wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 01:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Koniec remontu i olśniewający efekt! Hotel Grand zaprasza do oglądania [ROZMOWA, ZDJĘCIA]

Hotel Grand bez rusztowań! Efekt prac i odsłonięta elewacja robią wrażenie – całość można już oglądać. Gotowy jest pierwszy apartament. O szczegółach remontu hotelu Grand, Paweł Rojek, prezes Rafinu mówi w rozmowie z Jarkiem Ratajczakiem.

Reklama

W końcu jest! Po kilku latach remontu Grand już w całej okazałości, bez rusztowań. Inwestor ma powód do dumy?

No tak, ale ze względu na powagę projektu musimy  być precyzyjni.… może jeszcze nie w pełnej okazałości. Pozostało nam kilka detali jak choćby balustrady, które dodatkowo podkreślą piękno elewacji i będą spoiwem łączącym z innymi zdobieniami i ozdobną sztukaterią, subtelnie z nimi kontrastując ciemniejszym wybarwieniem.

Oprócz tego do wykonania pozostanie jeszcze cały poziom parteru i główna strefa wejścia od strony Dworca Głównego, która także będzie zwracać uwagę i dopełniać całości. Odpowiadając na Pana pytanie: Tak, jesteśmy dumni i bardzo szczęśliwi, nie ukrywamy tego. To dla nad ważny projekt, przygotowywany latami.

Mamy wieloletnie doświadczenie w rewitalizacji obiektów zabytkowych, ale Grand jest dla nas szczególny. Granda we Wrocławiu znają chyba wszyscy i mamy świadomość odpowiedzialności za postawione wcześniej cele i  uzyskany efekt, który w tej chwili – w pewnym sensie- przekazujemy wszystkim wrocławianom.

Hotel Grand odradza się jak Feniks z popiołu: ornamenty i sztukateria

Jak wygląda elewacja Granda – każdy może już zobaczyć, ale co w szczegółach zrobiono?

Odsłonięta elewacja przykuwa uwagę pieczołowicie odwzorowanymi detalami architektonicznymi. Uwagę przyciąga wykończenie płytami z prawdziwego piaskowca na całej powierzchni wysokiego parteru oraz pierwszego piętra hotelu.

Ponadto odrestaurowane zostały także liczne ornamenty, balustrady i płaskorzeźby. Szczególną uwagę cieszą zdobienia sztukaterii artystycznej nad oknami i pomiędzy nimi, jak również odnowiona wieża wieńcząca narożnik budynku, symetrycznie ułożona względem hotelu Piast po drugiej stronie ulicy. Uwagę zwraca także wykonywanie zadaszeń lukarn – zarówno konstrukcja oraz pokrycie daszków, jak i miedziane obróbki blacharskie wykonane zostały całkowicie ręcznie.

Kształt oraz obróbka elementów spotykana jest bowiem tylko przy rewitalizacji i renowacji obiektów zabytkowych i nie występuje podczas powszechnych procesów budowlanych. Każdy z elementów, który dziś widzimy realizowany był pod nadzorem konserwatorskim.

Hotel Grand – kiedy otwarcie?

Kiedy do hotelu Grand wprowadzą się pierwsi goście?

Już w połowie przyszłego 2024 roku. Taki mamy plan, aby na przyszłe wakacje wszyscy turyści przybywający do Wrocławia mogli zatrzymać się i poznać nową odsłonę historycznego dla miasta hotelu

Było już kilka terminów zakończenia całego remontu. Z czego one wynikają?

Owszem. Budowę rozpoczęliśmy w 2017 roku. Wcześniej poprzedzona była blisko 2 letnim procesem projektowania. Obiekty tego typu to zdecydowanie bardziej wymagająca tkanka. Zarówno w sensie projektowym, organizacyjnym, monitorowania i wdrażania nagłych, wymaganych zmian, których nie da się zawsze przewidzieć, a w takim wypadku większość z nich musi być konsultowana z szerszym gronem specjalistów, niż to bywa w przypadku standardowych budów.

Galeria zdjęć

Po drodze napotykaliśmy na wiele problemów , ale z każdym sobie poradziliśmy. Okres odbudowy Granda to także okres pandemii, niezwykle trudny dla rynku nieruchomości oraz rynku hotelarskiego, na których obu przecież cały czas czynnie działamy we Wrocławiu, co znowu bezpośrednio związane jest z zabezpieczeniem finansowania prac. To także zmiana w zakresie międzynarodowego operatora i podpisanie umowy z siecią Accor Movenpick, co w konsekwencji skutkowało przeprojektowaniem niektórych elementów wnętrz i zmiany koncepcji przyszłego funkcjonowania hotelu. Potem wybuch wojny u naszych sąsiadów i zmiany na rynku pracy.

Jednak chciałbym podkreślić: odbudowa tego obiektu to nie wyścig kto pierwszy ten lepszy. Priorytetem było uzyskanie efektu projektowego jaki obraliśmy na starcie. Konsekwentnie dotrzymaliśmy w tym zakresie złożonych deklaracji. Do Wrocławia wraca historyczny hotel Grand.

Rewitalizacja hotelu Grand. Jak się będzie nazywał słynny hotel?

Jaki Grand będzie po otwarciu. Co tam znajdziemy, na co mogą liczyć goście?

Hotel Grand będzie obiektem czterogwiazdkowym przygotowanym wg standardów sieci Accor. W hotelu znajdzie się 179 pokoi, sale konferencyjne, podziemny parking, centrum spa z saunami. Na parterze zaprojektowane jest przestronne lobby z częścią restauracyjną która ma być dostępna nie tylko dla gości hotelowych.

Zależy nam, aby obiekt zapraszał wszystkich wrocławian i stał się na nowo ikona tej części miasta. Na tą chwilę nie chcemy jednak zdradzać wszystkich szczegółów,  prosimy jeszcze o cierpliwość. Na pewno przedstawimy je Państwu przed samym otwarciem.

Z racji historycznej wartości wrocławskiego hotelu Grand wrocławska spółka zastrzegła w umowie ostateczną nazwę obiektu jako Movenpick Wrocław Grand Hotel.

Co robi Rafin we Wrocławiu? 

Co po Grandzie? Jakie plany ma Rafin Developer?

Na co dzień budujemy i sprzedajemy mieszkania, jesteśmy wrocławskim deweloperem, dostarczamy ludziom domy . Dziś kontynuujemy budowę nowego  etapu osiedla mieszkaniowego Wybrzeże Reymonta w okolicy portu miejskiego, nad samą Odrą, przy moście Osobowickim.

Jednak w tle realizujemy projekty , które – mam nadzieję - pozostaną dla pokoleń, związane z historią miasta, jego zabytkową architekturą, niekoniecznie pędzące za coraz to nowo powstającymi trendami.

Kolejnym wyzwaniem na jeszcze większą skalę będzie oczywiście odbudowa historycznego Pałacu Hatzfeldów przy ul. Wita Stwosza wraz z udziałem międzynarodowej marki Autograph Collection z portfolio sieci hotelowej Marriott.

Z tego miejsca chciałbym podziękować wszystkim, którzy wiernie nam w tym kibicują. W czasach wszechobecnego hejtu ilość szczerych i pozytywnych opinii w zakresie nowego Hotelu Grand przerosła nasze oczekiwania. Dziękujemy za to i cieszymy się, że tego typu projekty nadal mają we Wrocławiu tak wielu wiernych zwolenników, co niezwykle ważne także wśród osób młodych.

Co o remoncie mówi architekt Grzegorz Górka z pracowni Greg Architekci odpowiedzialnej za projekt hotelu Grand?

Architektura jest naszym zawodem, pracą, ale również pasją i ogromną odpowiedzialnością - odpowiedzialnością za przestrzeń, z której przez dziesiątki lat będą korzystać (w tym konkretnym przypadku) mieszkańcy i odwiedzający Wrocław. Projekt Hotelu Grand był dla pracowni wieloletnim zadaniem projektowym i koordynacyjnym, a jego finalne efekty, które zaczynamy właśnie obserwować są znakomitym zwieńczeniem tego okresu. Obiekt odzyskuje swój dawny blask, a przestrzeń przed Dworcem Głównym jeszcze większy ład i jakość! My jako architekci również nie możemy doczekać się zakończenia tej znaczącej dla Wrocławia Inwestycji - wchodzimy na "ostatnią prostą”

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Głosuj na Wrocławski Budżet Obywatelski 2023. Otwiera się w nowej karcie
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl