Europejska Noc Literatury we Wrocławiu
Europejska Noc Literatury ma ścisły związek z Europejską Stolicą Kultury, którą Wrocław był w 2016 roku. Przygotowania do ESK zaowocowały pierwszą ENL w stolicy Dolnego Śląska, jaka odbyła się już w 2013 roku.
– We Wrocławiu idea spodobała się na tyle, że wpisała się na stale w nasze życie literackie – podkreśla Dominika Kawalerowicz, dyrektorka Wrocławskiego Instytutu Kultury, który jest organizatorem ENL.
Olga Tokarczuk gościem Europejskiej Nocy Literatury
Pierwsza edycja Europejskiej Nocy Literatury odbyła się w 2013 roku w centrum miasta, a jej gwiazdami byli m.in. Olga Tokarczuk (wówczas jeszcze nie noblistka), która czytała w Kinie Nowe Horyzonty, prof. Jan Miodek (czytał w barze Miś) i muzyk L.U.C. (jego głos dobiegał ze szczytu gigantycznego krzesła Kantora nieopodal Teatru Współczesnego).
– Na fali Europejskiej Stolicy Kultury organizatorzy wyszli we wrocławskie osiedla i tak do tej pory wędrujemy, odkrywając kolejne ciekawe zakamarki miasta – przyznaje Dominika Kawalerowicz.
Dotychczas słuchaliśmy czytających osobistości i aktorów m.in. na Szczytnikach i Dąbiu, Nadodrzu, Przedmieściu Oławskim, Placu Grunwaldzkim, osiedlu Powstańców Śląskich, Karłowicach, Przedmieściu Świdnickim i Hubach.
Na tym osiedlu posłuchamy czytanych książek w sierpniu
Lokacja Europejskiej Nocy Literatury 2025 to osiedle Ołbin, drugie – po Ostrowie Tumskim – najstarsze osiedle Wrocławia.
„Historia Ołbina sięga XII wieku, kiedy to pojawiły się pierwsze zapiski o podwrocławskiej wsi Olbin. W osadzie tej powstało wówczas opactwo benedyktynów ufundowane przez komesa Piotra Włostowica.
Przez lata Ołbin był terenem związanym z ogrodnictwem, hodowlą bydła i rzemiosłem, a w granice Wrocławia został włączony dopiero w XIX wieku, jako część Przedmieścia Odrzańskiego.
Od tego czasu dawna wieś zaczęła zmieniać swoje oblicze, ostatecznie zyskując gęstą zabudowę kamienic czynszowych.
Secesyjne kamienice i neogotycki kościół św. Michała Archanioła to przykłady licznie zachowanej na Ołbinie przedwojennej architektury.
Wraz z Europejską Nocą Literatury poznamy jego najmniej oczywiste i najciekawsze miejsca osiedla – miejsca, w którym przeszłość spotyka się z teraźniejszością” – zapowiadają organizatorzy ENL z Wrocławskiego Instytutu Kultury.