FILTRUJ
W Noc Muzeów zapraszamy do Konturów Kultury na trzy wydarzenia:
Kolaże poetyckie, zlepki, niewiersze to tylko niektóre określenia twórczości Anny Andrusyszyn. Autorka wycina słowa z magazynów wnętrzarskich i układa z nich nowe treści. Wykorzystuje teksty z prasy drukowanej, która powoli odchodzi do przeszłości. Niektórych tytułów nie ma już na rynku wydawniczym.
W Konturach Kultury po raz pierwszy zostaną pokazane oryginalne prace oraz ich fotografie. „Dzikość serca” to opowieść o potrzebie tworzenia, o szukaniu inspiracji w nieoczywistych miejscach: wśród sprzętów kuchennych, na zapleczu pracowni malarskiej, czy pomiędzy porzuconymi w piwnicy kartonami. To opowieść o chodzeniu własnymi drogami, spotkaniach z duchami, wspomnieniami, a nawet… z królem.
Tekstom towarzyszą kolaże – ilustracje autorstwa Doroty Kilichowskiej (tne_gazety) i Moniki Spławskiej-Murmyło (czarny_aksamit). W większości zostały przygotowane specjalnie na wystawę. Autorki, z których każda prezentuje swój własny styl, połączyła wspólna pasja dawania nowego życia starym gazetom oraz… szylkretowe koty. Istnieje podejrzenie, że to one wszystko uknuły.
Zajęcia dla dzieci w wieku 8-11 lat, podczas których wspólnie odkryjemy, że przyjemność z czytania nie musi kończyć się wraz z ostatnią stroną. Ulubione książki mogą inspirować do wielu zabaw. Niektóre z nich wypróbujemy podczas warsztatów: zagramy w kalambury, rozwiążemy zagadki i poszukamy zaginionych słów. Na koniec potniemy kolorowe gazety, żeby stworzyć z nich portrety naszych ulubionych bohaterów literackich.
Wykorzystując technikę kolażu wykleimy baśniowe światy, które zabierzemy do swoich domów. Na zajęcia można przynieść swoje ulubione książki i opowiedzieć o nich. Anna Andrusyszyn – wrocławianka z wyboru, dziennikarka, twórczyni kolaży poetyckich, publikowanych w mediach społecznościowych pod pseudonimem zlepki_z_wnetrz oraz wydanych w książce Pytania do artystów malarzy (wyd. Forma). Publikowała w „eleWatorze” i „Przekroju”. Autorka książek dla dzieci: „Nata i czarownice”, „Pechowa wiedźma”, „Zapomniane zaklęcie” i „Złodziej kryształów” (wyd. Zielona Sowa).
Podczas 1,5-godzinnych warsztatów uczestnicy zapoznają̨ się̨ z rożnymi technikami kolażu analogowego, zobaczą̨ przykładowe realizacje oraz wykonają̨ własne prace. Będziemy robić́ kolaże do wybranych tekstów, próbując zmierzyć́ się̨ z wyzwaniami w pracy ilustratora. Monika Spławska-Murmyło – redaktorka, tłumaczka, autorka materiałów edukacyjnych, ilustratorka. Jej kolaże były publikowane m.in. w „Stonerze polskim” i w „Magazynie Zakład”. Swoje prace publikuje na Instagramie jako czarny_aksamit.
Kazimierza Jagiellończyka 10a, Wrocław 50-240