wroclaw.pl strona główna
wroclaw.pl strona główna Wydarzenia we Wrocławiu. Sprawdź aktualny kalendarz imprez Wydarzenia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-1°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: poniżej normy

Dane z godz. 09:00

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wydarzenia
  3. Muzyka
  4. Festiwal Flamenco MIASTO KRASNALI

FILTRUJ

RODZAJ

OPIS

Pierwsza edycja międzynarodowego Festiwalu Flamenco MIASTO KRASNALI (CIUDAD DE DUENDES) to inicjatywa stowarzyszenia kulturalnego Fandango Polska przy ścisłej współpracy z agencją artystyczną KA – International Art Management. Ideą Festiwalu jest przybliżenie kultury i sztuki flamenco w jej najróżniejszych odmianach szerokiemu odbiorcy. Uprawianie muzyki flamenco w Polsce na dobre rozwinęło się w latach 90-tych ubiegłego stulecia.

Od bycia modnym trendem flamenco ewoluowało do poziomu ugruntowanej tradycji, która przyciąga wielu fanów, a dla niektórych stało się wręcz sposobem na życie. Otwarte szkoły tańca flamenco, które rozsiane są po całej Polsce, od lat działają prężnie, organizując również wyjazdy na kursy do Hiszpanii.

To sprawiło, że organizatorzy dostrzegli potrzebę przygotowania profesjonalnego festiwalu o międzynarodowym zasięgu i znaczeniu, z założeniem poszerzenia jego formuły w przyszłości o międzynarodowy konkurs muzyczny. Gospodarzem wydarzenia będzie Wrocław, który gościł i regularnie gości znakomitych artystów flamenco, takich jak Paco de Lucía, Vicente Amigo czy Niña Pastori. Wybierając Wrocław na miejsce festiwalu, nazwę otrzymaliśmy niejako „w prezencie”, gdyż symbolem miasta są Krasnale – małe statuetki z brązu, które zalewają całe miasto.

Te mitologiczne istoty nawiązują do Pomarańczowej Alternatywy – oddolnej inicjatywy społecznej skierowanej przeciwko działaniom komunistycznych władz w latach 80-tych XX w. Hiszpanie nazywają je „duendecillos” lub „duende”, co z kolei w tradycji flamenco jest symbolem talentu artystycznego.

Podczas pierwszej edycji Festiwalu Flamenco chcemy pokrótce przedstawić ewolucję tej sztuki na różnych poziomach.

Z jednej więc strony będzie można cieszyć się najczystszym, tradycyjnym i archetypowym flamenco, jak w przypadku gwiazdy festiwalu – znanego na całym świecie tancerza Farru, który wystąpi w towarzystwie takich nazwisk, jak Pedro María Peña czy Rafael de Utrera. Z drugiej strony będzie też można podziwiać artystyczne wypowiedzi daleko odbiegające od korzeni flamenco, ale wciąż z wieloma elementami tej muzyki, jak to ma miejsce w przypadku międzynarodowego zespołu Los Duendes.

W ramach Festiwalu odbędzie się również koncert poświęcony w całości polskim reprezentantom flamenco, podczas którego będzie można podziwiać doświadczenie i umiejętności sceniczne wielu profesjonalistów z Polski. I Międzynarodowy Festiwal Flamenco MIASTO KRASNALI odbędzie się w dniach 3 października – 26 listopada 2023. Wydarzenie odbywa się dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Aktywności festiwalowe zaplanowane są w Impart Centrum oraz w Klubie Stary Klasztor.

Tegoroczny Festiwal to 5 koncertów, 20 artystów, kilkanaście godzin warsztatów muzycznych, warsztaty kulinarne i 3-dniowe mini-targi. Serdecznie zapraszamy na wyjątkowe święto flamenco!

Miejsce

ZDJĘCIA

Zobacz także