wroclaw.pl strona główna Komunikacja we Wrocławiu – ceny biletów, rozkłady jazdy, inwestycje Komunikacja - strona główna

Infolinia 71 777 7777

22°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:35

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Komunikacja
  3. Rowerzyści
  4. Dziecko na rowerze. Co zrobić, żeby było bezpieczne? Od kiedy i którędy może jeździć samodzielnie?
Kliknij, aby powiększyć
Dziecko i kobieta na rowerach pod pergolą w kompleksie Hali Stulecia Oleksandr Poliakovsky
Dziecko i kobieta na rowerach pod pergolą w kompleksie Hali Stulecia

W kasku czy bez – to w zasadzie nie jest pytanie. Jaki wybrać? Jeżeli trzeba dziecko przewozić, to w przyczepie czy foteliku? Co mówią przepisy? Warto przestrzegać zasad, żeby mali rowerzyści byli bezpieczni. Przeczytajcie nasz poradnik, jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka na rowerze.

Reklama

Matylda ma mniej niż 7 lat i nie potrafi samodzielnie jeździć rowerem. Jej mama może wozić ją na swoim, ale tylko w dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę (tak jest zapisane w prawie o ruchu drogowym o dzieciach poniżej 7 roku życia). Mama musi jechać z Matyldą drogą rowerową lub jezdnią.

Tolek ma mniej niż 10 lat. Może samodzielnie jeździć rowerem, ale pod opieką osoby dorosłej. Tolka obowiązują wówczas takie same przepisy, jak pieszych, ergo: musi jechać chodnikiem lub

  • poboczem po lewej stronie drogi (gdy nie ma chodnika);
  • albo lewą stroną jezdni (gdy nie ma ani chodnika, ani pobocza).

Tosia ma więcej niż 10 lat. Jeżeli chce jeździć rowerem bez opieki dorosłego, musi mieć kartę rowerową. Tosię obowiązują przepisy, jak każdego innego rowerzystę.

Dorośli mogą przewozić dzieci w przyczepie, jak określają zasady: „przystosowanej konstrukcyjnie do przewozu osób, ciągniętej przez rower lub wózek rowerowy. Jednak liczba przewożonych osób nie może być większa niż wynika to z konstrukcyjnego przeznaczenia przyczepy.”

Kierowca roweru z przyczepą z dzieckiem lub dziećmi musi jechać drogą rowerową lub jezdnią.

Więcej o ważnych zasadach dla rowerzystów na stronie Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy.

Ekspert radzi, jaki kask wybrać

Kask? W przepisach nie ma nakazu, ale w tym przypadku lepiej kierować się przezornością i zdrowym rozsądkiem.

Cieszy nas to, że coraz więcej rodziców zdaje sobie sprawę z tego, że kask rowerowy dla dziecka jest koniecznością.
Darek ze sklepu Bikeovo przy ul. Krakowskiej we Wrocławiu

Ekspert nadmienia, że kask pełni funkcję zabezpieczenia tylko wtedy, gdy jest odpowiednio dopasowany do głowy i prawidłowo założony. Jaki wybrać dla malucha? Odpowiedzi są w wideoporadniku nakręconym przez Wrocław TV.

Ula Jagiellnicka z zespołu ds. mobilności aktywnej w Urzędzie Miejskim Wrocławia zaznacza, że kask nie zapewnia bezpieczeństwa, a jedynie chroni w przypadku wypadku. – Podstawą bezpieczeństwa jest umiejętność odpowiedniego zachowania się na drodze, obserwacji innych uczestników ruchu, stosowanie się do przepisów czy sygnalizacja manewrów – stwierdza.

Jak bezpiecznie wozić dzieci rowerem?

Do sklepu przy Krakowskiej przychodzą rodzice rocznych, półtorarocznych szkrabów i pytają: jak je wozić bezpiecznie po mieście lub podczas wycieczek?

Generalnie dwie rzeczy załatwiają sprawę: albo przyczepka rowerowa, albo fotelik.
Darek z Bikeovo

Na dłuższe wyprawy sprzedawca poleca przyczepy, ponieważ są wygodniejsze dla dziecka i są wielofunkcyjne (można zmieścić bagaż). Foteliki z kolei są uniwersalne, bo można je założyć na prawie każdy rower.

Jest kilka wyjątków, do których fotelików nie rekomendujemy, czyli rowery górskie typu full czy szosowe.
Darek z Bikeovo

Ekspert podkreśla, że trzeba spełniać pewne wymogi i kryteria, żeby przewozić dziecko w foteliku. Jakie? O tym w kolejnym odcinku poradnika Wrocław TV.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl