www.wroclaw.pl

  Wrocławski Saule Technologies ma 10 mln euro na rozwój. Produkcja perowskitów jeszcze w tym roku

  Saule Technologies, wrocławska firma Olgi Malinkiewicz, ma nowego inwestora, od którego dostanie 10 mln euro. Pieniądze przeznaczone zostaną na rozwój pierwszej na świecie linii produkującej ogniwa perowskitowe. Olga Malinkiewicz, jest laureatkom rankingu organizowanego przez portal www.wroclaw.pl „30 Kreatywnych Wrocławia 2015”.

  Fot. źródło: Saule Technologies

  Columbus Energy, dostawca usług na rynku nowoczesnej energetyki, zainwestuje 10 mln euro w Saule Technologies i obejmie 20 procent udziałów. Będzie też dystrybutorem produktów firmy oraz licencji na nie na świecie.

  – Columbus Energy, jako polska firma z polskim kapitałem, chce inwestować w polskie technologie, które mogą zrewolucjonizować świat – mówi Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy S.A.

  10 mln euro na pierwszą na świecie linię produkcyjną

  10 mln euro zostanie przeznaczone na rozwój pierwszej na świecie linii produkującej ogniwa perowskitowe – ultracienkie, utralekkie, elastyczne i transparentne ogniwa fotowoltaiczne przewyższające zastosowaniem tradycyjne ogniwa krzemowe. Pilotażowa produkcja perowskitów ma ruszyć we Wrocławiu, przy ul. Fabrycznej do końca 2020 r.

  Źródło: Saule Technologies

  – Współpraca pomiędzy Saule Technologies i Columbus Energy może znacząco przyspieszyć komercjalizację rozwijanej przez nas technologii –mówi Olga Malinkiewicz, CTO Saule Technologies. – Linia produkcyjna przechodzi testy akceptacyjne i transfer technologii, który ma zakończyć się do końca 2020 roku – dodaje Malinkiewicz.

  Olga Malinkiewicz, jest laureatkom rankingu organizowanego przez portal www.wroclaw.pl „30 Kreatywnych Wrocławia 2015”.

  Moduły perowskitowe – ogniwa słonecznej nowej generacji

  Przedstawiciele Saule Technologies podkreślają, że lekkie i elastyczne panele słoneczne można integrować z fasadami budynków i pokryciami dachów o niskiej nośności, co pozwoli na pozyskiwanie energii z większych powierzchni.

  Moduły perowskitowe doskonale sprawdzą się też w urządzeniach elektronicznych typu Internet of Things (Internet Rzeczy), zarówno na zewnątrz, jak i w pomieszczeniach, co wyeliminuje konieczność wymiany baterii. Lekkie ogniwa na bazie folii perowskitowej to także szeroka gama produktów takich jak m.in. markiza fotowoltaiczna, roleta, żaluzja, które znajdą swoje zastosowanie u indywidualnych odbiorców.

  Źródło: Saule Technologies

  Ogniwa perowskitowe wyróżniają się wysoką efektywnością nawet przy słabym oświetleniu, także przy sztucznym świetle. Co więcej, ogniwa te mogą być nadrukowywane na różnorodne podłoża, z dużą dowolnością kształtu – na przykład  na folie, tkaniny, dachówki.

  – Ogniwa słoneczne na bazie perowskitów przez ostatnie sześć lat dogoniły sprawnością rozwijane od lat 70. ogniwa krzemowe. Wyróżniają się tym, że są ultralekkie, elastyczne, transparentne i ultracienkie – ogniowo perowskitowe ma grubość zaledwie jednej dziesiątej grubości ludzkiego włosa. Dzięki takim cechom, zastosowanie ogniwa może być szerokie. To zrewolucjonizuje rynek fotowoltaiczny – podkreśla Artur Kupczunas, wiceprezes Saule Technologies S.A.

  Saule Technologies idzie na giełdę

  Saule Technologies nawiązał także współpracę z JR Holding. Umowa dotyczy wsparcia i doradztwa w zakresie wprowadzenia Saule Technologies na GPW.]

  – Polska giełda potrzebuje światowych firm. Saule Technologies to diament, który Columbus pomoże oszlifować. Takie przedsiębiorstwa powinny być publiczne. Inwestycja w Saule poprzez Columbus Energy jest wpisana w strategię i DNA JR Holding – uważa January Ciszewski prezes JR Holding SA.

  Saule Technologies: z Wrocławia w świat

  Saule Technologies to polska firma, związana z Wrocławskim Parkiem Technologicznym, rozwija technologię drukowanych perowskitowych ogniw słonecznych nowej generacji. Firmę założyli w 2014 r. Olga Malinkiewicz – wynalazczyni metody – oraz doświadczeni biznesmeni Piotr Krych i Artur Kupczunas.

  Od lewej strony: Piotr Krych, Olga Malinkiewicz, Artur Kupczunas. Źródło: Saule Technologies

  Obecnie Saule Technologies to zespół ponad 50 naukowców, inżynierów i pracowników administracyjnych z ponad 17 krajów. Saule Technologies przez ostatni rok, przy współpracy inżynierów z Korei, Malezji, Wielkiej Brytanii, Singapuru i Japonii, konstruowała unikatową, pierwszą na świecie linię produkcyjną drukowanych ogniw perowskitowych.

  Źródło: Saule Technologies

  Saule Technologies jest członkiem wielu konsorcjów naukowych powołanych w Europie do rozwoju ogniw perowskitowych. Dzięki dostępowi do najnowszych ustaleń naukowych może szybko wdrażać ultranowoczesne rozwiązania technologiczne w celu ich komercjalizacji. Saule Technologies posiada jedno z najnowocześniejszych, najlepiej wyposażonych zapleczy badawczych (laboratorium optoelektroniki) na świecie.

  Jr/ Columbus Energy/ Saule Technologies