wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: niekorzystna

Dane z godz. 07:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Made in Wroclaw 2021: Jak miasta wdrażają ideę smart city?
Rozwiązania dla inteligentnych miast na Made in Wroclaw 2021 freepik.com
Rozwiązania dla inteligentnych miast na Made in Wroclaw 2021

Smart city to miasto, które korzysta z rozwiązań nowych technologii, po to by mieszkańcom żyło się lepiej. Dlaczego miasta powinny być smart? Jaki związek ma sztuczna inteligencja z smart city? O szczegółach można posłuchać już 20 października na Made in Wroclaw 2021. Udział w konferencji jest bezpłatny, wymagana jest jednak rejestracja.

Made in Wroclaw 2021

Made in Wroclaw 2021

Konferencje / Wykład
Termin 20 października 2021 od 08:30 do 15:10

Miejsce Wrocławskie Centrum Kongresowe

Zobacz

Smart city Wrocław

W trakcie Made in Wroclaw 2021 eksperci z firm i uczelni wyższych, którzy specjalizują się w rozwoju idei smart city, będą rozmawiać m.in. o tym, jak dziś definiuje się miasta określane jako smart.

Jan Hauser, Business Creation Manager, EIT Urban Mobility uważa, że inteligentne miasta to takie, w których technologia jest czynnikiem umożliwiającym świadczenie usług zorientowanych na obywatela i przyjaznych dla środowiska, oferowanych społeczeństwu w celu podniesienia jakości życia.

Istnieją różne sposoby, aby uczynić miasta inteligentniejszymi i bardziej przyjaznymi do życia – od zaawansowanych technologicznie rozwiązań po tymczasowe działania. Jednak we wszystkich scenariuszach priorytetem powinny być zawsze potrzeby mieszkańców. Tylko słuchając przyszłych beneficjentów projektów i tworząc partycypacyjną mapę transformacji, możliwe jest osiągnięcie postępu

Jan Hauser, Business Creation Manager, EIT Urban Mobility.

Smart city inteligentne miasta przyszłości: technologie, zastosowanie

Miasta przyszłości wdrażające ideę smart city skupiają się na wdrażaniu nowych technologii nie tylko w obszarze zbiorowej polityki mobilności, w tym w zakresie organizacji i rozwoju komunikacji zbiorowej. Stałe wdrażanie innowacyjnych rozwiązań jakie dostarczają miastom nowe technologie służą im min. do budowania ich odporności, coraz bardziej podatnej na zmiany klimatu, oraz do zwiększania poziomu partycypacji społecznej ich mieszkańców. Przykładami na to mogą być m.in. systemy monitorowania zanieczyszczeń powietrza, przepływu wody, upowszechnianie płatności elektronicznych, czy wreszcie programy pozwalające mieszkańcom na udział w rozdzielaniu środków z budżetu miasta.

Inteligentne miasta wykorzystują dane i technologie cyfrowe, aby podejmować lepsze i szybsze decyzje, które wpływają na jakość naszego życia. Będą one oferować większe bezpieczeństwo, przyspieszać i ułatwiać komunikację, poprawiać zdrowie swoich mieszkańców czy wreszcie dbać o nasze środowisko. Miasta, które wykorzystają te możliwości będą w stanie rozwijać się szybciej

Tomasz Smolarczyk, Head of AI, Spyrosoft, SoDA Member.

Czym jest smart city? Co to jest inteligentne miasto?

Wraz z rozwojem nowych technologii rozwija się również idea smart city, a jej sukces w dużej mierze zależy od współpracy samorządów z innowatorami, tworzącymi rozwiązania, które z powodzeniem można zastosować nie tylko w biznesie czy przemyśle, ale też miastach.

– Kiedy kilka lat temu rozmawialiśmy o inteligentnych miastach, rozmowa toczyła się głównie wokół smart meteringu, gromadzenia danych i Internetu rzeczy. Dzisiaj mówimy raczej o potencjale rozproszonego magazynowania energii, pętlach indukcyjnych do mobilnego ładowania samochodów, czy sztucznej inteligencji wspomagającej rozpoznawanie obrazów i zarządzanie infrastrukturą – mówi dr inż. Paweł Kurtasz, wiceprezes zarządu Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Taka współpraca wymaga otwartości na innowacje i nowe trendy. Będą o nich rozmawiać prelegenci i uczestnicy odbywającej się już po raz piąty konferencji Made in Wroclaw.

– Made in Wroclaw to wydarzenie biznesowe, w trakcie którego co roku z liderami biznesu, innowatorami i naukowcami rozmawiamy o trendach i technologiach, mających wpływ na to, jak rozwija się biznes, jak działają nasze miasta. W tym roku spotykamy się pod hasłem „Driven by intelligence”, a tematem przewodnim naszych dyskusji będzie sztuczna inteligencja – dodaje Mateusz Jarzombek, dyrektor Centrum Wspierania Biznesu w Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

– W ostatnim czasie miasto Wrocław podpisało z EIT Urban Mobility Innovation Hub East porozumienie Network Partner Memorandum of Understanding, dlatego wśród tematów, które zostaną poruszone na konferencji, nie może zabraknąć bezsprzecznie związanego dziś z AI Smart City – przypomina Robert Bednarski, zastępca dyrektora ds. SmartCity, Wydział Promocji Miasta i Turystyki, Urząd Miejski Wrocławia.

Made in Wroclaw 2021: rejestracja na bezpłatną konferencję

Made in Wroclaw 2021 organizowane jest przez Agencję Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej i Miasto Wrocław. Fot. www.wroclaw.pl
Made in Wroclaw 2021 organizowane jest przez Agencję Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej i Miasto Wrocław.

Udział w konferencji Made in Wroclaw 2021 jest bezpłatny, wymagana jest jednak rejestracja. Oprócz panelu dyskusyjnego pt. Rozwiązania dla inteligentnych miast, w którym wezmą udział przedstawiciele: Share.P, EIT Urban Mobility, Spyrosoft, Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i Uniwersytetu Wrocławskiego, w trakcie Made in Wroclaw 2021 odbędą się też dyskusje o roli lidera i budowaniu zespołu w dobie sztucznej inteligencji, e-commerce oraz branży MedTech.

Made in Wroclaw 2021: Driven by intelligence

Made in Wroclaw 2021 organizowane jest przez Agencję Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej i Miasto Wrocław. Patronat honorowy nad konferencją objęły: Coventry University, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Politechnika Wrocławska, Wyższa Szkoła Bankowa, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna, Wrocławska Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej Horyzont, AHK Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa, American Chamber of Commerce in Poland oraz British Polish Chamber of Commerce. 

Wydarzenie organizowane jest we współpracy merytorycznej z ITCorner, SoDA i ABSL oraz kooperacji z Wolves Summit, eventem dla globalnej społeczności technologicznej, który odbędzie się we Wrocławiu w dniach 19-21 października 2021 roku.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl