3. Inwestycje
  4. Kurzy się w Bastionie Sakwowym. Zobacz, jak Wzgórze Partyzantów wygląda od środka

Piotr Bera,

Dzieje się na niszczejącym od wielu lat Wzgórzu Partyzantów. Kosztujące ok. 27 mln zł prace budowlane mają zakończyć się jesienią 2023 r. Byliśmy w środku. Zobaczcie zdjęcia i film, jak obecnie wyglądają wnętrza Bastionu Sakwowego.

Obecnie skuwamy warstwę posadzki z nieregularnych kamieni oraz marmurowe wstawki. Na ścianie skuwamy płyty granitowe, których nie da się odzyskać, gdyż były przyklejone na mocną zaprawę, prawdopodobnie ze szkłem wodnym. Demontujemy gzyms z piaskowca, to element wtórny, którego wcześniej nie było
Robert Wanat, kierownik budowy z firmy Castellum prowadzącej prace

Umowę na realizację podpisano pod koniec marca. Od tego momentu Castellum ma 18 miesięcy na zakończenie prac, które od razu ruszyły pełną parą.

– Odtworzymy listwy i elementy sztukatorskie, odsolone i oczyszczone będą tynki stropu nad tarasem kolumnady. Na suficie widać w niektórych miejscach oryginalne malowanie, tzw. pompejańskie w kolorze ultramaryny. Przeprowadzone będą badania stratygraficzne, które określą ich pierwotny wygląd – dodaje Wanat.

Rozbiórki będą prowadzone nie tylko przy samej kolumnadzie. Wkrótce wyburzona zostanie fontanna i w jej miejscu pojawi się nowa z iluminacją. Prace rozbiórkowe mają potrwać do połowy lata, gdy rozpoczną się prace konstrukcyjne, przy wzmacnianiu obecnego stropu. Powstanie też nowy żelbetowy strop (nad istniejącym, pozostawionym ze względów dekoracyjnych), który przejmie obciążenia.

Metoda na „jeża” – odrestaurowanie oryginalnej cegły

Jednym z najważniejszych zadań będzie odrestaurowanie i wzmocnienie oryginalnej cegły, która w wielu miejscach jest w bardzo złym stanie.

– Nie znano wtedy izolacji. Teraz cegła jest mokra. Po wysuszeniu wzmocnimy cegłę powierzchniowo i w głębi. Wykonana zostanie izolacja pionowa w postaci iniekcji, to tzw. jeż. Specjalne pakery montuje się w murze i wprowadza iniekt. Tę metodę wykorzystaliśmy m.in. przy remoncie Ossolineum od strony ul. Grodzkiej.

Powiększ obraz: Tutaj znajdzie się kawiarnia Tomasz Hołod
Tutaj znajdzie się kawiarnia

Pakery iniekcyjne wykorzystano też przy remoncie zabytkowych mostów Pomorskich. Przy samym moście Północnym Pomorskim firma Pro-Tra Building wykorzystała ich kilkanaście tysięcy.

Wcześniej Panorama Racławicka i synagoga

Firma Castellum specjalizuje się m.in. w konserwacji zabytków. Ostatnio zajmowała się Panoramą Racławicką, a wcześniej pracami przy Synagodze pod Białym Bocianem. To firma z dużym doświadczeniem, którą niewiele może zaskoczyć.

Może odkryjemy coś z II wojny światowej? Kości się nie boimy. Gdy pracowaliśmy przy Ossolineum, to odkryliśmy w starej plebanii przy „Maciejówce” dwa ludzkie szkielety. Tam mieścił się kiedyś cmentarz, a my musieliśmy pogłębić piwnicę. Oba szkielety miały podkulone nogi. Zdaniem antropologa było to dwóch mężczyzn, jeden miał głowę przestrzeloną strzałą a drugi obojczyk. Szkielety pochodziły z czasów najazdu tatarów z 1241 r.
Robert Wanat

W kolejnych etapach miasto planuje odbudowę glorietty oraz remont planetarium.

Remont Bastionu Sakwowego. Co zostanie wykonane?

• Rewaloryzacja Pawilonu Perystylowego (dawnej Reduty) o powierzchni użytkowej 460 mkw. W tym przewidziane jest m.in. odrestaurowanie sali kolumnowej o powierzchni 200 mkw, pomieszczeń technicznych, zaplecza sanitarnego i szatni. Renowacja elewacji i przyległego terenu;
  • Rewaloryzacja kolumnady o powierzchni 375 mkw. Remont podziemia (kawiarnia, bufet, sanitariaty, dostęp dla osób z niepełnosprawnością) i części naziemnej (odrestaurowanie posadzek, sklepień, ścian z malowidłami, schodów, zabytkowego oświetlenia z balustradami i tarasu z kolumnadą);
  • Rewaloryzacja placu z fontanną oraz zagospodarowaniem terenu. Odrestaurowanie schodów z balustradami, wykonanie nowej niecki fontanny i nawierzchni placu. Nasadzone zostaną nowe drzewa i krzewy. Wykonane będzie nowe oświetlenie placu, pojawią się ławki i kosze na śmieci. Na końcu remont alejki spacerowej od ul. Piotra Skargi.