Rękopis „Pana Tadeusza” tylko do 4 maja
Na co dzień w gablocie w Muzeum Pana Tadeusza eksponowana jest kopia autorstwa prof. dr hab. Elżbiety Jabłońskiej, wykonana w 2010 roku.
Oryginał epopei Adama Mickiewicza musi być, ze względów konserwatorskich, przechowywany w specjalnych warunkach i eksponowany tylko 120 godzin w roku.
Podczas Majówki 2025 w Ossolineum obejrzymy ostatnią kartę Księgi Czwartej „Dyplomatyka i łowy”.
Rękopis obejrzymy codziennie do 4 maja w godz. 10.00‒17.00. Wstęp w ramach biletu do muzeum.
Spotkanie kuratorskie „Litwo, Ojczyzno moja!” w sobotę 3 maja o 12.00 i 15.00. Podczas zwiedzania poznamy losy rękopisu „Pana Tadeusza” i historię jego konserwacji. Wstęp w ramach biletu do muzeum. Liczba miejsc ograniczona.
Z kolei prelekcja „Litwo, Ojczyzno moja!” ‒ czy Mickiewicz był Polakiem?” w niedzielę 4 maja o 12.00 w Salonie Romantycznym. Publiczność pozna niuanse szlacheckiej tożsamości narodowej w Rzeczypospolitej Obojga Narodów, majestatycznej Korony Królestwa Polskiego i dumnego Wielkiego Księstwa Litewskiego. Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasach muzeum. Liczba miejsc ograniczona.
A to tylko przedsmak wydarzeń, jakie Ossolineum i Muzeum Pana Tadeusza przygotowały na specjalny, polsko-litewski weekend, któremu patronuje również Narodowe Muzeum Sztuki im. M. K. Čiurlionisa, Litewski Instytut Kultury oraz Ambasada Republiki Litewskiej w Rzeczypospolitej Polskiej.
Wystawa fotografii litewskiego kompozytora i artysty
Na Litwie, z okazji 150. rocznicy urodzin, obchodzony jest obecnie rok Mikolajusa Konstantinasa Čiurlionisa, litewskiego artysty, którego prace stanowią most łączący Litwę i Polskę, a na jego karierę artystyczną duży wpływ miał jego pobyt w Polsce.
Pod koniec XIX wieku Čiurlionisa skończył Instytut Muzyczny w Warszawie, stał się kompozytorem, potem wyjechał na rok do konserwatorium do Lipska. Jego naukę sfinansował książę Michał Ogiński. W Polsce spędził 10 lat, w trakcie studiował też na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (w klasie m.in. Ferdynanda Ruszczyca i Konrada Krzyżanowskiego).
Do końca rozwijał w sobie dwa talenty – kompozytorski i plastyczny.
– Historycy sztuki najbardziej cenią sobie ten okres twórczości Čiurlionisa, w którym dochodzi do związku muzyki z malarstwem. Artysta nazwał nawet swoje prace „Preludia i fugi”. Żadnemu innemu artyście w Europie nie udało się w tak organiczny sposób powiązać muzyki z malarstwem – podkreśla prof. Rasa Žukienė, historyczka sztuki, kuratorka wystaw, profesorka Uniwersytetu Witolda Wielkiego.
W czerwcu zaplanowano we Wrocławiu koncert w Auli Leopoldina z muzyką Čiurlionisa, zaś w styczniu 2026 jego utwory zagra w NFM Litewska Narodowa Orkiestra Symfoniczna – zapowiada Ana Kočegarova-Maj, attaché do spraw kultury Ambasady Republiki Litewskiej.
W Ossolineum do 1 czerwca obejrzymy wystawę fotografii Čiurlionisa, który dla Litwinów jest twórcą wyrażającym głęboki sens tożsamości litewskiej. – Litwa zachwyca się pięknem natury, muzyką, liryką i wszystkim tym, co jest zawarte w dziełach Čiurlionisa – tlumaczy prof. Rasa Žukienė.
Na wystawie obejrzymy fotografie zrobione przez Mikolajusa Konstantinasa Čiurlionisa w Anapie nad Morzem Czarnym w 1905 roku.
Wystawa czynna do 1 czerwca w godz. 9.30‒17.30 w Sali pod Kopułą. Wstęp jest wolny!
A tylko w niedzielę 4 maja w godz. 11.00-17.30 Kino VR Mikolajusa Konstantinasa Čiurlionisa w Refektarzu Ossolineum. Wstęp jest wolny!
Majówka w Ossolineum – zniżka na książki
Do niedzieli 4 kwietnia w Infopunkcie w Ossolineum dostaniemy 30 procent zniżki na wszystkie książki Wydawnictwa Ossolineum. Warto skorzystać!