wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

0°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: niekorzystna

Dane z godz. 13:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Made in Wroclaw 2021: Czy sztuczna inteligencja rozwija branżę MedTech?
Laboratorium diagnostyczne Sieć Badawcza Łukasiewicz PORT
Laboratorium diagnostyczne

Sektor MedTech ratuje zdrowie i życie, ulepsza procesy leczenia i profilaktykę. To też niezwykle dynamicznie rozwijający się obszar oparty o innowacje, wśród których szczególną rolę odgrywa sztuczna inteligencja. O szczegółach można posłuchać już 20 października na Made in Wroclaw 2021. Udział w konferencji jest bezpłatny, wymagana jest jednak rejestracja.

Made in Wroclaw 2021

Made in Wroclaw 2021

Konferencje / Wykład
Termin 20 października 2021 od 08:30 do 15:10

Miejsce Wrocławskie Centrum Kongresowe

Zobacz

Made in Wroclaw 2021: Sektor AI w branży MedTech

MedTech coraz mocniej polega na sztucznej inteligencji. Według najnowszego raportu przygotowanego przez Agencję Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej pt. „Sektor AI w aglomeracji wrocławskiej 2021”, to właśnie ten obszar jest jednym z najważniejszych zastosowań technologii AI rozwijanych we Wrocławiu – aż 39% badanych firm wskazało, że to właśnie w obszarze MedTech oferuje swoim klientom rozwiązania związane ze sztuczną inteligencją.

Tomasz Kowalczyk, CEO, NeuroSYS zauważa, że praktycznie nie znam branży czy biznesu, która nie mogłaby obecnie skorzystać na zastosowaniu rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji.

Zastosowanie sztucznej inteligencji w branży MedTech oznacza przede wszystkim automatyzację wielu procesów, które do tej pory wymagały dużego zaangażowania ludzi, a co za tym idzie przyspieszenie produkcji leków, szybszą diagnostykę czy efektywniejszą analizę ogromnych ilości danych pacjentów. AI sprawdza się również w skuteczniejszym szkoleniu kolejnych pokoleń specjalistów

Tomasz Kowalczyk, CEO, NeuroSYS.

Stosowanie sztucznej inteligencji w branży MedTech może oznaczać zdobycie przewag konkurencyjnych, wiąże się też jednak z wyzwaniami. Trzeba pamiętać, że technologie medyczne oparte na AI muszą być docelowo zrozumiałe dla medyków i pacjentów.

Obecnie najważniejszym wyzwaniem jest rzetelne rozpropagowanie wiedzy na temat AI wśród medyków, jak i docelowo, wśród pacjentów. Medycy muszą dobrze zrozumieć, czym są algorytmy, bez tego nie będą w stanie z nich odpowiedzialnie korzystać, ani nie będą umieli wyjaśnić pacjentom, skąd wziął się ten czy inny wynik. Biorąc pod uwagę specyfikę pracy lekarza, to wyjątkowo trudne zadanie

dr Agnieszka Siennicka, Katedra Fizjologii i Patofizjologii, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu.

Obecnie na rozwój branży MedTech ma wpływ sytuacja gospodarcza wywołana pandemią koronawirusa. Przemysław Ozga, redaktor naczelny Production Manager, podkreśla, że rozwój sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego obejmują niemal wszystkie dziedziny współczesnych gospodarek. MedTech należy do największych beneficjentów dokonującej się technologicznej transformacji – już przed pandemią branża osiągała najwyższy wynik, jeśli chodzi o liczbą zgłoszonych patentów w Europejskim Urzędzie Patentowym (rok 2016 – 7,7 proc.).

– Polscy przedsiębiorcy i konstruktorzy plasują się w czołówce najzdolniejszych projektantów i twórców technologii medycznych. Mówimy tu m.in. o telemedycynie, która jest popierana przez blisko 90 proc. Polaków i której znaczenie będzie nieustannie rosnąć, szczególnie, że 48 proc. polskich firm z branży MedTech oceniło, że pandemia ma niebagatelny wpływ na prowadzenie ich modeli biznesowych. Zdalna diagnostyka kardiologiczna, monitorowanie zdrowia pacjenta w czasie rzeczywistym dzięki technologiom z dziedziny sztucznej inteligencji oraz Internetu sprawiają, że idea smart zdrowia staje się dla wielu pacjentów namacalną rzeczywistością – mówi Przemysław Ozga, redaktor naczelny Production Manager.

Made in Wroclaw 2021: Driven by intelligence Fot. wroclaw.pl
Made in Wroclaw 2021: Driven by intelligence

Made in Wroclaw 2021: Czy sztuczna inteligencja rozwija branżę MedTech?

W trakcie zbliżającej się konferencji Made In Wroclaw 2021 odbędzie się panel dyskusyjny pt. „MedTech napędzany przez AI”, w którym wezmą udział przedstawiciele NeuroSYS, Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, CancerCenter.ai i Stermedica.au, Infermedica, S3 Connected Health oraz Production Manager.

– Opracowany przez nas raport dotyczący m.in. zastosowań AI, pokazał, że MedTech, to obszar, który odgrywa istotną rolę w naszej gospodarce. Jego powiązanie ze sztuczną inteligencją sprawia, że dyskusji o tym sektorze rynku nie mogło zabraknąć na cyklicznie organizowanej konferencji Made in Wroclaw, na której w tym roku spotykamy się pod hasłem Driven by Intelligence – podkreśla Ewa Sondej, kierownik zespołu ds. projektów rozwojowych w Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

Made in Wroclaw 2021: rejestracja na bezpłatną konferencję

Udział w konferencji Made in Wroclaw 2021 jest bezpłatny, wymagana jest jednak rejestracja. Oprócz panelu poświęconego branży MedTech odbędą się w jego trakcie dyskusje o roli lidera i budowaniu zespołu w dobie sztucznej inteligencji, inteligentnych miastach oraz sektorze e-commerce.

Made in Wroclaw 2021: Driven by intelligence

Made in Wroclaw 2021 organizowane jest przez Agencję Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej i Miasto Wrocław. Patronat honorowy nad konferencją objęły: Coventry University, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Politechnika Wrocławska, Wyższa Szkoła Bankowa, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna, Wrocławska Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej Horyzont, AHK Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa, American Chamber of Commerce in Poland oraz British Polish Chamber of Commerce. 

Wydarzenie organizowane jest we współpracy merytorycznej z ITCorner, SoDA i ABSL oraz kooperacji z Wolves Summit, eventem dla globalnej społeczności technologicznej, który odbędzie się we Wrocławiu w dniach 19-21 października 2021 roku.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl