FILTRUJ
Muzeum Geologiczne im. Henryka Teisseyre, Uniwersytetu Wrocławskiego, to jedna z najstarszych placówek tego typu nie tylko w Polsce, ale i w Europie. W naszym Muzeum, pod opieką przewodników – wykwalifikowanych geologów, można zobaczyć okazy skał i skamieniałości. Są to zbiory, gromadzone od 1812 roku przez badaczy i amatorów i pochodzą z całego świata. Obecna kolekcja, licząca ponad 20 000 okazów, powstała dzięki pracy ponad 400 kolekcjonerów, wśród których znajduje się wielu wybitnych geologów.
Prezentowane na wystawie okazy skał pochodzą przeważnie z Dolnego Śląska i pokazują duże zróżnicowanie odmian skalnych występujących w tym regionie. Znajdowane tu skały magmowe, osadowe i metamorficzne świadczą o długiej i skomplikowanej historii geologicznej tego obszaru sięgającej ponad 500 mln lat. Skamieniałości – roślinne i zwierzęce – zostały zebrane na prawie całym świecie ze skał powstałych w czasie od prekambru po czwartorzęd. Są wśród nich przedstawiciele wszystkich głównych grup roślin i zwierząt, reprezentowanych zarówno przez rodzaje istniejące obecnie, jak i wielką ilość form całkowicie wymarłych. Dominują skamieniałości morskich bezkręgowców, a w zbiorze roślin – odmiany drzewiaste. Są one dla nas źródłem wiedzy o bogactwie dawnego ziemskiego życia oraz nieustannie zachodzących w nim zmianach.
Dodatkową atrakcją naszego Muzeum jest tzw. kolekcja dydaktyczna zawierająca dużą ilość okazów, z którymi zwiedzający mogą mieć bezpośredni kontakt. Możliwość dotknięcia skał i skamieniałości, czy też zbadania cech minerałów, jest wyróżnikiem naszego Muzeum na tle podobnych placówek.
Z okazji Nocy Muzeów przygotowaliśmy też dodatkowy program dla dzieci. Są to warsztaty „Moja własna kopia skamieniałości”, w trakcie których, nasi najmłodsi goście będą mogli wykonać gipsowe kopie skamieniałości. Takie odlewy są wspaniałą pamiątką po wizycie w Muzeum.
Na warsztaty dla dzieci obowiązują zapisy przyjmowane w dniach 14-16.05.2025, wyłącznie pod nr. tel. 71 3759327.
Cybulskiego W. 30, Wrocław 50-205