wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

1°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: poniżej normy

Dane z godz. 13:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. We Wrocławiu powstała pierwsza na świecie fabryka perowskitów
Otwarcie zakładu Saule Technologies Tomasz Hołod
Otwarcie zakładu Saule Technologies

We Wrocławiu otwarto linę produkcyjną perowskitowych ogniw fotowoltaicznych. To pierwsza na świecie fabryka ogniw perowskitowych, które mogą być polskim hitem eksportowym. Otwarcie wyjątkowego zakładu Saule Technologies – wrocławskiej firmy Olgi Malinkiewicz – było też wyjątkowe: nie zabrakło prezentacji super nowoczesnej linii produkcyjnej, podpisania umów z kluczowymi partnerami, ale też kawalkady samochodów Porsche Taycan i podniebnej restauracji Dinner in the Sky.

  • Pierwsza na świecie fabryka perowskitów jest na terenie Wrocławskiego Parku Technologicznego.
  • We Wrocławiu produkowane są ogniwa perowskitowe – ultracienkie, utralekkie, elastyczne i transparentne ogniwa fotowoltaiczne przewyższające zastosowaniem tradycyjne ogniwa krzemowe.
  • Lekkie i elastyczne panele słoneczne można integrować z fasadami budynków.
  • Moduły perowskitowe doskonale sprawdzą się też w urządzeniach elektronicznych typu Internet of Things.

Wizjonerski pomysł, technologia, która zmieni świat, rewolucja o globalnym potencjale – takie opinie można było usłyszeć podczas oficjalnego otwarcia pierwszej na świecie fabryki produkującej ogniwa perowskitowe. Zakład powstał w dawnej hali wrocławskiego Pafawagu, obecnie to Hala Nowa 7 na terenie Wrocławskiego Parku Technologicznego przy ul. Fabrycznej.

Perowskity made in Wrocław

Na pytanie, dlaczego Wrocław Olga Malinkiewicz, która opracowała nową metodę wykorzystania perowskitów podkreśla, że przed kilkoma laty przyjechała tutaj z Walencji w Hiszpanii, bo nawiązała współpracę z Wrocławskim Centrum Badań EIT+.

Olga Malinkiewicz laureatką „30 Kreatywnych Wrocławia 2015”.

Olga Malinkiewicz Fot. Saule Technologies
Olga Malinkiewicz
Wrocław był jedynym miastem, z którego usłyszałam: Olga, jak kiedyś będziesz chciała przyjechać do Polski i rozwijać swoją technologię, to zapraszamy do Wrocławia, mamy tutaj dobrą infrastrukturę.

Olga Malinkiewicz, CTO Saule Technologies

Panele fotowoltaiczne z perowskitów

To, co zaczęło się przed kilkoma laty, doprowadziło do otwarcia 21 maja 2021 r. pierwszego na świecie zakładu, w którym produkowane będą panele fotowoltaiczne wykonane z perowskitów. Do tej pory w technologię opracowaną przez Olgę Malinkiewicz zainwestowano już 100 mln zł. W tym m.in.:

  • Columbus Energy, dostawca usług na rynku nowoczesnej energetyki, w 2020 r. zainwestował 10 mln euro w Saule Technologies i objął 20 procent udziałów. Będzie też dystrybutorem produktów firmy oraz licencji na nie na świecie.
  • W Saule Technologies zainwestował m.in. japoński milioner Hideo Sawada, który przeznaczył na ten cel około 20 mln zł.
  • Pierwszy zakład ogniw perowskitowych poza Polską powstanie w Japonii.

Ogniwa perowskitowe: przełom w fotowoltaice

Columbus Energy, jako polska firma z polskim kapitałem, inwestuje w polskie technologie, które mogą zrewolucjonizować świat.

Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy S.A.
Współpraca pomiędzy Saule Technologies i Columbus Energy znacząco przyspieszy komercjalizację rozwijanej przez nas technologii.

Olga Malinkiewicz, CTO Saule Technologies

Moduły perowskitowe: ogniwa słoneczne nowej generacji

Perowskity to minerały, a o ich wykorzystaniu od lat dyskutuje się w świecie naukowym. Wkrótce to słowo może być powszechnie znane. Wszystko za sprawą wrocławskiej spółki Saule Technologies. Jako pierwsi na świecie przenieśli ogniwa perowskitowe z laboratorium naukowego na linię produkcyjną, a to oznacza szerokie zastosowanie wszędzie tam, gdzie jest potrzebna energia.

Przedstawiciele Saule Technologies podkreślają, że lekkie i elastyczne panele słoneczne, budowane w oparciu o moduły perowskitowe, można integrować z fasadami budynków i pokryciami dachów o niskiej nośności, co pozwoli na pozyskiwanie energii z większych powierzchni.

Moduły perowskitowe doskonale sprawdzą się też w urządzeniach elektronicznych typu Internet of Things (Internet Rzeczy), zarówno na zewnątrz, jak i w pomieszczeniach, co wyeliminuje konieczność wymiany baterii.

Lekkie ogniwa na bazie folii perowskitowej to także szeroka gama produktów takich jak m.in. markiza fotowoltaiczna, roleta, żaluzja, które znajdą swoje zastosowanie u indywidualnych odbiorców.

Perowskity: lekkie i elastyczne panele słoneczne

Ogniwa perowskitowe wyróżniają się wysoką efektywnością nawet przy słabym oświetleniu, także przy sztucznym świetle. Co więcej, ogniwa te mogą być nadrukowywane na różnorodne podłoża, z dużą dowolnością kształtu – na przykład na folie, tkaniny, dachówki.

Ogniwa słoneczne na bazie perowskitów przez ostatnie sześć lat dogoniły sprawnością rozwijane od lat 70. ogniwa krzemowe. Wyróżniają się tym, że są ultralekkie, elastyczne, transparentne i ultracienkie – ogniowo perowskitowe ma grubość zaledwie jednej dziesiątej grubości ludzkiego włosa. Dzięki takim cechom, zastosowanie ogniwa może być szerokie. To zrewolucjonizuje rynek fotowoltaiczny.

Artur Kupczunas, wiceprezes Saule Technologies S.A.

Saule Technologies idzie na giełdę

Saule Technologies nawiązał także współpracę z JR Holding. Umowa dotyczy wsparcia i doradztwa w zakresie wprowadzenia Saule Technologies na Giełdę Papierów Wartościowych. – Wejście na giełdę da nam transparentność i wiarygodność – zapewnia Olga Malinkiewicz z Saule Technologies.

Polska giełda potrzebuje światowych firm. Saule Technologies to diament, który Columbus pomoże oszlifować. Takie przedsiębiorstwa powinny być publiczne. Inwestycja w Saule poprzez Columbus Energy jest wpisana w strategię i DNA JR Holding.

January Ciszewski prezes JR Holding SA.

Saule Technologies: z Wrocławia w świat

Saule Technologies to polska firma, związana z Wrocławskim Parkiem Technologicznym, rozwija technologię drukowanych perowskitowych ogniw słonecznych nowej generacji. Firmę założyli w 2014 r. Olga Malinkiewicz – wynalazczyni metody – oraz doświadczeni biznesmeni Piotr Krych i Artur Kupczunas.

Od lewej strony: Piotr Krych, Olga Malinkiewicz, Artur Kupczunas Fot. Saule Technologies
Od lewej strony: Piotr Krych, Olga Malinkiewicz, Artur Kupczunas

Obecnie Saule Technologies to zespół 40 naukowców, inżynierów i pracowników administracyjnych z 15 krajów. Saule Technologies przez ostatnie miesiące, przy współpracy inżynierów z Korei, Malezji, Wielkiej Brytanii, Singapuru i Japonii, konstruowała unikatową, pierwszą na świecie linię produkcyjną drukowanych ogniw perowskitowych.

Saule Technologies jest członkiem wielu konsorcjów naukowych powołanych w Europie do rozwoju ogniw perowskitowych. Dzięki dostępowi do najnowszych ustaleń naukowych może szybko wdrażać ultranowoczesne rozwiązania technologiczne w celu ich komercjalizacji. Saule Technologies posiada jedno z najnowocześniejszych, najlepiej wyposażonych zapleczy badawczych (laboratorium optoelektroniki) na świecie.

Razem z miastem Wrocław patrzymy w stronę słońca

Z okazji otwarcia fabryki Saule Technologies organizatorzy zorganizowali ogólnodostępny konkurs zatytułowany „W stronę światła”. Dla osób, które najtrafniej dokończyły zdanie: Saule i Wrocław... czekały nagrody. 5 osób wygrało podwójne zaproszenie na „deser w powietrzu” w restauracji Dinner in the Sky na pl. Solnym.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl