Poznajcie Stolikomat od studentów PWr

W trakcie finału Areny Projektów Informatycznych, w którym uczestniczą studenci Politechniki Wrocławskiej, ogłoszono wyniki konkursu na najciekawszy projekt branży IT. Zwyciężył czteroosobowy zespół, który opracował system online do rezerwowania stolików we wrocławskich restauracjach.

  • fot. Politechnika Wrocławska


Pierwszy etap konkursu zakończył się w czerwcu, kiedy jury dokonało wstępnej selekcji zgłoszonych projektów i wybrało finalistów. Następnie, na grudniowej gali, najlepsze drużyny musiały opowiedzieć komisji o swoim pomyśle, a innowacyjne rozwiązanie zaprezentować w praktyce.

Największe uznanie zyskał zespół w składzie: Marcin Chojnacki, Paweł Janik, Kamil Młynarczyk oraz Jakub Zimny, który zaproponował aplikację do rezerwacji miejsc we wrocławskich restauracjach. Jak mówią zwycięzcy, postanowili wykorzystać lukę w tym obszarze i mają wielką nadzieję, że niebawem uda im się skomercjalizować swój projekt.

– Pomysł na Stolikomat narodził się, kiedy zdaliśmy sobie sprawę, jak niewygodne może być rezerwowanie stolików zarówno z perspektywy klienta, jak i obsługi restauracji. Wydaje się, że rezerwacje online niebawem mogą wyprzeć te telefoniczne, podobnie jak nastąpiło to w przypadku zamawiania taksówek – mówią zwycięzcy.

Na rynku istnieją już dwa podobne rozwiązania, choć w Polsce praktycznie nieznane, OpenTable oraz Yelp Reservations. Stolikomat, projekt studentów PWr, może być dla nich odpowiednią konkurencją.

– Stworzyliśmy fajny produkt, który może być przydatny i klientom, i restauratorom. Jednak jako grupa studentów, głównie programistów, brakuje nam doświadczenia sprzedażowego, aby ten gotowy produkt wypchnąć na rynek restauratorów – dodają.

Niski abonament, aplikacja i specjalny komponent

Niewysoki miesięczny abonament oferowałby restauracjom dedykowaną aplikację do rezerwacji stolików, a także specjalny komponent, który można umieścić na stronie internetowej. Studenci wiedzą także, że pewne detale trzeba jednak dopracować.

– Z pewnością musimy poprawić wersję mobilną aplikacji, gdyż za bardzo skupiliśmy się na tej dedykowanej na komputer. Co więcej, przydatną rzeczą byłaby możliwość zbierania uwag i obserwacji od osób, które używają naszej aplikacji i – dzięki ich opiniom – moglibyśmy jeszcze bardziej usprawnić działanie systemu. Z doświadczenia wiemy, że użytkownicy zawsze inaczej patrzą na aplikację, niż jej twórcy, dlatego każda uwaga byłaby dla nas cenna – twierdzą programiści.

Tworzenie aplikacji zajęło studentom Politechniki Wrocławskiej blisko pół roku, a jak sami oceniają, najtrudniejszym etapem całego procesu było po prostu wygospodarowanie odpowiedniej ilości czasu i zgranie całego zespołu.

– Dla nas był to praktycznie pierwszy tak duży projekt, który bardzo szybko obnażył brak umiejętności pracy w zespole. Do tego dochodziły różnice charakterów i pomysłów na zastosowanie pewnych rozwiązań. Jednak wraz z upływem czasu zaczęliśmy się zgrywać i dzięki temu udało nam się stworzyć cały system w określonym terminie – podsumowują swoją pracę laureaci konkursu. Zapowiadają także, że do swojego zespołu poszukują osoby znającej się na kwestiach biznesowych, aby gotowy produkt mógł służyć innym. W tym celu proszą o kontakt drogą mailową: pawel.janik@icloud.com.Zgłoś uwagę