Festiwal Nowe Horyzonty. Polecamy 5 filmów na ostatni weekend

Festiwal Nowe Horyzonty trwa do niedzieli 31 lipca. Polecamy Wam seanse, na jakie można się jeszcze wybrać w weekend. Są wśród nich komedie, opera filmowa, nowe filmy Petra Zelenki, Kiryła Serebrennikova i obraz będący osobistym Pippa Delbona, włoskiego reżysera, którego retrospektywa trwa w ramach festiwalu.


Wiele hałasu o nic (pokaz darmowy w Rynku, 29 lipca, godz. 22.00)

Szekspir w najlepszym filmowym wydaniu, czyli Kenneth Branagh u szczytu swoich osiągnięć na polu ekranizacji dzieł dramatopisarza ze Stratfordu. Tym razem komedia w gwiazdorskiej i rewelacyjnej obsadzie. Na dwór Leonata (Richard Briers), gubernatora Messyny, przybywa książę Aragonii, Don Pedro (Denzel Washington), a wraz z nim młodzi kawalerowie, Claudio (Robert Sean Leonard) i Benedick (Kenneth Branagh). Claudio, chociaż przysięgał, że „nigdy nie znęci” go stan małżeński, zakochuje się w córce Leonata – pięknej Hero (Kate Beckinsale). Benedick z kolei toczy pojedynki słowne z siostrzenicą Leonata, Beatrycze (Emma Thompson). Jego kompani postanawiają podstępem nakłonić go do wyznania uczuć.

River of Fundament (pokazy specjalne w Narodowym Forum Muzyki, 29 lipca, godz. 17.00/30 lipca, godz. 17.00, bilet 40 zł, 30 dla karnetowców)

Epickie dzieło Matthew Barney’a, opera filmowa, której libretto oparto na powieści „Starożytne wieczory” słynnego amerykańskiego pisarza Normana Mailera. Barney, znany z cyklu „Cremaster”, roztacza niezwykłą, wyjątkowo sugestywną (ale dla niektórych też obsceniczną) wizję, w której przenikają się egipska mitologia, współczesna Ameryka i biografia Normana Mailera. Zdjęcia zapierają dech w piersiach, w pokazach zagrali znakomici aktorzy (m.in. Paul Giamatti i Maggie Gyllenhaal).

Zagubieni (30 lipca, godz. 21:45/ 31 lipca, godz. 9:45, bilet 22 zł)

Nowy i bardzo wyczekiwany film Czecha Petra Zelenki, który szczególnie poleca Joanna Łapińska, dyrektor artystyczna festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty. Satyra na współczesne Czechy, na stosunek rodaków Zelenki do historii i teraźniejszości, ale też ciekawe nawiązanie do Francji i Francuzów, bo główny bohater, dziennikarz śledczy (akcja rozgrywa się w 2008 roku) zwietrzył właśnie aferę dotyczącą wydarzeń, gdy Czesi zostali zdradzeni, gdy francuski premier dążył do układu z Adolfem Hitlerem.

Student (30 lipca, godz. 10:15, bilet 22 zł)

Kirył Serebrennikow o religijnym fanatyku ze szkolnej ławy, czyli uczniu zwanym Veniamin, który Biblię zna perfekcyjnie i równie perfekcyjnie wykorzystuje ją do własnych celów. Do tego stopnia, że terroryzując otoczenie Pismem Świętym potrafi wprawiać ludzi w osłupienie i zawstydzać. Film jest jedną z najbardziej oczekiwanych produkcji rosyjskich i został w tym roku wyróżniony jedną z nagród na festiwalu w Cannes.

Krew (31 lipca, godz. 13:00, bilet 22 zł)

W filmie włoskiego reżysera Pippa Delbona (przede wszystkim teatralnego, ale też filmowego), którego retrospektywa trwa w ramach 16. Festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty mierzy się on z tematem Czerwonych Brygad (w 1978 roku członkowie Brigate Rosse porwali i zamordowali byłego premiera Włoch, Aldo Moro) pokazuje zaprzyjaźnionego Giovanniego Senzaniego, który niegdyś był przywódcą organizacji terrorystycznej. Drugim tematem jest odejście matki Delbona, Margherity. Film uważany za wyjątkowo osobisty w twórczości włoskiego reżysera.

Zgłoś uwagę