W tym roku we Wrocławiu mały jubileusz – Noc Muzeów organizowana jest 10. raz.
Noc Muzeów to wyjątkowo popularna impreza, z genialną frekwencją. Powodów jest kilka. Jednym z ważniejszych jest bezpłatny udział w wydarzeniach, ale istotne jest także zwiedzanie w towarzystwie przyjaciół, znajomych i wielu wrocławian oraz turystów. Ponadto sporo instytucji przygotowuje na 18 maja specjalny program zwiedzania, warsztaty, czy zabawy (także dla rodziców z dziećmi).
Noc Muzeów 2019 we Wrocławiu
Swoje drzwi na nocne zwiedzanie podczas Nocy Muzeów otwierają 83 wrocławskie instytucje kultury. Są to muzea, galerie, instytucje prowadzone przez organizacje pozarządowe, domy kultury, kościoły, kina czy Narodowe Forum Muzyki i Hydropolis.
10 lat Nocy Muzeów we Wrocławiu [KONKURS]
Wśród nowości, które debiutują po raz pierwszy podczas Nocy Muzeów, jest m.in. przestrzeń dla kultury OP ENHEIM na pl. Solnym. Kto jeszcze nie miał okazji odwiedzić wyremontowanej historycznej kamienicy oraz pięknego poddasza z tarasem i widokiem na Stare Miasto – będzie maił okazję nadrobić zaległości?
Long Night of Museums 2019 | Ніч музеїв – насичена вроцлавська програма |
Nacht der Museen 2019 | Noche de los Museos 2019 en Breslavia |
Nie tylko muzea otwierają się w Noc Muzeów
Po raz pierwszy na Noc Muzeów otwiera się Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Zobaczyć będzie można np. strzykawki wielokrotnego użytku, butelki do pobierania krwi, czy zwiedzić Centrum tzw. „drogą dawcy”.
Na zwiedzanie niedostępnych na co dzień zakamarków oraz na wjazd na taras widokowy zaprasza pływania przy ul. Teatralnej. Wrocławskiego Centrum SPA, pierwowzór dzisiejszych aquaparków, ma już ponad 120 lat a Noc Muzeów to okazja, aby poznać sekrety tego miejsca.
Noc Muzeów 2019 we Wrocławiu to również mnóstwo wydarzeń dedykowanych gościom (wernisaże, warsztaty, pokazy filmowe, wykłady, koncerty).
Materiały informacyjne związane z Nocą Muzeów 2019 będą dostępne w punktach informacyjnych oraz we wszystkich instytucjach biorących udział w wydarzeniu od początku maja.
Program Nocy Muzeów 2018 we Wrocławiu

Noc Muzeów 2019 we Wrocławiu
Wernisaż / Wystawa / Dla wszystkich Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia
Mapa. Te muzea, galerie i instytucje odwiedzisz
Dobranocka, czyli Noc Muzeów dla dzieci
Noc Muzeów 2019 we Wrocławiu to specjalny program dla dzieci dostosowany godzinowo dla rodzin z dziećmi (warsztaty plastyczne, taneczne, muzyczne, zabawy interaktywne, pokazy filmów dla dzieci). W tym roku ponad 30 ofert, ale często na zapisy i z wyznaczoną konkretną liczbą miejsc, dlatego trzeba szybko się decydować.
Dobranocka 2019 – broszura do pobrania
Program Nocy Muzeów 2018 dla dzieci

Noc Muzeów 2019 dla dzieci – Dobranocka 2019
Wystawa / Dla dzieci / Warsztaty / Dla rodziców / Zajęcia dla dzieci Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia
Noc Muzeów we Wrocławiu – dodatkowa komunikacja
Podobnie jak w ubiegłych latach podczas Nocy Muzeów 18 maja 2019 r. uruchomione zostaną specjalne linie komunikacji zbiorowej obsługiwane zabytkowym taborem. Wokół centrum miasta będzie kursować linia tramwajowa M1 (co 15 minut godzinach 17.00-23.00), zaś do dalej położonych muzeów będzie dojeżdżać linia autobusowa M2 (co 30 minut w godzinach 16.00-24.00).
Mapy, trasy, szczegóły – tutaj
Linie podczas Nocy Muzeów będzie obsługiwać Klub Sympatyków Transportu Miejskiego.
Polecamy trasy na Noc Muzeów
Swoje trasy przygotowały dla nas wrocławska pisarka kryminałów Nadia Szagdaj, a Dominika Kawalerowicz, szefowa Strefy Kultury Wrocław i mama małego synka opisała, gdzie najlepiej wybrać się z maluszkiem. Polecamy także miejsca, które w tym roku debiutują na Nocy Muzeów.
- Noc Muzeów – trasa pisarki i Nadii Szagdaj
- Noc Muzeów – trasa Dominiki Kawalerowicz dla maluchów
- Noc Muzeów – te miejsca obejrzymy po raz pierwszy
O Nocy Muzeów. Historia wydarzenia
Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w roku 1997, w 2001 przekształciła się w imprezę o zasięgu ogólnoeuropejskim, w której udział bierze obecnie około 120 miast Europy. Organizowana zawsze w trzeci weekend maja jest powiązana z obchodami Święta Muzealnika. Głównym celem tej imprezy jest utworzenie płaszczyzny spotkania dla muzeów i prezentowanej przez nie sztuki oraz publiczności.
Punkty informacyjne Nocy Muzeów 2018:
- Centrum Informacji Turystycznej - Rynek 14, 9.00–19.00
- Krasnalowa Informacja Turystyczna - Sukiennice 12, 10.00–18.00
- Barbara: Infopunkt/Kawiarnia/Kultura - Świdnicka 8b, 8.00–20.00
- Łokietka 5. Infopunkt Nadodrze - Władysława Łokietka 5, 9.00–17.00
- Informacja Turystyczna Dworzec Główny PKP - Piłsudskiego 105, 8.00–20.00
- Informacja Turystyczna Lotnisko - Graniczna 190, 8.00–20.00
- ZOO Wrocław, Punkt Obsługi Klienta - Wróblewskiego 1-5, 9.00–17.00