„Z wielkim żalem żegnamy Naszą Podopieczną, Panią Marlenę Marlenę Milwiw Baron, wspaniałą aktorkę, mieszkankę Domu Artystów Weteranów Scen Polskich. Synowi, Panu Piotrowi Baronowi, wielkiej dumie Pani Marleny, jak i całej Jej Rodzinie, składamy wyrazy współczucia i podzielamy ból” – napisali członkowie Fundacji Artystów Weteranów Scen Polskich.
Lwowianka, która zamieszkała we Wrocławiu
Marlena Milwiw urodziła się w 1931 roku we Lwowie, w połowie lat 50. została absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Zadebiutowała na scenie w grudniu 1954 roku w roli Ruth w „Niemcach” Leona Kruczkowskiego w reż. Jerzego Rakowieckiego na scenie Teatru Nowej Warszawy.
Występowała na scenach warszawskich teatrów (Nowej Warszawy, Polskim i Rozmaitości), a potem teatrów wrocławskich (Dramatycznym i Współczesnym). Była także pedagogiem (w Akademii Muzycznej we Wrocławiu).
„Marlena Milwiw-Baron przez dziesięciolecia była związana z naszym teatrem, występując w spektaklach wyreżyserowanych m.in. przez Jerzego Jarockiego, Andrzeja Witkowskiego, Kazimierza Brauna i Helmuta Kajzara” – czytamy na stronie Wrocławskiego Teatru Współczesnego.
Obok ról teatralnych Marlena Milwiw-Baron zagrała też w wielu filmach, wśród nich w „On, Ona, Oni” z 1981 roku, „Sezonie na bażanty” i „Obcy musi fruwać” wrocławskiego reżysera Wiesława Saniewskiego i m.in. w serialu „Świat według Kiepskich” i „Pierwsza miłość”.
Aktorkę uhonorowano Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis W 2007 roku i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (w 1988 roku).
Zmarła artystka była żoną Adama Barona, lwowskiego pisarza, doktora i oficera, matką znanego jazzowego saksofonisty Piotra Barona i babcią dwóch muzyków – Aleksandra Milwiw-Barona z grupy Afromental i Adama Milwiw-Barona (związanego m.in. z formacją Pink Freud).
Rodzinie i najbliższym Marleny Milwiw-Baron składamy najszczersze wyrazy współczucia.