wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Inwestycje
  4. Są dwa pomysły na dawny pałac Hatzfeldów (WIZUALIZACJE)

Architekci Greg, na zlecenie dewelopera Rafin, stworzyli dwie wersje koncepcji przebudowy zabytkowych pozostałości po pałacu Hatzfeldów. Obie opierają się na wybudowaniu kopii wiernej oryginałowi z XVIII wieku. Odtworzona budowla będzie hotelem sieci Marriott.

Reklama

Architektura przy ul. Wita Stwosza 31/32 w niewielkim stopniu przypomina klasycystyczny pałac, którego budowa zakończyła się w 1787 roku według projektów Carla Gottharda Langhansa i Isidore Ganevale na zlecenie hrabiego Franza Philippa Adriana von Hatzfeld.

Pałac Hatzfeldów był jedną z najwspanialszych rezydencji w mieście

Układ budowli oparty był na trzech skrzydłach z wewnętrznym dziedzińcem, zamkniętym ścianą parawanową, za którą stały budynki gospodarcze. Symetryczna bryła miała przyziemie i trzy poziomy. Na elewacji frontowej był portyk balkonowy ze żłobionymi kolumnami o kapitelach korynckich. Całość wieńczyła tralkowana balustrada, ustawiona na konsolowym gzymsie, która zasłaniała czterospadowy dach.

Styl nawiązywał do rzymskiego renesansu z dekoracją o pochodzeniu antycznym. Takie połączenie było charakterystyczne dla francuskiej architektury neoklasycystycznej. „Był unikatowym przykładem architektury wczesnego francuskiego neoklasycyzmu zrealizowanym poza Francją” – pisze Jerzy Kos w „Leksykonie architektury Wrocławia”. Pałac Hatzfeldów uchodził wtedy za jedną z najwspanialszych rezydencji w mieście.

<p>1840, ulica Wita Stwosza, widok na wsch&oacute;d, widoczne pałac Hatzfeld&oacute;w i kości&oacute;ł Św. Wojciecha. Kolorowany staloryt Georga Michaela K&uuml;rza, na podstawie rysunku Carla W&uuml;rbsa</p> Fotopolska.eu
1840, ulica Wita Stwosza, widok na wschód, widoczne pałac Hatzfeldów i kościół Św. Wojciecha. Kolorowany staloryt Georga Michaela Kürza, na podstawie rysunku Carla Würbsa

W pałacu powstanie hotel sieci Marriott. Są dwie wersje przebudowy

Wojny niestety nie przetrwał. Nie było pieniędzy na jego drogą odbudowę, więc podjęto decyzję, żeby pozostałości przekształcić na galerię sztuki (projektował Edmund Małachowicz). Adaptacja zakończyła się w 1986 roku. W budowli działała BWA Awangarda. W 2021 roku dawny pałac – wpisany do rejestru zabytków i położony na obszarze Pomnika Historii – kupił deweloper Rafin, który podejmie się jego adaptacji na hotel Autograph Collection sieci Marriott.

Deweloper argumentuje wybór tej marki hotelowej tym, że ma ona szacunek dla wartości historycznej adoptowanego zabytku i unikatowe dostosowanie do niestandardowych obiektów.

Rozwiązania, zarówno w zakresie projektowym, wyposażenia i wystroju, gwarantujące najwyższy poziom obiektu wymagany przez Marriott International, przy jednoczesnym zachowaniu nienaruszonej, zabytkowej tkanki historycznej. Pozwala to na optymalne wykorzystanie potencjału takich obiektów poprzez podkreślenie ich indywidualnego i niepowtarzalnego charakteru, wykorzystując dodatkowo walory architektoniczno-historyczne.
Rafin Developer FB

Deweloper współpracuje z architektami GREG z Wrocławia, którzy przygotowali dwa warianty koncepcji rewaloryzacji zabytku:

  1. całkowita rekonstrukcja – odtworzenie formy, detalu, elementów wystroju architektonicznego, drzwi, okien i gabarytów zabudowy z uwzględnieniem współczesnych wymagań, przepisów oraz nowej funkcji; powrót do oryginalnej kolorystyki na podstawie badań stratygraficznych;
  2. restauracja – „ze szczególnym wyeksponowaniem zachowanych fragmentów elewacji wskazując jednocześnie na ich autentyczny charakter”.

Wizualizacje budynku możecie zobaczyć w galerii:

Wariant pierwszy – całkowita rekonstrukcja budynku

Odbudowa ma być przeprowadzona na podstawie historycznych fotografii czy grafik oraz zachowanych części pałacu. Materiał ikonograficzny i archiwalny jest w ocenie architektów na tyle bogaty, że daje szansę na „odtworzenie bryły, oraz wszelkich elementów wystroju architektonicznego obiektu, w tym detali sztukatorskich elewacji, stolarki okiennej i drzwiowej.”

Jest to materiał, który wraz z materiałem porównawczym oraz wynikami badań stratygraficznych stanowi dobrą podstawę do przeprowadzenia wiernej rekonstrukcji obiektu z czasów jego świetności.
GREG architekci

Ten wariant zakłada dodanie na dziedzińcu nowej formy architektonicznej na potrzeby restauracji. Architekci tłumaczą, że przeszklona bryła o zaokrąglonej krawędzi dachu nawiązuje do ogrodów zimowych z epoki.

Wizualizacja budynku na podstawie wyglądu pałacu Hatzfeldów GREG architekci
Wizualizacja budynku na podstawie wyglądu pałacu Hatzfeldów

Wariant drugi – restauracja, czyli odnowienie 

Architekci proponują restaurację obiektu, ale noszącą znamiona rekonstrukcji.

Architektura tego obiektu ma być szczera, nie ma niczego udawać. Przywraca się zatem jego formy, detal, osie i opaski okienne, jednak w sposób skontrastowany, tak by nie fałszować historii.
GREG architekci

Założenia tego wariantu, uwzględniającego odnawianie i budowanie, wymienione przez architektów:

  • zróżnicowanie kolorystyczne i jakościowe części zachowanej obiektu od części rewitalizowanej;
  • odtworzenie bryły oraz ornamentyki budynku przyjmując formę monochromatycznej makiety;
  • wyraźne zróżnicowanie tkanki oryginalnej, zabytkowej od rekonstruowanej części;
  • manifestacja funkcji hotelowej na elewacji poprzez wprowadzenie nowoczesnych okien bez ram ze zredukowanymi podziałami wewnętrznymi;
  • zachowanie istniejących historycznych ścian wewnętrznych i dostosowanie nowej funkcji do ich rozkładu oraz historycznej artykulacji okien;
  • wprowadzenie nowej formy w dziedzińcu obiektu: odbicie lustrzane skrzydła północnego pałacu.

Wizualizacja budynku na podstawie wyglądu pałacu Hatzfeldów GREG architekci
Wizualizacja budynku na podstawie wyglądu pałacu Hatzfeldów

„Naszym celem jest odbudowa”

Niezależnie od tego, który wariant wybierze inwestor, będzie musiał przeprowadzić rewaloryzację z założeniami wynikającymi z ochrony konserwatorskiej zabytku:

  • minimalna ingerencja w istniejącą zabytkową strukturę budynku; przebudowa lub nowe przejścia nie naruszają układu pomieszczeń i ścian;
  • zachowanie drzew na dziedzińcu, który ma pozostać niezadaszony;
  • projekt architektury nowej części harmonijnie łączący się z zabytkowymi pozostałościami i wykorzystujący w twórczy sposób materiały zawarte w studiach architektoniczno-historycznych, zwłaszcza cechy charakterystyczne reprezentacyjnej architektury pałacowej.

Naszym celem jest odbudowa, przy zachowaniu kluczowych parametrów pierwowzoru. Rewitalizacja pałacu, unikalna ze względu na jego wartość historyczną, architekturę oraz lokalizację, wymaga szczególnego, nacechowanego pietyzmem podejścia.
Paweł Rojek, prezes Rafin Developer

Dawny pałac Hatzfeldów, marzec 2023 Magdalena Pasiewicz
Dawny pałac Hatzfeldów, marzec 2023

Autograph Collection sieci Marriott w liczbach

Deweloper zapowiadał, że prace budowalne rozpocznie po zakończeniu odbudowy dawnego hotelu Grand przy dworcu Wrocław Główny, co zapewne stanie się w tym roku. Firma Marriott International zapowiadała z kolei w dawnym pałacu Hatzfeldów:

  • 149 pokoi,
  • salę balową,
  • salę konferencyjną,
  • basen,
  • siłownię,
  • garaż podziemny.

Klasycystyczny pałac Hatzfeldów został wzniesiony na ruinach innego pałacu – barokowego – budowanego w latach 1714-1722 i zniszczonego przez pożar w 1760 roku. Wcześniej, przez kilka wieków, znajdowały się tam rezydencje brzeskich i oleśnickich Piastów śląskich.

<p>1750, pałac Hatzfeld&oacute;w przed zniszczeniem w roku 1760, miedzioryt F.B. Englera z Topographische Chronik von Breslau</p> Fotopolska.eu
1750, pałac Hatzfeldów przed zniszczeniem w roku 1760, miedzioryt F.B. Englera z Topographische Chronik von Breslau

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama