Spotkanie wokół książki "Ruiny czasu. Rozmowy o twórczości"

Spotkanie wokół książki „Ruiny czasu. Rozmowy o twórczości"

Z końcem maja 2017 ukazała się książka „Ruiny czasu. Rozmowy o twórczości” wydana nakładem wydawnictwa Czarne. Książka jest zapisem rozmów między profesorami Wiesławem Juszczakiem i Dariuszem Czają.

„Profesor Wiesław Juszczak to człowiek orkiestra. Prawdziwy polihistor, jak w starych dobrych czasach określano człowieka biegłego w różnych dziedzinach wiedzy. Książka jest zapisem rozmów z profesorem, a ich tematem są różne dziedziny sztuki: od filmu przez muzykę do malarstwa. Jej zwornikiem jest zaś namysł nad szeroko rozumianym aktem twórczym. W polu zainteresowań rozmówców znalazły się dzieła sztuki i artyści, którzy mocno współbrzmią z biografią intelektualną Juszczaka. W efekcie otrzymujemy przefiltrowany przez jednostkową wrażliwość, wielostronny i intrygujący zapis myślenia o fenomenie twórczości”. (materiały prasowe wydawnictwa Czarne)

Czym jest fenomen aktu twórczego i jak można o nim mówić? W jaki sposób ruch myśli, erudycja, finezyjna interpretacja są w stanie go uchwycić i ukazać? Co jest naprawdę ważne w sztuce i jej opisach?

Na te i wiele innych pytań postarają się odpowiedzieć:

  • prof. dr hab. Dariusz Czaja (Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ, współautor książki),
  • prof. dr hab. Anna Markowska (Instytut Historii Sztuki UWr),
  • prof. dr hab. Waldemar Okoń (Instytut Historii Sztuki UWr).

Rozmowę poprowadzi dr Piotr Jakub Fereński (Instytut Kulturoznawstwa UWr).

Lokalizacja

MWW Muzeum Współczesne Wrocław

Pl. Strzegomski 2A, 53-681 Wrocław

Komentarze