wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 18:10

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Hotel Grand szykuje się na wielkie otwarcie

Hotel Grand we Wrocławiu po latach rewitalizacji jest na ostatniej prostej przed wielkim otwarciem. W czterogwiazdkowym Hotelu Grand – Mövenpick trwają ostatnie prace przygotowawcze na przyjęcie pierwszych gości. Zobacz, kiedy otwarcie Mövenpick Grand Hotel Wrocław. Poznaj historię hotelu, który od początku powstania był jedną z wizytówek miasta.

Reklama

Potężny gmach hotelu Grand robi wrażenie. Po latach rewitalizacji nic już nie zasłania jego elewacji. Od strony ulic Kołłątaja i Piłsudskiego przechodnie i kierowcy, w godzinach porannych i wieczornych widzą światła w oknach na piętrach i w potężnym hotelowym holu.

– Nie widać tego z zewnątrz, ale w środku trwają ostatnie, intensywne prace porządkowe i instalacyjne. Montowane są urządzenia wyposażenia obiektu – dowiedzieliśmy się od osoby, która zna szczegóły prac prowadzonych w hotelu Grand.

Hotel Grand – Mövenpick Wrocław kiedy otwarcie?

Właściciel hotelu Grand wrocławska spółka Rafin nie zdradza szczegółów wielkiego otwarcia Mövenpick Grand Hotel Wrocław. Nieoficjalnie wiadomo, że otwarcie planowane jest do końca stycznia 2025 roku, lub najpóźniej do końca pierwszego kwartału.

Ostrożność w podawaniu dat zakończenia prac i otwarcia hotelu Grand może wynikać z faktu, że już kilkakrotnie były one przesuwane – ostatnio podawano – połowę, a później koniec 2024 roku.

Zakończenie inwestycji i otwarcie hotelu Grand kilkakrotnie przesuwano. Dlaczego? 

Remont hotelu Grand przy ul. Piłsudskiego wroclaw.pl śledzi od początku. 4 października 2017 r. informowaliśmy o rozpoczęciu rewitalizacji hotelu Grand. Termin zakończenia, ze względu na m.in. skomplikowany zakres prac przekładany był kilka razy. Warto przypomnieć słowa Pawła Rojka, prezes Rafinu, który w rozmowie z wroclaw.pl mówił o terminach zakończenia inwestycji.

Paweł Rojek: – Budowę rozpoczęliśmy w 2017 roku. Wcześniej poprzedzona była blisko 2 letnim procesem projektowania. Obiekty tego typu to zdecydowanie bardziej wymagająca tkanka. Zarówno w sensie projektowym, organizacyjnym, monitorowania i wdrażania nagłych, wymaganych zmian, których nie da się zawsze przewidzieć, a w takim wypadku większość z nich musi być konsultowana z szerszym gronem specjalistów, niż to bywa w przypadku standardowych budów.

Po drodze napotykaliśmy na wiele problemów, ale z każdym sobie poradziliśmy. Okres odbudowy Granda to także okres pandemii, niezwykle trudny dla rynku nieruchomości oraz rynku hotelarskiego, na których obu przecież cały czas czynnie działamy we Wrocławiu, co znowu bezpośrednio związane jest z zabezpieczeniem finansowania prac. To także zmiana w zakresie międzynarodowego operatora i podpisanie umowy z siecią Accor Movenpick, co w konsekwencji skutkowało przeprojektowaniem niektórych elementów wnętrz i zmiany koncepcji przyszłego funkcjonowania hotelu. Potem wybuch wojny u naszych sąsiadów i zmiany na rynku pracy.

Jednak chciałbym podkreślić: odbudowa tego obiektu to nie wyścig kto pierwszy ten lepszy. Priorytetem było uzyskanie efektu projektowego jaki obraliśmy na starcie. Konsekwentnie dotrzymaliśmy w tym zakresie złożonych deklaracji. Do Wrocławia wraca historyczny hotel Grand.

Hotel Grand po rewitalizacji. Co tam zrobiono?

Hotel Grand przeszedł rewitalizację. W sumie z dawnego hotelu Grand zostały tylko fragmenty ścian od strony ulic Piłsudskiego i Kołłątaja (do drugiego piętra). Cały środek budynku został rozebrany. Wykonano m.in. wzmocnienia łuków i nadproży elewacji od strony ul. Kołłątaja oraz wbito prawie 300 pali żelbetowych zabezpieczających fundamenty budynków sąsiednich. Wszystkie prace prowadzono pod nadzorem konserwatora zabytków.

Spektakularna, historyczna fasada doskonale komponuje się ze stylowym wnętrzem 4-gwiazdkowego hotelu w centrum Wrocławia. Do dyspozycji gości oferujemy piękne, całkowicie odnowione pokoje, nowoczesne sale konferencyjne i spa. Funkcjonalne sale konferencyjne ze sprzętem audiowizualnym najwyższej jakości umożliwiają organizację prywatnych wydarzeń i konferencji służbowych, spotkań, szkoleń, koncertów i festiwali filmowych dla 183 gości w centrum Wrocławia
informuje Mövenpick Grand Hotel Wrocław.

– Nastrojowy, historyczny hotel Mövenpick Grand Hotel Wrocław stanowi centrum biznesu i idealne miejsce na prywatny lub romantyczny weekend dla dwojga we Wrocławiu. Komfortowe wnętrze dopełnia wyśmienita kuchnia i profesjonalna obsługa. Zapraszamy! – zachęca dyrektor hotelu, na stronie internetowej Grupy Accor, all.accor.com

Grand jeszcze nie otwarty, ale już nagradzany - Modernizacja roku i Budowa XXI wieku

W 2024 r. Grand został doceniony za dbałości o historyczne dziedzictwo i subtelne nowoczesne akcenty w konkursie „Modernizacja roku i Budowa XXI wieku”.

Mövenpick Grand Hotel Wrocław: ile jest pokoi i co, zrobiono na dachu

Rewitalizowany hotel Grand będzie miał 179 pokoi. Pod Grandem został wybudowany parking dla hotelowych gości. Na dachu budynku powstanie tzw. SkyBar. W obiekcie będą sale konferencyjne. Za projekt rewitalizacji Grandu odpowiedzialny jest architekt Grzegorz Górka i wrocławska pracownia GREG architekci.

Hotel Grand – Mövenpick we Wrocławiu już zatrudnia i szuka pracowników

W hotelu Grand już są zatrudnieni pracownicy obsługi hotelu, ale zarządca wciąż szuka kolejnych. W tej sprawie publikowane są m.in. ogłoszenia o pracę na internetowych portalach. Poszukiwani są m.in. kierownik działu technicznego hotelu, referent ds. rozliczeń gastronomii oraz osoby do obsługi gości.

Grand Hotel Wrocław w sieci Accor - Mövenpick. Co to za marka?

Właścicielem hotelu Grand jest wrocławska spółka Rafin, która we Wrocławiu ma też hotele Polonia, Europejski, Piast i Lothus - Rafin prowadzi także przebudowę zabytkowych pozostałości po pałacu Hatzfeldów

W sprawie prowadzenia i zarządzania hotelem Grand w 2021 roku Rafin podpisał umowę franczyzową z francuską spółką Accor, która działa na rynku turystycznym (hotele, restauracje, biura podróży) i zdecydowano, że wrocławski Grand będzie miał znaną szwajcarską markę Mövenpick, a oficjalna nazwa obiektu to Mövenpick Grand Hotel Wrocław.

Historia słynnego Hotel du Nord w Breslau i Grand Hotelu we Wrocławiu

Mövenpick Grand Hotel Wrocław jest w miejscu, gdzie w 1903 roku otwarto słynny Hotel du Nord, potem zmieniono nazwę na Hotel Grand. W wyniku drugiej wojny światowej z secesyjnego budynku zostały same ściany i zniszczona została charakterystyczna wieżyczka, która wraz z wieżą na pobliskim hotelu Piast tworzyły „bramę do miasta” prowadzącą do wrocławskiego Rynku. W trakcie obecnej rewitalizacji wieża na Grandzie została odbudowana.

Grand Hotel odradza się jak Feniks z popiołu: ornamenty i sztukateria

Wrażenie robi elewacja budynku. Sztukateria oraz ornamenty wróciły na swoje stare miejsca.

– Powtarzające się ornamenty o trapezowym kształcie zdobią opaski okien. Natomiast sztukateria znajduje się na zabytkowej fasadzie, na której odtworzono zdobienia i fakturę elementów. Na piaskowcu są różne ornamenty i zdobienia, które z pietyzmem zostały odrestaurowane i odpowiednio zakonserwowane. Kolejnym ręcznie robionym elementem dla inwestycji Hotel Grand są drewniane podkonstrukcje więźby zadaszenia wykuszy elewacji od strony Piłsudskiego – wylicza przedstawiciel inwestora.

Grand przy ul. Piłsudskiego we Wrocławiu. Zobacz, jak ulica wyglądała 100 lat temu

Zobaczcie, jak się zmieniła ul. Piłsudskiego. Niesamowite, stare zdjęcia! Były tu hotele, kawiarnie, ogrody i kinoteatr. 100 lat temu, w czasach Breslau, nosiła ona nazwę Gartenstrasse - czyli ul. Ogrodowa.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl