wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 03:00

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Kosmiczny SatRev tworzy spółkę w Australii i będzie budować satelity. Innowacyjna technologia warta miliony

Wrocławski startup z branży kosmicznej SatRev rozpoczyna współpracę z australijskim rządowym programem „MMI-C”. SatRev tworzy spółkę w Australii i będzie budować satelity. Całe przedsięwzięcie to 800 mln dolarów australijskich (około 530 mln USD). Zobacz szczegóły i sprawdź co gmina Wrocław robi z SatRev.

Reklama

Grzegorz Zwoliński, prezes SatRev we Wrocławiu wyjaśnia, że celem programu „MMI-C” (Modern Manufacturing Initiative Collaboration)jest promowanie możliwości technicznych w sektorze kosmicznym w Australii oraz zapewnienie wymaganego zaplecza do projektowania produkcji testowania i uruchamiania krytycznych komponentów dla pojazdów kosmicznych i satelitów.

SatRev tworzy spółkę w Australii i będzie budować satelity.

W ramach programu SatRev – we współpracy z Gilmour Space, wiodącym australijskim dostawcą rakiet nośnych i platform satelitarnych – założy w Australii spółkę, która stworzy na miejscu możliwości produkcyjne w zakresie nanosatelitów.

  • Spółka zaprojektuje i zbuduje mikrosatelitę wielkości 12 jednostek (12U) o wysokiej rozdzielczości obrazowania oraz zapewni usługę obsługi satelity.
  • Prototyp satelity zostanie częściowo sfinansowany z dotacji przyznanej przez rząd Australii firmie Gilmour Space.

Jesteśmy czołowym podmiotem współpracującym z Gilmour Space w ramach tego projektu. Naszym celem jest stworzenie w Australii niezbędnej infrastruktury umożliwiającej komercyjną produkcję nanosatelitów. Chcemy być ważną i aktywną częścią projektu, jaki chce stworzyć Australia, tak aby wykorzystać nasze doświadczenie oraz możliwości w budowie satelitów i ich umieszczaniu na orbicie. Naszą wizją jest wniesienie wkładu w tę inicjatywę poprzez użycie naszego doświadczenia potencjału, aby ostatecznie stać się kluczowym uczestnikiem programu rozwoju i eksploatacji satelitów przez Australię
Grzegorz Zwoliński, prezes SatRev z Wrocławia.

Wrocławska spółka SatRev będzie współpracować z rządem Australii. Co będą robić?

Grzegorz Zwoliński dodaje, że ambicją rządu Australii jest dołączenie do krajów prowadzących liczące się projekty kosmiczne. Priorytetem MMI-C jest stworzenie stacji naziemnych, miejsc startowych, produkcja satelitów i pojazdów wynoszących satelity na orbitę oraz ich komponentów na terenie Australii.

Program koncentruje się na współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami oraz biznesem a naukowcami w skali całej Australii, a także międzynarodowej. Całe przedsięwzięcie to 800 mln dolarów australijskich (około 530 mln USD).

Program MMI-C wykorzystuje unikalne możliwości Australii i stanu Queensland, który może zapewnić dogodne miejsce wynoszenia satelitów, zlokalizowane w pobliżu równika. Pierwsza faza projektu doprowadzi do powstania opłacalnej infrastruktury z platformą startową. Stworzona infrastruktura ma być dostępna, na zasadzie współpracy, dla innych australijskich firm opracowujących rakiety nośne.

Co robi wrocławski SatRevolution?

SatRev to wrocławski startup, który specjalizuje się w projektowaniu, produkcji oraz eksploatacji satelitów do obserwacji Ziemi w czasie rzeczywistym. Satelity SatRev wykorzystywane są w rolnictwie, monitorują infrastrukturę (m.in. rurociągi), w energetyce, w sektorze rządowym (m.in. przemieszczanie wojsk, uchodźców) oraz w transporcie i ochronie środowiska.

Jak Wrocław współpracuje z SatRev?

To, co już robi SatRevolution z sukcesem stosuje Wrocław do uszczelnienia lokalnego systemu podatkowego. Szczegółowe analizy zdjęć satelitarnych Wrocławia wykorzystywane są do kontroli podatku od nieruchomości.

Warto pamiętać, że Wrocław wykorzysta zrobione przez SatRevolution w kosmosie zdjęcia na potrzeby zrównoważonego rozwoju, Smart City i transportu.

Pierwszą w Polsce fabrykę satelitów wybuduje wrocławska spółka SatRevolution.

Setki bardzo małych satelitów będzie produkowanych w pierwszej w Polsce fabryce nanosatelitów wrocławskiej Spółki SatRevolution – 11 maja 2022 r. we Wrocławiu podpisano list intencyjny w sprawie tej innowacyjnej inwestycji z sektora kosmicznego. Zakład produkujący satelity ma kosztować 50 mln zł, a start produkcji planowany jest pod koniec 2023 r.

SatRevolution - historia firmy marzącej o podboju kosmosu.

Firma SatRevolution S.A. została założona w czerwcu 2016 r. przez Grzegorza Zwolińskiego, Damiana Fijałkowskiego i Radosława Łapczyńskiego, twórców wrocławskiego studia T-Bull S.A., czołowego polskiego producenta gier mobilnych. Twórcy spółki SatRevolution są laureatami nagrody – „30 Kreatywnych Wrocławia 2017”.

Technologie kosmiczne z Wrocławia.

Wrocław ma coraz mocniejszą pozycję w polskiej branży kosmicznej. Warto przypomnieć, że we wtorek, 3 stycznia 2023 r. o godz. 15:56 wyniesiono na orbitę rakietę Falcon 9 z polskim satelitą STAR VIBE. Za projekt odpowiada wrocławska firma Scanway

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl