wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 20:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. 300 pali żelbetowych na budowie hotelu Grand [ZDJĘCIA, WIZUALIZACJE]
remont hotelu Grand przy ul. Piłsudskiego, listopad 2018 r. źródło: Corvus Monedula
remont hotelu Grand przy ul. Piłsudskiego, listopad 2018 r.

Wbito 300 pali żelbetowych zabezpieczających fundamenty budynków sąsiednich i wykonano szereg prac zabezpieczających. W najbliższych planach jest wykop pod podziemny parking. Trwa rewitalizacja hotelu Grand przy ul. Piłsudskiego. Inwestycja za ok. 60 mln zł ma być gotowa pod koniec 2020 r.

Reklama

Z dawnego hotelu Grand zostały tylko fragmenty ścian od strony ulic Piłsudskiego i Kołłątaja. Cały środek budynku został rozebrany. Wykonano już m.in. wzmocnienia łuków i nadproży elewacji od strony ul. Kołłątaja oraz wbito prawie 300 pali żelbetowych zabezpieczających fundamenty budynków sąsiednich.

fot. inwestor

– W najbliższym czasie rozpoczną się prace związane z usunięciem pozostałości po ścianach wewnętrznych od strony dziedzińca i oczyszczeniem terenu, a także wykonaniem podbicia ścian elewacyjnych od strony ulic Piłsudskiego i Kołłątaja za pomocą technologii kolumn gruntowo-betonowych wykonywanych metodą iniekcji cementowej wysokociśnieniowej jet-grouting – wylicza Piotr Wiak, wiceprezes zarządu ds. handlowych Rafin Sp. z o.o., do której należy Grand.

fot. inwestor

Aktualne prace wykonywane są przez firmę Keller, która odpowiedzialna była za prace ziemne, podczas historycznej rewitalizacji Dworca Głównego PKP.

fot. Corvus Monedula

Inwestor planuje na wiosnę 2019 roku, rozpoczęcie prac ziemnych związanych z wykopem pod kondygnację podziemną, a następnie realizację płyty fundamentowej i docelowej konstrukcji budynku.

Wiosną 2019 r. mieszkańcy zobaczą efekty prac

W sierpniu 2018 r. informowaliśmy, że z powodu złego stanu technicznego ścian szczytowych budynku inwestor wstrzymał prace na 3 miesiące. Ich kontynuacja ruszyła na przełomie września i października 2018 r. Pierwotnie w 5 kondygnacyjnym gmachu, ściany szczytowe miały być rozebrane do 3 piętra. Z powodów technicznych i za zgodą miejskiej konserwator zabytków, zrobiono 2 piętra.

– W trakcie robót rozbiórkowych stwierdzono zły stan techniczny ścian, co rozpoczęło procedurę uzyskania zgody na rozbiórkę poziomu trzeciego kondygnacji. W lipcu 2018 wykonano nowy projekt zabezpieczenia ścian elewacyjnych oraz projekty zabezpieczenia ścian wykopu i wzmocnienia ściany elewacyjnej – mówi Piotr Wiak. 

sierpień 2018 r., źródło: inwestor

– Skomplikowanie tego typu zabytkowych projektów, w szczególności na etapie specjalistycznych prac ziemnych i wzmacniających wymagają bardzo precyzyjnego zabezpieczenia. Podobne opóźnienia i problemy napotkały wykonawców podczas realizacji nowego Dworca Głównego PKP. Hotel Grand jest jeszcze bardziej wymagającym zadaniem, gdyż sąsiaduje z innymi kamienicami – dodaje Piotr Wiak.

tak hotel Grand będzie wyglądał po remoncie, wizualizacja: inwestor

Rewitalizacja hotelu Grand 

4 października 2017 r. poinformowano o rozpoczęciu rewitalizacji hotelu Grand przy ul. Piłsudskiego. Przed wojną znany jako Hotel du Nord, był jednym z najbardziej eleganckich obiektów we Wrocławiu. Rafin – znany z rewitalizacji Historycznych Hoteli Wrocławia zapewnia, że hotel ponownie stanie się architektoniczną wizytówką miasta.

hotel Grand przy ul. Piłsudskiego, wizualizacja: inwestor

– Ponad 2-letnie prace projektowe pozwoliły na rozpoczęcie w 2017 r. prac budowlanych, które spółka Rafin planuje zakończyć na przełomie 2020/2021 r. Hotel będzie miał 4 gwiazdki – zaznacza Piotr Wiak, wiceprezes spółki Rafin. 

– Projekt jest unikalny. Zachowany zostanie historyczny front, ale budynek zostanie w środku zupełnie przeprojektowany. To może być wzorowe podejście do rewitalizacji obiektów, nawiązujących do historii, ale na wskroś nowoczesnych. Duch dawnego obiektu będzie tu wyczuwalny – mówi Piotr Fokczyński, architekt Wrocławia.

Inwestycja kosztować będzie ok. 60 mln zł.

Remont nie ograniczy ruchu na Kołłątaja i Piłsudskiego

Rozbiórka kamienicy przy ul. Gwarnej 21, październik 2017 r., fot. Jarek Ratajczak 

Dojazd do placu budowy Granda odbywa się od strony ul. Gwarnej. W tym celu Rafin wyburzył kamienicę pod numerem 21, a po zakończeniu budowy Granda, budynek przy Gwarnej 21 zostanie odbudowany.

– Dzięki temu w trakcie prac budowlanych przy Grandzie, na ulicach Kołłątaja i Piłsudskiego ruch samochodowy i tramwajowy będzie się odbywał normalnie – mówi Karol Pochybełko, prezes zarządu Silkbau, generalny wykonawca.

Grand – 172 pokoje i 24 apartamenty

Rewitalizowany hotel Grand będzie miał 172 pokoje – 148 w hotelu Grand oraz 24 apartamenty w części hotelowej przy ul. Gwarnej. Pod Grandem zostanie wybudowany parking dla hotelowych gości. Na dachu budynku powstanie tzw. otwarty SkyBar. W obiekcie będą sale konferencyjne. Za projekt rewitalizacji Granda odpowiedzialna jest wrocławska pracownia GREG architekci.

hotel Grand przy ul. Piłsudskiego, wizualizacja: inwestor

– Architektura jest naszą pasją, dlatego z sukcesem rewitalizujemy zabytkowe hotele Piast i Europejski. Nadszedł czas na hotel Grand, nasz największy projekt, przygotowany ze szczególnym pietyzmem – mówi Paweł Rojek, prezes spółki Rafin.

W trakcie rewitalizacji budynek odzyska przedwojenną wieżę.

– Rekonstruowana wieża hotelu Grand wraz z wieżą hotelu Piast przywrócą reprezentacyjną tzw. bramę do miasta, która funkcjonowała w tym miejscu przed wojną i prowadziła do Rynku – dodaje Piotr Wiak.

Grzegorz Górka, główny projektant rewitalizacji hotelu Grand, właściciel pracowni GREG architekci dodaje: – Realizacja projektu hotelu Grand była największym wyzwaniem projektowym w naszej dotychczasowej karierze zawodowej. Z każdym kolejnym etapem nabieraliśmy coraz większego szacunku do tego obiektu. Ranga miejsca, w którym jest zlokalizowany oraz jego bogata historia, bezsprzecznie zobowiązywały nas do tego.

Ul. Kołłątaja, hotele Piast (z lewej) i Grand przed remontem, październik 2017 r., fot. Jarek Ratajczak

Na potrzeby projektu Grand, Rafin odremontował zabytkową kamienicę przy ul. Stawowej 13, gdzie aktualnie mieści się siedziba spółki. Przed wojną był tam niemiecki hotel Habsburger-Hof, a po wojnie najpierw hotel Odra, który potem został przemianowany na hotel Piast II.

Rafin posiada między innymi trzy znane wrocławskie hotele położone przy ul. Piłsudskiego – Europejski, oraz nowy hotel Piast. W najbliższych planach firma ma zamiar wyremontować dawny hotel Lotus (dawny hotel Sajgon) przy ul. Wita Stwosza.

tak hotel Grand będzie wyglądał po remoncie, wizualizacja: inwestor

Ulica Piłsudskiego ma być reprezentacyjna

We wrześniu 2017 r. właściciele sklepów, hoteli, lokali usługowych oraz deweloperzy inwestujący w nieruchomości przy ul. Piłsudskiego, a także studenci m.in. gospodarki przestrzennej, architektury i psychologii rozpoczęli cykl spotkań, na których dyskutują o tym, jak w przyszłości powinna wyglądać ul Piłsudskiego.

Spotkania odbywają się w ramach projektu „Z wirtualu do realu. Ulica handlowa – przestrzeń miejska współtworzona przez młodych”.

– Rewitalizacja hotelu Grand wpisuje się w nasz projekt, który ma na celu ożywienie tej ulicy i doprowadzenie do stanu świetności – mówi Janina Woźna, dyrektor Biura Rozwoju Gospodarczego w Urzędzie Miejskim Wrocławia.

Piłsudskiego – dawniej ulica z 30 hotelami

Obecna ul. Piłsudskiego na początku XIX wieku była peryferyjną ul. Ogrodową. Nazwa nie była przypadkowa, bo mieszkali tam ogrodnicy, których działki przylegały do ulicy. Zyskała ona na znaczeniu po wybudowaniu Dworca Górnośląskiego i później Dworca Głównego. Wybudowano kamienice, rezydencje, hotele i restauracje, a także gmach Krajowego Sejmu Śląskiego – dzisiejszy NOT. Z powstałych tam na przełomie XIX i XX wieku blisko 30 hoteli zachowało się kilka – Piast, czyli dawny Kronprinz, Grand, przed laty Du Nord, Europejski, przedwojenny Hohenzollernhof i Polonia, dawny Vier Jahreszeiten.

Przy Capitolu powstaje nowy biurowiec [ZDJĘCIA, WIZUALIZACJE]

Najstarszy hotel we Wrocławiu świętuje 140 lat [ZDJĘCIA]

Nowy biurowiec przy Dworcu Głównym we Wrocławiu

Czy na Piłsudskiego będzie luksusowo i reprezentacyjnie?

Galeria

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl