Kardynał Henryk Gulbinowicz został pochowany w Olsztynie

W rodzinnym grobie w Olsztynie pochowano w poniedziałek kardynała Henryka Gulbinowicza, byłego metropolitę wrocławskiego.

  • Kardynał Henryk Gulbinowicz, fot. wroclaw.pl

    Kardynał Henryk Gulbinowicz, fot. wroclaw.pl


Informację o pogrzebie podała „Gazeta Wyborcza”. Duchowny spoczął na cmentarzu komunalnym obok rodziców w rodzinnym grobowców Gulbinowiczów. Według „Wyborczej” pogrzeb był bardzo skromny. Nie wiedzieli o niej nawet przedstawiciele warmińskiej kurii. Na nagrobku nie ma tabliczki z informacją o metropolicie, lecz kilka świeżych wiązanek kwiatów.

Ks. Henryk Gulbinowicz zmarł 16 listopada w szpitalu we Wrocławiu w wieku 97. Niecałe dwa tygodnie wcześniej Watykan przedstawił decyzję o zakazie jego udziału w publicznych uroczystościach kościelnych, emerytowany wrocławski metropolita został także pozbawiony prawa do uroczystego pogrzebu i pochówku w katedrze we Wrocławiu.

Postanowienie władz kościelnych to rezultat zarzutów wobec kard. Gulbinowicza dotyczących molestowania seksualnego, ukrywania przypadków pedofilii wśród księży oraz współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa.

Decyzję o pogrzebie duchownego w Olsztynie podjęła jego rodzina.

We Wrocławiu w ubiegły piątek arcybiskup Józef Kupny odprawił mszę za zmarłego. Miała ona charakter zamknięty. W ubiegłym tygodniu radni wrocławscy zdecydowali o pozbawieniu kardynała Henryka Gulbinowicza tytułu Honorowego Obywatela Miasta. Podobny decyzję planują podjąć władze Białegostoku, gdzie Gulbinowicz pracował w latach 70.Zgłoś uwagę