wroclaw.pl strona główna Komunikacja we Wrocławiu – ceny biletów, rozkłady jazdy, inwestycje Komunikacja - strona główna

Infolinia 71 777 7777

25°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 17:55

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Komunikacja
  3. Rowerzyści
  4. Promenada Krzycka na południu Wrocławia: trwają prace nad kolejnym odcinkiem
Kliknij, aby powiększyć
Droga ziemna wzdłuż skarpy, która zamieni się w część Promenady Krzyckiej FB Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk
Droga ziemna wzdłuż skarpy, która zamieni się w część Promenady Krzyckiej

7,5 km – to długość całej Promenady Krzyckiej, trasy przez zielone tereny dla rowerzystów i pieszych. Aktualnie trwają prace nad fragmentem między ulicami Spiską a Ślężną, który ma być przejezdny wiosną lub wczesnym latem.

Reklama

Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)

Promenada Krzycka to droga dla rowerzystów i pieszych, biegnąca zielonym terenem wzdłuż nasypu kolejowego na południu Wrocławia. Jej dwa krańce to: okolice wzgórza na Tarnogaju i ulica Grabiszyńska. Długość to 7,5 kilometra. Cała trasa ma być otwarta wiosną 2026 roku.

Jak dotąd jest kilka odcinków:

  • od ulicy Spiskiej do ulicy Borowskiej i dalej do Bardzkiej (prawie 2 kilometry),
  • od Bardzkiej do Gazowej (720 metrów).

Kolejne dwie części

Obecnie trwa przygotowywanie fragmentu od ulicy Spiskiej do Ślężnej (do pętli tramwajowej Park Południowy).

Jesteśmy wciąż na tym mało atrakcyjnym etapie inwestycji, kiedy po opadach i roztopach grunt jest tak nasiąknięty, że wszystkie prace oznaczają brodzenie po pas w błocie. Na całym kilometrze mamy położony kabel i wyprowadzone zasilanie do zaprojektowanych 42 latarni. Ani się obejrzymy, jak w czerwcu spotkamy się tutaj na  spacerze i rowerze.
FB Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk

Następny w kolejce czeka odcinek od ulicy Krzyckiej do Racławickiej (980 m). Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu w styczniu tego roku wybrał projektanta.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Promenada Krzycka na mapie Wroclaw.pl
Promenada Krzycka na mapie

Projekt WBO

Promenada Krzycka powstaje w dużej mierze dzięki determinacji wrocławian, a zwłaszcza Agnieszki Duszy, która kilka lat temu zgłosiła projekt do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego (WBO).

Gdy pierwszy raz zgłosiłam do WBO pomysł budowy Promenady Krzyckiej, przegrałam. Jednak mieszkańcy różnych osiedli doszli do wniosku, że taki trakt łączący południowe osiedla jest potrzebny i pomogli mi. Udało się przeforsować projekt dzięki głosom nie tylko mieszkańców Tarnogaju, ale również Gaju, Wojszyc, Jagodna i wielu innych. Ta promenada jest dla wszystkich. Poza tym, jest kamieniem węgielnym pod budowę zielonej rowerowej obwodnicy Wrocławia.
Agnieszka Dusza, liderka projektu budowy promenady w ramach WBO

Hugo Richter Weg

Historia trasy, dziś nazywanej Promenadą Krzycką, sięga drugiej połowy XIX wieku i jest związana z tworzoną wtedy linią kolejową do Świdnicy przez Sobótkę. Prace nad zagospodarowaniem bezpośredniego sąsiedztwa nasypu kolejowego na cele rekreacyjne i spacerowe rozpoczęły się pod koniec tamtego stulecia. Początkowo trasa pomyślana jako zielony łącznik pomiędzy parkami: Południowym i Grabiszyńskim. Nieco później zyskała nazwę na cześć dyrektora Ogrodów Miejskich, Hugo Richtera.

Założenia szlaku rozwijały się wraz z nową zabudową miejską. Przed drugą wojną światową trasa Hugo Richter Weg sięgała na wschodzie okolic Wzgórza Tarnogajskiego, a nawet dzisiejszej ulicy Mościckiego. Na zachodzie rozwidlała się w okolicy Małej Sobótki – jedna odnoga kierowała spacerowiczów do parku Grabiszyńskiego, druga do terenów sportowych przy osiedlu Kwaśnych Źródeł, stanowiącym część dzisiejszych Gajowic.

Po wojnie idea szlaku łączącego parki uległa zapomnieniu, a same ścieżki stopniowej degradacji. Dziś w wielu miejscach nie ma praktycznie śladu po dawnym zagospodarowaniu i urządzeniach. Biegnące wzdłuż nasypu drogi gruntowe po deszczach zamieniają się w grzęzawiska. Więcej o historii Hugo Richter Weg – tutaj.

Do historycznej trasy zaliczane jest wzgórze Gajowickie, nazwane Górką Pafawag. Jego rewitalizacja przebiegała w latach 2015-2018.

Ukończone inwestycje na osiedlu Krzyki-Patrynice we Wrocławiu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl