Podczas Europejskiej Nocy Literatury będziecie mogli także zrelaksować się i wypocząć przy specjalnym stoisku www.wroclaw.pl w strefie piknikowej na skwerze św. Damiana de Veustera. Od godz. 17:00 do 23:30 czeka tam na was tematyczny quiz, możliwość zrobienia przypinki z motywem ENL, wybicia pamiątkowej monety związanej z Wrocławiem oraz strefa chill.

Europejska Noc Literatury 2024 – książki, które poznamy

Kuratorem 13. już edycji Europejskiej Nocy Literatury we Wrocławiu jest pisarz Łukasz Orbitowski, który ukuł hasło „Wojny Bogów”.

– Motto zaprasza do świata heretyków, innowierców, czarownic, okultystów, kabały i tym podobnych zjawisk, które sytuują się, albo sytuowały na marginesie życia religijnego. Wiele tych książek jest osadzonych w dalekiej przeszłości, jak „Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk czy „Kobiety z Vardø” Kiran Millwood Hargrave – wyjaśnia Łukasz Orbitowski.

– Wszystko wzięło się też trochę z historii Wrocławia, który był areną wojen husyckich i wojen religijnych w XVII wieku, ale i ze współczesności, bo w pobliżu Oławy działał najsłynniejszy polski innowierca, czyli Kazimierz Domański. Potem pomyślałem, że jest we Wrocławiu piękna Dzielnica Czterech Świątyń, która wskazuje, że wyznawcy różnych wierzeń mogą żyć ze sobą w pokoju, a nie zawsze tak było. Była we mnie chęć pokazania, jak różnorodne i drapieżne bywa życie religijne na świecie – tłumaczy kurator Europejskiej Nocy Literatury 2024.  

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Tegoroczna Europejska Noc Literatury na osiedlu Szczepin &ndash; Łukasz Orbitowski, kurator ENL</p> fot. Tomasz Hołod
Tegoroczna Europejska Noc Literatury na osiedlu Szczepin – Łukasz Orbitowski, kurator ENL

Na początku Łukasz Orbitowski wybrał „Wojnę biedaków” Érica Vuillarda. To jedna z jego 20 ulubionych książek w życiu, a pomysł na „Wojny Bogów” przyszedł pisarzowi na myśl, kiedy szedł przez Kraków i zobaczył napis na murze „Eat The Rich” i pomyślał, że choć minęło 500 lat biedni nadal chcą mordować bogatych. 

Tom Vuillarda, jak podkreśla Orbitowski, stanowi połączenie powieści i eseju. – Bardzo osobna rzecz, cały kosmos zawarty w niewielu słowach. Opowiada w dużym skrócie o buntach chłopskich w Niemczech na początku XVI wieku, kiedy to biedota postanowiła zaprowadzić królestwo boże na ziemi mordując wszystkich bogatych. Całkiem skutecznie realizowali swój pomysł przez jakiś czas – opowiada kurator ENL 2024.   

Konsekwentnie wybrał też do programu Europejskiej Nocy Literatury we Wrocławiu fragment z trylogii husyckiej Andrzeja Sapkowskiego, którą uważa za jego największe osiągnięcie literackie.

Jest segment poświęcony czarownicom, a w nim książki „Agáta” Denisy Fulmekovej, „Kobiety z Vardø” Kiran Millwood Hargrave, „Czarownice. Niezwyciężona siła kobiet” Mony Chollet, „Sydonia. Słowo się rzekło” Elżbiety Cherezińskiej.   

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Czytanie podczas Europejskiej Nocy Literatury 2023 fot. Marta Sobala
Czytanie podczas Europejskiej Nocy Literatury 2023

Europejska Noc Literaury 2024 – kto przeczyta fragmenty książek

Fragmenty książek wybranych przez Łukasza Orbitowskiego przeczytają aktorzy – Andrzej Mastalerz, Artur Barciś, Janusz Zadura, Maria Peszek, Helena Sujecka, Karolina Czarnecka, Marta Ścisłowicz, Cezary Studniak, Dawid Dziarkowski, Ewa Skibińska.

Organizatorom zależało, aby zachować parytet, a dodatkową atrakcją jest fakt, iż liczna jest wrocławska reprezentacja (Ewa Skibińska, Cezary Studniak, Helena Sujecka, czy kojarzona doskonale z PPA Karolina Czarnecka). 

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Na zdjęciu aktorzy – od lewej Ewa Skibińska, Artur Barciś, Helena Sujecka fot. mat. org.
Na zdjęciu aktorzy – od lewej Ewa Skibińska, Artur Barciś, Helena Sujecka

Europejska Noc Literatury na Szczepinie – kiedy są czytania

Czytania we wszystkich miejscach rozpoczynają się o tych samych godzinach: 18:00, 18:30, 19:00, 19:30, 20:00, 20:30, 21:00, 21:30, 22:00 i 22:30.

Każda z czytających osób interpretuje jeden fragment „swojej” książki 10 razy.

Europejska Noc Literatury – z dostępnością

Dla osób ze szczególnymi potrzebami. Dlatego osiem z dziesięciu miejsc ma dostęp bezpośredni m.in. dla osób z niepełnosprawnościami, w a dwóch miejscach dostęp jest zapewniony, ale pomogą tu organizatorzy.  

Szczepin – specjalne oprowadzanie po wrocławskim osiedlu 10 i 16 sierpnia

Przed ENL 2024 organizatorzy zaaranżowali dwa spacery po osiedlu organizowane wraz z partnerem Serce Szczepina.

  • 10 sierpnia o godzinie 17.00 dr Agata Gabiś oprowadzi po Szczepinie przedwojennym. 
  • 16 sierpnia o godzinie 17.00 dr Krzysztof Ziental zdradzi nam historie szczepińskich świątyń.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl