wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 19:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Driven by intelligence na Made in Wroclaw 2021. Relacja
Made in Wroclaw 2021 Tomasz Hołod, www.wroclaw.pl
Made in Wroclaw 2021

Czy i jak sztuczna inteligencja wpływa na różne aspekty funkcjonowania firm, miast i społeczeństw – o tym rozmawiano podczas Driven by intelligence, czyli Made in Wroclaw 2021. Tegoroczna edycja była w formule hybrydowej, offline we Wrocławskim Centrum Kongresowym i online.

Made in Wrocław od 2017 roku pokazuje, jak i dzięki komu rozwija się wrocławski biznes. Tegoroczne spotkanie zgromadziło ludzi z całej Polski, którym bliskie są innowacje i przedsiębiorczość. W programie konferencji, którą zorganizowano stacjonarnie i online były: 4 panele dyskusyjne, 23 panelistów na scenie głównej, 19 panelistów w Studiu Made in Wroclaw, a chęć uczestnictwa wyraziło 1000 osób. Made in Wroclaw 2021 był też świetną okazją do networkingu, nawiązywania nowych kontaktów biznesowych i integracji wrocławskiego środowiska startupowego.

– Jestem na Made in Wroclaw kolejny raz i uważam, że to bardzo przydatna impreza. Mieszkam we Wrocławiu od wielu lat i wciąż nie wiem wszystkiego o mieście. Tutaj jest okazja odkryć Wrocław naukowo i biznesowo. W tym roku najbardziej jestem zainteresowany ostatnim panelem czyli „MedTech napędzany przez AI” – mówi Krzysztof Żółtański, uczestnik Made in Wroclaw 2021.

– To mój pierwszy raz na Made in Wroclaw, a jestem tutaj, bo pracuję we wrocławskiej firmie związanej z AI. Chcę zobaczyć co w tej branży się dzieje i nawiązać nowe kontakty biznesowe – dodaje Hanna Fernandez, uczestniczka Made in Wroclaw 2021.

– Made in in Wrocław to okazja by dowiedzieć się co nowego dzieje się na lokalnym rynku. To także networking czyli możliwość spotkania ze znajomymi – podkreśla Maciej Borkowski, uczestnik Made in Wroclaw 2021.

Made in Wroclaw 2021: rozmowy o przyszłości miasta

Wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur otwierając Made in Wroclaw 2021 zaznaczył, że to ważne spotkanie, bo tutaj rozmawia się o przyszłości Wrocławia.

Co roku, w te jesienne dni, czekam na to wydarzenie. Tutaj mówi się o tym co najważniejsze dla miasta a wzorce, które razem tworzymy są później wdrażane także w innych miastach i krajach, co nas bardzo cieszy. Wrocław stawia na rozwój, a sztuczna inteligencja jako zjawisko, już dotyka nas w wielu aspektach naszego życia, wpływając na jego jakość

Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia.
Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia. Fot. Tomasz Hołod, www.wroclaw.pl
Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia.

O tym, dlaczego to właśnie AI jest motywem przewodnim wydarzenia, w trakcie jego otwarcia opowiedziała Magdalena Okulowska, prezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej. Podkreśliła, że wdrażanie innowacji, czy dokonywanie przełomów technologicznych w firmach, zajmuje już nie kilka lat, a kilka miesięcy.

Zawdzięczamy to otwarciu się na nowe technologie. Duża część z nich wiąże się ze sztuczną inteligencją, dlatego spotykamy się dziś pod hasłem „Driven by intelligence”. Wydany przez nas kilka tygodni temu raport „Sektor AI w aglomeracji wrocławskiej w roku 2021”, pokazał, że to właśnie AI określa szanse i wyzwania dla biznesu na najbliższe lata, że jest to jeden z kluczowych obszarów dla rozwoju firm z Wrocławia i regionu. W myśl, że AI nie może być bez I, to właśnie sztuczną inteligencję uczyniliśmy tematem przewodnim naszej konferencji

Magdalena Okulowska, prezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.
Paneliści na Made in Wroclaw 2021 Fot. Tomasz Hołod, www.wroclaw.pl
Paneliści na Made in Wroclaw 2021

Made in Wroclaw 2021: Sztuczna inteligencja jest we Wrocławiu

W trakcie Made in Wroclaw 2021 Jarosław Kuźniar poprowadził biznesową konferencję. Podkreśla, że ważnym atutem aglomeracji wrocławskiej są firmy, które rozwijają region.

– W wielu fabrykach działających w regionie sztuczna inteligencja jest z powodzeniem wykorzystywana. Teraz od liderów wymaga się oswojenia, że ta technologia już jest i przekonania do niej pracowników. Chodzi o to, by wiedzieli, że AI ich nie zastąpi a uzupełni braki – podkreśla Jarosław Kuźniar, prowadzący biznesową konferencję na Made in Wrocław.

– Sztuczna inteligencja pozwala na efektywne wykorzystanie pojawiających się informacji w otoczeniu firmy, klientów, branż, jak i w samej firmie, także wygenerować wartości na wielu obszarach z pozyskanych informacji. Pozwala zastąpić ludzi w wielu procesach, zwłaszcza w rutynowych i czasochłonnych zadaniach i wykorzystać zasoby ludzkie w bardziej kreatywnych obszarach. AI jest panaceum na braki kadrowe, a także uatrakcyjnia codzienną pracę, wykonywane czynności, obowiązki zawodowe – wyjaśnia Małgorzata Strzelbicka, prezes Zarządu, MST Automation Sp. z o.o.

Podczas paneli dyskusyjnych rozmawiano o wpływie AI na różne aspekty funkcjonowania biznesu. Tematami były:

Uczestnicy Made in Wroclaw 2021 Fot. Tomasz Hołod, www.wroclaw.pl
Uczestnicy Made in Wroclaw 2021
Branża IT już rozmawia z władzami Wrocławia o stworzeniu strategii miasta w zakresie AI. Potrzebujemy wizji do przodu, a przyszłość to MedTech, Smart City i e-commerce. Już mamy firmy technologiczne, które w tych dziedzinach z powodzeniem działają i to mogą być strategiczne obszary dla przyszłości Wrocławia

Grzegorz Rudno-Rudzinski, ITCorner, Unity Group.

Podczas paneli w roli ekspertów wystąpili przedstawiciele innowacyjnych firm z miasta i regionu oraz eksperci związani ze środowiskiem akademickim. Wśród panelistów byli reprezentanci: Collins Areospace Wrocław, Amazon, e-obuwie.pl, NeuroSYS, CancerCenter.ai, Spyrosoft, Randstad, Share.P, CBRE, 3M, Pneumat, Unity Group, ASTEK Polska i MST Automation oraz instytucji i uczelni wyższych, wśród których można wymienić Politechnikę Wrocławską, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, Klaster ITCorner oraz EIT Urban Mobility Innvation Hub East.

Studio Made in Wroclaw

Studio na Made in Wroclaw 2021 Fot. Tomasz Hołod, www.wroclaw.pl
Studio na Made in Wroclaw 2021

Nowością tegorocznej edycji było Studio Made in Wroclaw. Była to okazja do tego, by dowiedzieć się, co słychać m.in. we wrocławskich startupach i sprawdzić, nad czym pracują działające we Wrocławiu międzynarodowe firmy rozwijające różnorodne innowacje.

Można było poznać 15 innowacyjnych firm i instytucji, które właśnie we Wrocławiu rozwijają swoją działalność. Były wśród nich Coverty University i Uniwersytet Wrocławski, które opowiedziały o swojej ofercie edukacyjnej, a także JP Weber, CUX, PayEye, Luxon Led, Trasee, Giant Lazer, SatRevolution, Collins Areospace, Balluff, MPWiK we Wrocławiu, Scanway, Laparo i Wrocławskie Centrum Akademickie.

Made in Wroclaw 2021: Kto tworzy rozwiązania AI?

Ze sztucznej inteligencji, w różny sposób i na różną skalę, mogą korzystać firmy z wielu branż. Na rynku działa coraz więcej firm, które zajmują się tworzeniem produktów i usług wykorzystujących AI. Na poznanie specyfiki ich działalności pozwala m.in. raport Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej pt. „Sektor AI w aglomeracji wrocławskiej 2021”. Pokazuje on, że większość firm tworzących oparte o AI rozwiązania, dostarcza je w formie produktów, zalicza się do sektora MŚP, a wśród swoich klientów ma głównie duże przedsiębiorstwa.

Z badań wynika, że we Wrocławiu są firmy, które myślą o innowacjach i stosowaniu sztucznej inteligencji. Aż 76 proc. działających w aglomeracji firm, które zajmują się sztuczną inteligencją, można zaliczyć do sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Ich odbiorcami są duże korporacje zarówno polskie, jak i zagraniczne.

– Zdecydowaliśmy się przyjrzeć bliżej lokalnemu sektorowi AI, ponieważ widzimy, że ma on ogromny potencjał. Ogromnie cieszy nas, że badania przeprowadzone na potrzeby naszego raportu pokazały, że dla większości przedsiębiorców sektora AI, Wrocław był oczywistym wyborem przy decyzji o założeniu działalności. Ma na to wpływ m.in. wysokiej jakości infrastruktura biznesowa oraz liczne wrocławskie uczelnie – dodaje Ewa Sondej, kierownik zespołu ds. projektów rozwojowych w Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

Uczestnicy Made in Wroclaw 2021 Fot. Kto tworzy rozwiązania AI?
Uczestnicy Made in Wroclaw 2021

Made in Wroclaw 2021: Driven by intelligence

Made in Wroclaw 2021 zorganizowali: Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej i Miasto Wrocław. Patronat honorowy nad konferencją objęły: Coventry University, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Politechnika Wrocławska, Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna, Wrocławska Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej Horyzont, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, AHK Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa, American Chamber of Commerce in Poland oraz British Polish Chamber of Commerce. Wydarzenie zorganizowano we współpracy merytorycznej z ITCorner, SoDA i ABSL oraz kooperacji z Wolves Summit.

Poprzednie edycje Made in Wroclaw 2017-2020:

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Głosuj na Wrocławski Budżet Obywatelski 2023. Otwiera się w nowej karcie
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl