wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Inwestycje
  4. Budowle z Wrocławia nagrodzone lub wyróżnione w konkursie

Gminna kamienica za estetyczny i techniczny aspekt podejścia do remontu. Prywatny Grand za dbałości o historyczne dziedzictwo i subtelne nowoczesne akcenty. Miejskie mosty Chrobrego za trudność realizacji. Oprócz tych obiektów w konkursie „Modernizacja roku i Budowa XXI wieku” jury doceniło trzy inne z Wrocławia.

Reklama

W ostatni piątek września na Zamku Królewskim w Warszawie była gala ogłoszenia wyników i wręczenia nagród 28. edycji konkursu „Modernizacja roku i Budowa XXI wieku”. Do finału jury zakwalifikowało 93 obiekty architektoniczne, w tym 6 z Wrocławia.

Wyniki konkursu „Modernizacja roku i Budowa XXI wieku” (nagrody i wyróżnienia dla Wrocławia)

  • Renowacja zabytkowej elewacji hotelu Grand – tytuł Modernizacja Roku 2023 w kategorii elewacja i termomodernizacja

„Znakomity przykład dbałości o historyczne dziedzictwo i jednoczesne wprowadzenie subtelnych nowoczesnych akcentów – czytamy w uzasadnieniu jury. – „Projekt modernizacji skupił się na wiernym odtworzeniu historycznego wyglądu elewacji, w tym dachu oraz wieżyczki, przy zachowaniu jak największej wierności oryginalnym formom.”

Grand po renowacji materiały prasowe
Grand po renowacji

Architekci z wrocławskiego biura Greg, wykonawcy (spółka Slikbau) i inwestor (deweloper Rafin) zostali docenieni także za wzorowanie się na materiałach archiwalnych przy rekonstrukcji: „zniszczone elementy kamieniarskie zostały ręcznie wyczyszczone, pozbawione warstw farb emulsyjnych, a także poddane dezynfekcji w celu usunięcia alg i grzybów. Kamień został impregnowany, a brakujące fragmenty uzupełnione, przy czym usunięte i luźno związane cegły zastąpiono materiałem rodzimym, co gwarantuje trwałość i autentyczność rekonstrukcji.

Sztukateria elewacji, w tym ornamenty i balustrady, została starannie odtworzona na podstawie ikonografii historycznej oraz istniejących wzorów. Wprowadzono również elementy nowoczesne w minimalnej formie, które kontrastują z historycznym wyglądem, ale jednocześnie nie przytłaczają jego estetyki. Nowoczesna iluminacja świetlna dodaje budynkowi elegancji, podkreślając jego artystyczne walory wieczorem.
jury

  • Przebudowa tarasu widokowego w Sky Tower – tytuł Modernizacja Roku 2023 w kategorii obiekty użyteczności publicznej

Nie tylko podniosła standardy użytkowania, ale również nadała mu nowy, bardziej funkcjonalny wymiar. Szczególnie wymagającym zadaniem technicznym było wykonanie dodatkowego przystanku windy oraz klatki schodowej wraz z pomieszczeniem nadszybia i maszynowni dźwigu. Przy modernizacji szczególną uwagę zwrócono także na dostosowanie przestrzeni do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
jury

Taras widokowy w wieży Sky Tower Oleksandr Poliakovsky
Taras widokowy w wieży Sky Tower

Autorzy projektu: MIXD Designe Wrocław i Robak Piasta Architekci Wrocław

  • Dom opieki Kokoszka – tytuł Budowla XXI wieku w kategorii zdrowie i opieka społeczna

Jury uznało, że dom opieki (dla rodziców i opiekunów chorych dzieci) na Sołtysowicach, należący do fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci, jest przykładem realizacji wpisującej się w prospołeczną misję architektury, która nie tylko koncentruje się na efektywności energetycznej i funkcjonalności, ale dodatkowo stara się łączyć te cechy z głębokim zrozumieniem ludzkich potrzeb.

