wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 16:30

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Rewitalizacja Wzgórza Partyzantów. Wykonawcy trafili na ślad po dawnej pijalni wody w pawilonie perystylowym [ZDJĘCIA, WIDEO]

Rewitalizacja Wzgórza Partyzantów. Wykonawcy trafili na ślad po dawnej pijalni wody w pawilonie perystylowym [ZDJĘCIA, WIDEO]

Błażej Organisty,

Kliknij, aby powiększyć
Na zdjęciu: niecka starej fontanny w pawilonie perystylowym na Wzgórzu Partyzantów Tomasz Hołod
Na zdjęciu: niecka starej fontanny w pawilonie perystylowym na Wzgórzu Partyzantów

Wow! to okrzyk wyrażający zdziwienie lub zachwyt, bądź jedno i drugie. Niedawno wypowiedziany na Wzgórzu Partyzantów na widok znaleziska w pawilonie perystylowym. Idąc dalej tą ścieżką, można powiedzieć, że WOW to także Wielkie Odkrycie na Wzgórzu. Cóż tak zaskoczyło pracującą tam drużynę?

Reklama

Zacznijmy od przeszłości. W latach 1866 – 1867 u stóp wzgórza postawiono pawilon perystylowy, który pełnił funkcję pijalni wody.

Umieszczono w nim kwadratowy basen z fontanną ozdobioną marmurową kopią rzeźby Ariadny z Naksos.

Ukryta pod warstwami betonu 

Teraz skaczemy daleko jak Adam Małysz, by przenieść się do teraźniejszości. Po tej wiekowej fontannie śladu miało nie być, jednakże… – To było prawdziwe wow! Nie braliśmy pod uwagę, że coś z niej zostało, a okazało się, że pod kilkoma warstwami betonu znaleźliśmy mury o grubości pół metra – mówił we wrześniu Robert Wanat, kierownik budowy z przedsiębiorstwa Castellum.

Od razu wezwano archeologów, którzy potwierdzili, że odkryte pozostałości pochodzą z XIX wieku. 

– Mamy nieckę fontanny i oryginalne rury odprowadzające wodę. Będziemy to zabezpieczać. Jeden konserwator już widział, drugi zobaczy za moment – informuje Krzysztof Świercz z Zarządu Inwestycji Miejskich, spółki nadzorującej prace na wzgórzu.

Co trzy odkrycia to nie jedno

Na fontannie nie koniec niespodzianek. Co trzy odkrycia to nie jedno! O pozostałych pisaliśmy w tekście: „Trzy odkrycia na rewaloryzowanym Wzgórzu Partyzantów we Wrocławiu. Znaleziskami zajmują się archeolodzy.

Polecamy także poprzednie artykuły, w których poruszamy wątki związane z trwającą rewitalizacją, pawilonem perystylowym i innymi budowlami, a także z historią dawnego bastionu Sakwowego i wzgórza Liebichów:

Pierwszy etap rewaloryzacji wzgórza powinien zakończyć się w ostatnim kwartale 2023 roku. Całkowita wartość projektu to 26,7 mln zł. Inwestycja realizowana jest ze środków gminy Wrocław i funduszu rządowego Polski Ład.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl