Elementarz technik graficznych. „Insekty zapraszają na warsztaty online

Elementarz technik graficznych. „Insekty zapraszają na warsztaty online

W Pracowni Grafiki razem z „Insektami" i Martą Lech prezentujemy elementarz technik druku. Podpowiadamy też jakich zamienników możecie użyć w warunkach domowych zamiast narzędzi i materiałów zwykle dostępnych w naszej pracowni.

Linoryt <- KLIK | do trybu filmu przechodzimy klikając w tytuł
Matrycę wykonujemy z kawałka linoleum lub elastycznej wykładziny PCV przy pomocy małego dłutka (najlepiej specjalnego do linorytu). Rowki żłobimy dłutkiem zgodnie z liniami wzoru, a następnie zobaczcie na filmie jak ściągamy warstwę podłoża wokół, by uczynić nasz wzór wypukłym. Do odbitek dobrze jest użyć farby akrylowej do linorytu, jak i papieru graficznego (wtedy moczymy go i suszymy jak na filmie).

Sprawdźcie również ZAMIENNIKI , które możecie wykorzystać podczas domowej pracy nad linorytem.

Gipsoryt <- KLIK | do trybu filmu przechodzimy klikając w tytuł
Matrycę przygotujemy wylewając płynny gips w ramkę np. ulepioną z plasteliny na szklanej powierzchni.  Wzór przenosimy z papieru na gipsową matrycę z pomocą naostrzonego ołówka, a potem pogłębiamy go np. rysikiem zużytego długopisu. Zobaczcie na filmie jak zdjąć dłutkiem (lub nożykiem) warstwę gipsu wokół wzoru, tak by stał się on wypukły. W finale matrycę powlekamy farbą (np. olejną) i odbijamy obrazek na papierze.

Ważne: gips jest miękki dlatego łatwo go zarysować, czy wyskrobać, ale trzeba być ostrożnym, żeby nie nie uszkodzić lub ukruszyć niechcący powierzchni płytki. Do zabezpieczenia i utwardzenia matrycy używa się szelaku. Pamiętajcie, by gipsową matrycę (także przed i po pociągnięciu jej szelakiem) najpierw dobrze wysuszyć tzn. odczekać dzień lub dwa przed odbijaniem wzoru na papierze! 

Sprawdźcie również ZAMIENNIKI, które możecie wykorzystać podczas domowej pracy nad gipsorytem.

Szablon KLIK | do trybu filmu przechodzimy klikając w tytuł

Szablony w odwróconej, negatywowej formie - w połączeniu z farbą w sprayu lub naniesioną pędzlem – wykorzystywane są przez artystów street artu. My użyjemy szablonu jako matrycy, prezentując najprostszą z technik drukowania. Projektujemy, odrysowujemy na folii, wycinamy, pokrywamy farbą i przenosimy na papier. Spróbujcie sami.

Sprawdź ZAMIENNIKI, które możesz wykorzystać w domowej pracowni grafiki.

Zajęcia stacjonarne -> Pracownia Grafiki Artystycznej Marty Lech.

Lokalizacja

Ośrodek Działań Twórczych Światowid

Stefanii Sempołowskiej 54A, 51-661 Wrocław

Komentarze