wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 03:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Od wiosny na Wzgórzu Partyzantów trwa rewaloryzacja dawnego Bastionu Sakwowego [ZDJECIA, WIDEO]

Bastion Sakwowy na Wzgórzu Partyzantów od wiosny jest odnawiany. Pawilon perystylowy nie ma stropu. Czas na wyburzenie schodów. Z kolei w półkolistej loggii, zwanej kolumnadą, oczyszczono dekoracje i przygotowano je pod malowanie. Podczas prac ukazał się błękit. Konserwatorzy zdecydowali, że odegra on wiodącą rolę kolorystyczną na wzgórzu. Jaka barwa będzie mu wtórować? Zobaczcie zdjęcia i wideo z postępu prac na Wzgórzu Partyzantów.

Reklama

Fachowcy od zabytków, konserwatorzy i budowniczowie weszli na Wzgórze Partyzantów wiosną tego roku. Po kilku miesiącach kończą roboty rozbiórkowe i kontynuują prace konserwatorskie.

Bastion Sakwowy. Rewaloryzacja pawilonu perystylowego

W ostatnim czasie wyburzyli strop nad pawilonem perystylowym – budowlą, w której działał klub Reduta. Potrzebny jest nowy, ponieważ wewnątrz będzie działała restauracja. Sufit zostanie ozdobiony wzorem przypominającym niebo.

 W dawnych czasach, gdy strop biegł tylko wokół, ludzie obserwowali stąd niebo mówi kierownik budowy Robert Wanat, patrząc w dół.  W latach trzydziestych Niemcy zabetonowali otwór. Teraz, po zdjęciu starego stropu, musimy z powrotem zakryć całą budowlę, ponieważ będzie miała inne przeznaczenie niż w odległej przeszłości  wyjaśnia.

W dole widać fundamenty, gruz i słupy. To wszystko musi być wywiezione przed przystąpieniem do właściwej części prac nad rewaloryzacją pawilonu perystylowego.   

Perystyl - dziedziniec lub ogród otoczony dookoła portykiem kolumnowym w świątyniach egipskich, w zamożnych domach greckich, w domach patrycjatu rzymskiego - ogród położony zazwyczaj w głębi domu otoczony portykiem kolumnowym
Słownik terminologiczny sztuk pięknych, PWN

Po obu bokach budowli pną się stare, zniszczone schody. Są przeznaczone do rozbiórki. Zastąpią je nowe – żelbetowe, wykładane płytami granitowymi.

Renowacja półkolistej loggii (kolumnady)

Między pawilonem a stojącą wyżej półkolistą loggią (zwaną kolumnadą) znajduje się plac, na którym tryskała fontanna. Zostały po niej druty sterczące z ziemi, ale będzie zrekonstruowana. Na placu położone są sklepienia ceglane, które należy odkryć i wzmocnić przed wylaniem płyty żelbetowej. 

–  Tym sposobem istniejący strop ceglany połączymy z nowym stropem pawilonu  tłumaczy kierownik. W logii, gdzie płyta stropowa jest już wylana, prowadzone są teraz głównie prace konserwatorskie.

Galeria zdjęć

Kapitele pilastrów i kolumn, gzymsy i obramiona łukowe są częściowo przygotowane pod malowanie.  Usunęliśmy stare powłoki malarskie, pokryliśmy je nowoczesną zaprawą do sztukaterii, która sprawdziła się znakomicie. Następnie wycyzelowaliśmy dekoracje tak, by nadać im kształt, który utraciły przez nanoszenie kilku warstw farby w przeszłości  przybliża Robert Wanat.

Elementy sztukaterii, wcześniej pokryte żółtawą farbą, szare po oczyszczeniu, teraz świecą świeżą bielą specjalnej zaprawy gipsowej, o której wspomina kierownik. Kolejne kroki to gruntowanie i malowanie, ale to dopiero w przyszłym roku.

Błękit na strop, pomarańcz na ściany

Barwy będą mocne, wyraziste. Wybrano odcienie koloru pomarańczowego (podobne do tonu z elewacji dworca głównego) oraz błękitnego. Błękit ukazał się bowiem na stropie kasetonowym loggii w trakcie badań konserwatorskich. A zatem: błękit na strop, pomarańcz na ściany. Teoria barw głosi, że zestawione obok siebie tworzą jedną z trzech par kolorów najsilniej kontrastujących (pozostałe dwie to: żółcień i fiolet oraz czerwień i zieleń).

Będzie uderzająco, bo tak było kiedyś, co potwierdzają zbieżne wyniki badań przeprowadzonych najpierw przez pracownię architektoniczną na potrzeby projektu, a później przez naszą konserwator informuje kierownik budowy.  Mocne kolory zniknęły na skutek przebudowywania kolumnady. W latach trzydziestych pojawiła się barwa szaro-zielona  wspomina.

Fragmenty gzymsów są skute, ponieważ były nadto odsklepione. Brakujące części będą odtworzone. Kolejne zadania to wzmocnienie słupów i budowa schodów loggii.

W miejscu starych schodów ekipa pracowników znalazła ślady przeszłości, o których opowiada kierownik przez kamerą Wrocław TV:

Bastion Sakwowy. Co będzie się działo na wzgórzu jesienią?

Prace rozbiórkowe skończą się w sierpniu. Potem zaczną się roboty konstrukcyjne. Rewaloryzację zabudowań dawnego Bastionu Sakwowego prowadzi przedsiębiorstwo budowlano-konserwatorskie Castellum. Pierwszy etap bardzo ważnego zadania na Wzgórzu Partyzantów powinien zakończyć się w ostatnim kwartale 2023 roku.

Całkowita wartość projektu to 26,7 mln zł. Inwestycja realizowana jest ze środków gminy Wrocław i funduszu rządowego Polski Ład.

Zwięźle o historii wzgórza i bastionu

Dzisiejsze Wzgórze Partyzantów w średniowieczu zwane było Sakwowym. Pod koniec XVI wieku wzniesiono na nim bastion, który w drugiej dekadzie wieku XIX, na rozkaz armii napoleońskiej, pozbawiono urządzeń militarnych, przekształcając wzgórze w miejsce typowo widokowe.

Zabudowania pojawiły się dzięki hojności Adolfa Liebicha, majętnego kupca. Elegancką architekturę zaprojektował ceniony w mieście Karl Schmidt. Wrocławianie tłumnie przychodzili na wzgórze Liebicha. Spacerowali, pili piwo i mleko, słuchali muzyki i spotykali się w gustownej kawiarni na tarasie, z którego roztaczała się panorama miasta. O tym pisali nawet poeci.

Sielance kres położyła wojna. Kazamaty dawnego bastionu przebudowano na bunkier – siedzibę komendanta Twierdzy Wrocław.

W czasach powojennych na wzgórzu działało kasyno, lokal nocny Reduta, restauracja i klub muzyczny. W wyniku niegospodarności właściciela zabudowania popadły w ruinę. Władze Wrocławia odzyskały je w 2017 roku.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama