- Pierwsza na świecie fabryka perowskitów jest na terenie Wrocławskiego Parku Technologicznego.
- We Wrocławiu produkowane są ogniwa perowskitowe – ultracienkie, utralekkie, elastyczne i transparentne ogniwa fotowoltaiczne przewyższające zastosowaniem tradycyjne ogniwa krzemowe.
- Lekkie i elastyczne panele słoneczne można integrować z fasadami budynków.
- Moduły perowskitowe doskonale sprawdzą się też w urządzeniach elektronicznych typu Internet of Things.
Wizjonerski pomysł, technologia, która zmieni świat, rewolucja o globalnym potencjale – takie opinie można było usłyszeć podczas oficjalnego otwarcia pierwszej na świecie fabryki produkującej ogniwa perowskitowe. Zakład powstał w dawnej hali wrocławskiego Pafawagu, obecnie to Hala Nowa 7 na terenie Wrocławskiego Parku Technologicznego przy ul. Fabrycznej.
Perowskity made in Wrocław
Na pytanie, dlaczego Wrocław Olga Malinkiewicz, która opracowała nową metodę wykorzystania perowskitów podkreśla, że przed kilkoma laty przyjechała tutaj z Walencji w Hiszpanii, bo nawiązała współpracę z Wrocławskim Centrum Badań EIT+.
Olga Malinkiewicz laureatką „30 Kreatywnych Wrocławia 2015”.

Panele fotowoltaiczne z perowskitów
To, co zaczęło się przed kilkoma laty, doprowadziło do otwarcia 21 maja 2021 r. pierwszego na świecie zakładu, w którym produkowane będą panele fotowoltaiczne wykonane z perowskitów. Do tej pory w technologię opracowaną przez Olgę Malinkiewicz zainwestowano już 100 mln zł. W tym m.in.:
- Columbus Energy, dostawca usług na rynku nowoczesnej energetyki, w 2020 r. zainwestował 10 mln euro w Saule Technologies i objął 20 procent udziałów. Będzie też dystrybutorem produktów firmy oraz licencji na nie na świecie.
- W Saule Technologies zainwestował m.in. japoński milioner Hideo Sawada, który przeznaczył na ten cel około 20 mln zł.
- Pierwszy zakład ogniw perowskitowych poza Polską powstanie w Japonii.
Ogniwa perowskitowe: przełom w fotowoltaice
Moduły perowskitowe: ogniwa słoneczne nowej generacji
Perowskity to minerały, a o ich wykorzystaniu od lat dyskutuje się w świecie naukowym. Wkrótce to słowo może być powszechnie znane. Wszystko za sprawą wrocławskiej spółki Saule Technologies. Jako pierwsi na świecie przenieśli ogniwa perowskitowe z laboratorium naukowego na linię produkcyjną, a to oznacza szerokie zastosowanie wszędzie tam, gdzie jest potrzebna energia.
Przedstawiciele Saule Technologies podkreślają, że lekkie i elastyczne panele słoneczne, budowane w oparciu o moduły perowskitowe, można integrować z fasadami budynków i pokryciami dachów o niskiej nośności, co pozwoli na pozyskiwanie energii z większych powierzchni.
Moduły perowskitowe doskonale sprawdzą się też w urządzeniach elektronicznych typu Internet of Things (Internet Rzeczy), zarówno na zewnątrz, jak i w pomieszczeniach, co wyeliminuje konieczność wymiany baterii.
Lekkie ogniwa na bazie folii perowskitowej to także szeroka gama produktów takich jak m.in. markiza fotowoltaiczna, roleta, żaluzja, które znajdą swoje zastosowanie u indywidualnych odbiorców.
Perowskity: lekkie i elastyczne panele słoneczne
Ogniwa perowskitowe wyróżniają się wysoką efektywnością nawet przy słabym oświetleniu, także przy sztucznym świetle. Co więcej, ogniwa te mogą być nadrukowywane na różnorodne podłoża, z dużą dowolnością kształtu – na przykład na folie, tkaniny, dachówki.
Saule Technologies idzie na giełdę
Saule Technologies nawiązał także współpracę z JR Holding. Umowa dotyczy wsparcia i doradztwa w zakresie wprowadzenia Saule Technologies na Giełdę Papierów Wartościowych. – Wejście na giełdę da nam transparentność i wiarygodność – zapewnia Olga Malinkiewicz z Saule Technologies.
Saule Technologies: z Wrocławia w świat
Saule Technologies to polska firma, związana z Wrocławskim Parkiem Technologicznym, rozwija technologię drukowanych perowskitowych ogniw słonecznych nowej generacji. Firmę założyli w 2014 r. Olga Malinkiewicz – wynalazczyni metody – oraz doświadczeni biznesmeni Piotr Krych i Artur Kupczunas.

Obecnie Saule Technologies to zespół 40 naukowców, inżynierów i pracowników administracyjnych z 15 krajów. Saule Technologies przez ostatnie miesiące, przy współpracy inżynierów z Korei, Malezji, Wielkiej Brytanii, Singapuru i Japonii, konstruowała unikatową, pierwszą na świecie linię produkcyjną drukowanych ogniw perowskitowych.
Saule Technologies jest członkiem wielu konsorcjów naukowych powołanych w Europie do rozwoju ogniw perowskitowych. Dzięki dostępowi do najnowszych ustaleń naukowych może szybko wdrażać ultranowoczesne rozwiązania technologiczne w celu ich komercjalizacji. Saule Technologies posiada jedno z najnowocześniejszych, najlepiej wyposażonych zapleczy badawczych (laboratorium optoelektroniki) na świecie.
Razem z miastem Wrocław patrzymy w stronę słońca
Z okazji otwarcia fabryki Saule Technologies organizatorzy zorganizowali ogólnodostępny konkurs zatytułowany „W stronę światła”. Dla osób, które najtrafniej dokończyły zdanie: Saule i Wrocław... czekały nagrody. 5 osób wygrało podwójne zaproszenie na „deser w powietrzu” w restauracji Dinner in the Sky na pl. Solnym.