Prezes ARAW zwracając się do przedsiębiorców, uczestników konferencji mówiła: - To dzięki wam Wrocław jest najszybciej rozwijającym się miastem w Polsce.
Ewa Kaucz przywołała także ranking firmy doradczej Deloitte prezentujący 50 europejskich najszybciej rozwijających się firm z dziedziny nowych technologii. – Aż pięć z tych firm działa we Wrocławiu. Między innymi to Saule Technologies Olgi Malinkiewicz, która wykorzystuje właściwości perowskitów do budowy ogniw fotowoltaicznych – mówiła Ewa Kaucz.
Awangarda innowacji
W wystąpieniu inaugurującym tegoroczną edycję Made in Wrocław prezydent Wrocławia mówił o współdziałaniu biznesu i nauki. – Byliśmy w awangardzie innowacyjnego myślenia o rozwoju miasta i biznesu. We Wrocławiu zrozumieliśmy, że gospodarki opartej na wiedzy nie da się budować bez integracji nauki i biznesu – mówił Rafał Dutkiewicz. – Zainwestowaliśmy setki milionów złotych w infrastrukturę naukową i badawczą. Dzisiaj wiele sukcesów rodzi się na styku nauki i przemysłu.
Z Wrocławia w świat
O swoich sposobach na sukces biznesowy opowiadali przedstawiciele firm, które powstały we Wrocławiu, a dzisiaj są ogólnopolskimi marka oraz działają także poza Polską.
- Wrocław jako rynek mieszkaniowy rozwija się cudownie. W 2017 roku sprzedano tu 12 tysięcy mieszkań, to więcej niż w Berlinie – mówiła Dorota Jarodzka-Śródka, wiceprezes firmy deweloperskiej Archicom.
Piotr Krupa, założyciel i prezes firmy KRUK kilkukrotnie podkreślał, że w biznesie należy kierować się wartościami. Wspominając o atutach Wrocławia wymienił: dużą odległość do Warszawy, co pozwoliło na wykorzystanie potencjału tutejszych pracowników; ciągłość lokalnej władzy oraz akademicki charakter miasta.
Jacek Leverens, honorowy prezes ABSL, podkreślił, że do Wrocławia sprowadziło się wiele firm z branży nowoczesnych usług biznesowych. – Decydujące znaczenie mają ludzie, ich przygotowanie. Istotne jest to, że to wartościowe miejsca pracy, liczy się doświadczenie i technologie. Dzisiaj w tej branży pracuje we Wrocławiu 45 tysięcy osób. Jako Polska jesteśmy w TOP 5 świata – mówił Jacek Leverens. – Nie wygrywamy przez to, że jesteśmy najtańsi, ale przez to, że dajemy zaawansowane usługi.
Leverens mówił także o przyszłości tego sektora. Twierdził, że w ciągu 5-10 lat powstanie we Wrocławiu firma, która stanie się światowym graczem w tej branży.
„The Guardian” o Wrocławiu
Dr Olga Malinkiewicz opowiadała o etapach rozwoju jej Saule Technologies. To firma działająca przy Wrocławskim Parku Technologicznym. Dr Malinkiewicz opracowała technologię produkcji fotowoltaicznych modułów perowskitowych. Drukowane na kliszach ogniwa to rozwiązanie, które można znacznie szerzej wykorzystać niż tradycyjne ogniwa krzemowe.
- Dzisiaj we Wrocławskim Parku Technologicznym mamy nowoczesne laboratoria, w których pracuje 30-osobowy zespół doskonałych specjalistów z całego świata – opowiadała dr Olga Malinkiewicz.
Wspominała, że prestiżowy „Science” uznał to rozwiązanie za jedną z 10. najbardziej obiecujących technologii. W tym samym tonie o pomyśle wrocławianki donosiły „The Guardian”, „Bloomberg”, Economist”.
Olga Malinkiewicz: - W 2019 roku rozpocznie się budowa linii produkcyjnej ogniw perowskitowych. Mamy już dużych, światowych graczy, którzy są zainteresowani kupnem dużych ilości ogniw.