Współpraca z Akademią Sztuk Pięknych we Wrocławiu zaowocowała stworzeniem terapeutycznych i przyjaznych wizualnie wnętrz, które wykraczają percepcyjnie poza standardowe rozwiązania szpitalne. Zastosowana kolorystyka wspiera proces leczenia i opieki, a rozwiązania funkcjonalno-przestrzenne budynku, z możliwością wyjścia do ogrodu i na tarasy, kreują atmosferę substytutu domu, która jest niezwykle istotna dla pacjentów, ich rodzin oraz wykwalifikowanego personelu.
jury

Dok Kokoszka na Sołtysowicach Magdalena Pasiewicz
Dok Kokoszka na Sołtysowicach

Autor projektu: Rozenkowski Studio Projektowe Wrocław

  • mosty Chrobrego – wyróżnienie Modernizacja Roku w kategorii modernizacja obiektów mostowych i wiaduktów

Jury wyróżniło architektów (Bioregio Projekt, GTI Design), inwestora (Wrocławskie Inwestycje) oraz wykonawcę (spółka Trakcja) za trudność inwestycji.

Dodatkowo była konieczność przebudowy licznych sieci, z których część pochodziła jeszcze z okresu wojny. Skomplikowana budowa, w trudnych logistycznie warunkach została zrealizowana przynosząc Wrocławowi kolejne ładne mosty, zapewniające bezpieczną ich eksploatację z uwzględnieniem potrzeb mieszkańców.
jury

Mosty Chrobrego przed otwarciem WI
Mosty Chrobrego przed otwarciem

  • remont kamienicy przy ul. Kościuszki 124 – wyróżnienie Modernizacja Roku w kategorii elewacja i termomodernizacja

Architekci z Wrocławia (Katarzyna Tabiś i grupa projektowa Make), inwestor (Zarząd Zasobu Komunalnego we Wrocławiu) oraz wykonawcy dostali wyróżnienie za kompleksowe podejście do modernizacji, które obejmowało zarówno aspekt techniczny, jak i estetyczny.

Komisja konkursowa uznała, że prace renowacyjne, polegające na modernizacji instalacji, poprawie efektywności energetycznej budynku, a także odnowieniu elewacji, podniosły walory estetyczne całego obiektu.

Kamienica przy Kościuszki 124 Magdalena Pasiewicz
Kamienica przy Kościuszki 124

Dzięki dokumentacji archiwalnej odtworzyliśmy na elewacji detale - płaskorzeźby główek na wysokości drugiego piętra oraz inne dekory. Dzięki pasji i determinacji wykonawcy i sztukatorki elewacja została tak oczyszczona, że odsłonięto pierwszą warstwę kolorystyczną fasady ukazując jej pierwotny jasno turkusowy kolor. Projekt zwraca uwagę na zastosowanie rozwiązań przyjaznych środowisku oraz dbałość o komfort mieszkańców, czyniąc budynek bardziej funkcjonalnym i nowoczesnym, przy jednoczesnym zachowaniu jego historycznego charakteru.
inwestor i projektanci

Trwający trzy lata remont przypomniał o historii kamienicy, wzniesionej 150 lat temu, która wchodziła w skład kompleksu dawnej fabryki samochodów Ottona Beckamanna.

  • budowa Osiedla Rodzinnego Maślice (III) – wyróżnienie Budowa XXI wieku w kategorii obiekty mieszkalne

Wyróżnione przez komisję za nowoczesne podejście do projektowania przestrzeni mieszkaniowej.

Inwestycja łączy w sobie funkcjonalność, estetykę i dbałość o komfort życia mieszkańców. Szczególny nacisk położono na zagospodarowanie terenów zielonych, stworzenie przyjaznej infrastruktury dla rodzin oraz energooszczędne rozwiązania, które wspierają zrównoważony rozwój.
jury

Bloki na Maślicach materiały prasowe
Bloki na Maślicach

Autor projektu: Dziewoński Łukaszewicz Architekci

Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego w Bydgoszczy.

Źródło: materiały organizatorów

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama