wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:00

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Pierwsza w Polsce szkoła osteopatii zwierzęcej działa we Wrocławiu

Przy ul. Ruskiej 51 działa pierwsza w Polsce szkoła osteopatii zwierzęcej ISOA. Nauka trwa trzy lata, a nowy prestiżowy zawód zdobyć może każdy legitymujący się przynajmniej zdaną maturą. Kolejna rekrutacja wystartuje we wrześniu. Natomiast już w lipcu przedstawiciele szkoły zapraszają na bezpłatne badania osteopatyczne dla zwierząt.

Reklama

Szkoła powstała w 2017 r. z inicjatywy Marcina Szkolnickiego, mgr fizjoterapii i osteopaty z 16-letnim doświadczeniem. Obecnie uczy się w niej 20 osób, które przygotowują się do własnej praktyki osteopatycznej, a po zakończeniu nauki będą mogły współpracować m.in. z gabinetami weterynarii zwierzęcej, centrami rehabilitacji zwierząt, licencjonowanymi hodowlami, ośrodkami jeździeckimi czy ogrodami zoologicznymi.

– Osteopatia w naszym kraju jest obecna od 2003 roku i bardzo dynamicznie się rozwija, jako element wspomagania zdrowia u ludzi. Teraz staramy się przełożyć te założenia na zwierzęta, co w Europie dzieje się od ponad 10 lat. W Polsce nie ma gabinetów osteopatii dla zwierząt, bo do tej pory nie było miejsc, gdzie specjaliści mogliby się kształcić. Chcemy to zmienić – zapowiada Marcin Szkolnicki.

Czym jest osteopatia?

Osteopatia to nauka z ponad 100-letnią tradycją, uzupełniająca medycynę akademicką w zakresie utrzymania lub powrotu do zdrowia. Cały proces diagnostyczny i terapeutyczny jest prowadzony za pomocą technik manualnych, osteopata wyczuwa napięcia tkanowe i narządowe, regulując i przywracając je do równowagi. Zabiegi wpływają na różne systemy i narządy, w tym na tkankę mięśniową, system naczyniowy, nerwowy i narządy wewnętrzne.

– W ciele zwierzęcia mogą być zapisane wszystkie przebyte choroby, urazy oraz skutki niewłaściwej diety czy stresu psychicznego. Osteopatia stymuluje naturalne procesy samoregulacji organizmu. Dzięki temu wpływa na jakość życia zwierząt, wspomaga efekty sportowe oraz procesy rehabilitacji i odzyskiwania dobrej kondycji – podkreśla Marcin Szkolnicki.

To dlatego osteopatia może przynieść korzyści zwierzętom domowym, jak również pracującym czy gospodarskim, a najczęstszymi pacjentami osteopatów zwierzęcych są psy i konie. Często terapia osteopatyczna stosowana jest w przypadku zwierząt angażowanych do różnego rodzaju aktywności sportowych, jak wyścigi, jeździectwo czy agility. Terapia osteopatyczna może także wspierać leczenie różnych dolegliwości, takich jak: zwyrodnienia, urazy kręgosłupa, urazy stawów, urazy przyczepów i więzadeł, dysplazje, bóle i powikłania rozwojowe.

– W Polsce oswajamy się z tą wiedzą i uczymy się, że osteopata to nie masażysta. W Londynie z końmi pracują głównie osteopaci, również w Niemczech osteopatia zwierzęca jest bardzo rozwinięta. Społecznie jest to zawód zaufania publicznego, traktowany na równi z lekarzem. Osteopata jest w stanie palpacyjnie ocenić, gdzie leży problem i przyczyna dolegliwości. Leczymy przyczynę, a nie objawy – dodaje założyciel ISOA.

Od psów i kotów, przez konie, po zwierzęta egzotyczne

Nabór na kolejny rok nauki w ISOA rozpocznie się we wrześniu. Liczba miejsc jest ograniczona, gdyż grupa maksymalnie może liczyć 30 kandydatów. Kandydat musi wypełnić kwestionariusz osobowy oraz załączyć wymagane dokumenty, potwierdzające przede wszystkim jego wykształcenie. O przyjęciu na kurs decyduje kolejność zgłoszeń.

Nauka w ISOA obejmuje 3-letni program, na który składają się zajęcia teoretyczne i praktyczne, prowadzone przez polską i międzynarodową kadrę. Udział w zajęciach przygotowuje do egzaminu organizowanego przez Europejski Uniwersytet Jean Monnet A.I.S.B.L. w Brukseli i uzyskania międzynarodowego dyplomu osteopaty zwierzęcego. Nauka w szkole kończy się uzyskaniem tytułu eksperta osteopatii zwierzęcej.

Na pierwszym roku uczestnicy poznają podstawy osteopatii oraz jej zastosowanie w przypadku domowych zwierząt. Na drugim uczą się terapii dużych zwierząt, w tym koni, na trzecim zaś odbywają specjalistyczne szkolenia i poznają zastosowanie technik osteopatycznych u zwierząt egzotycznych, np. jaszczurek i węży.

Nauka z włoskimi ekspertami

W ciągu roku odbywa się od ośmiu do dwunastu zjazdów. Ich ilość jest uzależniona od wykształcenia kandydata (najmniejsza dotyczy lekarzy oraz techników weterynarii, osteopatów i fizjoterapeutów). Zjazdy odbywają się raz w miesiącu i trwają trzy dni (od piątku do niedzieli). Na koniec każdego roku uczestników czeka praktyczny egzamin, a po trzech latach egzamin dyplomowy.

W przyszłości szkoła chce wysyłać swoich uczniów do partnerskiej placówki we Włoszech - EDUCAM IFOA – jednej z najbardziej rozpoznawalnych tego typu placówek w Europie. Obecnie zajęcia są prowadzone m.in. przez włoskich oraz brytyjskich ekspertów.

Koszt nauki to 290 euro za zjazd. Najpierw jednak kandydat musi ponieść opłatę wpisową w wysokości 100 euro.

Bezpłatne badania dla zwierząt w lipcu

W ISOA znajduje się również gabinet, w którym właściciel szkoły prowadzi bezpłatne konsultacje i badania dla zwierząt.

– Po pierwszym roku, gdy studenci zdadzą egzaminy i potwierdzą swoje umiejętności osteopatyczne w zakresie pomocy zwierzętom domowym będziemy mogli otworzyć więcej takich gabinetów. To będzie kolejny krok rozwoju osteopatii we Wrocławiu. Mimo to już teraz w wybranych terminach zapraszam wszystkich chętnych ze swoimi pupilami na konsultacje – tłumaczy Marcin Szkolnicki.

W celu umówienia się na wizytę należy skontaktować się z przedstawicielami szkoły (tel. 782 955 855, e-mal: [email protected]). Najbliższe terapie zaplanowane są na 19 i 22 lipca.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl

Powódź na Dolnym Śląsku