wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

24°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 13:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Mąka ze świerszczy w chlebie, ciastkach i pizzy? UE zezwala [SZCZEGÓŁY]

Komisja Europejska zgodziła się na stosowanie mąki ze świerszczy w produkcji żywności dla ludzi. A to oznacz, że od 24 stycznia 2023 r. mąka ze świerszczy może być użyta do chleba, ciastek czy pizzy. Co na to wrocławscy piekarze i cukiernicy?

Reklama

Acheta Domesticus czyli świerszcze domowe dotychczas hodowano jako pokarm dla zwierząt. Od 24 stycznia 2023 r. mąka ze świerszczy może być stosowana w produkcji żywności dla ludzi. Stosowną zgodę w tej sprawie wydała Komisja Europejska i właśnie te przepisy weszły w życie. 

  • Unia Europejska tym rozporządzeniem zezwoliła na wprowadzenie do obrotu produktów na bazie proszku ze świerszczy domowych (Acheta domesticus).

Mąka ze świerszczy od 24 stycznia 2023 r. wchodzi do sklepów

Do czego można użyć mąki ze świerszczy? 

Producenci żywności mogą stosować ten rodzaj mąki do produkcji m.in: pizzy, makaronów, dań na bazie orzechów i nasion oleistych, przekąsek i sosów, przetworów mięsnych i zup, chleba wieloziarnistego i bułek, krakersów i paluszków chlebowych, batonów zbożowych, suchych premiksów do wyrobów piekarniczych, herbatników, przetworzonych produktów ziemniaczanych, dań na bazie roślin strączkowych i warzyw, serwatki w proszku, przekąsek na bazie mąki kukurydzianej, napojów piwopodobnych i wyrobów czekoladowych
informuje portal cowzdrowiu.pl.

Żywność zawierająca produkty z owadów będzie wymagała odpowiednich etykiet. Pierwszą firmą, która zajmie się produkcją mąki ze świerszczy będzie Cricket One Co. Ltd. 

Mąka ze świerszczy! Co na to cukiernicy piekarze?

Znany wrocławski cukiernik Zenon Lenik z „Cukierni Filipinka” od nas dowiedział się o tym, że mąka ze świerszczy może być wkrótce na sklepowych półkach.

Sama nazwa może trochę odstraszyć klientów, ale warto ją przetestować i zobaczyć, do czego może się nadawać
Zenon Lenik, współwłaściciel Cukierni Filipinka we Wrocławiu.

Mąka ze świerszczy? Stanisław Kibało z Leśnicy jest dość sceptyczny.

Jak znam Polaków, to u nas mąka ze świerszczy raczej się nie przyjmie. Na szczęście naszej mąki nie brakuje i nie mamy potrzeby sięgać po inne rozwiązania
Stanisław Kibało, właściciel piekarni i cukierni rzemieślniczej Kibało z Wrocławia.

Owady odżywcze i zdrowie. Mąka ze świerszczy

Mąka ze świerszczy to nie jedyna nowość. Już 6 stycznia 2023 r. Komisja UE zatwierdziła wprowadzenie na rynek mrożonych, suszonych i sproszkowanych form larw Alphitobius diaperinus, znanego również jako mącznik mniejszy.

Larwy mącznika mniejszego również zostały uznane za bezpieczne i w zatwierdzonych formach są obecnie dozwolone jako składniki produktów spożywczych. Proszek z larw mącznika będzie również stosowany jako suplement diety.

Komisja UE w swoim komunikacie wyjaśnia że spożywanie owadów wpływa pozytywnie na środowisko oraz, że owady są wysoce odżywczym i zdrowym źródłem żywności o wysokiej zawartości tłuszczu, białka, witamin, błonnika i minerałów. Dlatego są one alternatywnym źródłem białka ułatwiającym przejście na zdrową i zrównoważoną dietę.

Czy polubimy dania z owadów? Możliwości rynku badają naukowcy Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu

Czy mąka z świerszczy zrobi karierę? Na razie nie wiadomo. Póki co, taka mąka (zmielone suszone owady lub larwy) jest dużo droższa od pszennej. Zrobiona z mącznika młynarka kosztuje nawet 230 złotych za kilo.

Warto przeczytać jak smakują chleb, naleśniki lub kotlety z... owadów! Osobiście przekonał się o tym Błażej Organisty, dziennikarz portalu www.wroclaw.pl.

Pasikonik zielony suszony smakuje jak łupina pestki, ale bardziej gorzki, przez co niezbyt smaczny. Co innego świerszcze suszone. Niczym fasolki z Harry’ego Pottera - w różnych smakach: chili z limonką, śmietany z cebulą, musztardy z miodem oraz z dodatkiem soli morskiej. Proszę mi wierzyć lub nie, że są równie smakowite jak czipsy, ale sto razy zdrowsze
Błażej Organisty, dziennikarz portalu wroclaw.pl.

Wrocław ma już „czekoladę dla odważnych” – z bitą śmietaną i... suszonymi larwami mącznika

Czekoladziarnia przy ul. Więziennej od 17 lat osładza życie mieszkańców Wrocławia. Wypijecie tu zarówno klasyczną wersję czekolady, jak i taką z nietypowymi dodatkami – m.in. z kawałkami boczku czy serem pleśniowym, który szczególnie przypadł klientom do gustu. Od niedawna w ofercie jest również czekolada z bitą śmietaną i... suszonymi larwami mącznika. Jeśli lubicie próbować nowych smaków, przyjdźcie jej skosztować!

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Głosuj na Wrocławski Budżet Obywatelski 2023. Otwiera się w nowej karcie
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl