wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:50

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Inwestycje
  4. Przywieźli największą pompę ciepła w Polsce
Kliknij, aby powiększyć
Do rozładunku 100-tonowej pompy ciepła posłużył olbrzymi dźwig. Fot. Bartosz Chochołowski
Do rozładunku 100-tonowej pompy ciepła posłużył olbrzymi dźwig.

W nocy z 13 na 14 lutego przemierzyła trasę z Austrii do Polski, do Wrocławia. Jechała załadowana na dwie wielkie ciężarówki. Największa w Polsce pompa ciepła waży 100 ton! Jednak nie tylko to świadczy o jej niezwykłości. Będzie pozyskiwać ciepło do naszych domów ze... ścieków. W pewnym sensie, sami dostarczymy jej energii do działania.

Reklama

Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)

Przyjazd tego urządzenia zwiastuje rychłe uruchomienie Wrompy - budowanej przez Fortum instalacji do pozyskiwania energii cieplnej ze ścieków.

– Do rozładowania pompy użyliśmy 500-tonowego dźwigu. Została umieszczona na specjalnie ułożonych szynach, po których wciągnęliśmy ją do budynku, w którym będzie zamontowana – opowiada Józef Nogal, kierownik projektu ze strony wykonawcy prac, firmy Sweco.

Jedna Wrompa, jak tysiąc pomp

Wrompa będzie największą systemową pompą ciepła w Polsce. Po jej uruchomieniu w drugiej połowie roku będzie ważnym elementem systemu ciepłowniczego we Wrocławiu. Zapewni nawet pięć procent naszego rocznego zapotrzebowania na ciepło systemowe.

Najważniejsze w niej jest to, że będzie to ciepło uzyskane bez emisji szkodliwych substancji. Wrompa pozwoli zaoszczędzić środowisku 35 tys. ton dwutlenku węgla rocznie. 

Głównym elementem inwestycji jest potężna pompa ciepła o mocy 12,5 MW. Dla zobrazowania, to więcej niż moc tysiąca typowych pomp ciepła montowanych zwykle przy domach jednorodzinnych. Instalacja wymaga szerokiej infrastruktury towarzyszącej: zbiorników, sieci przyłączeniowych, rozdzielni. Pompa odzyskuje ciepło ze ścieków, podnosi jego parametry i przekazuje za pośrednictwem specjalnego wymiennika ciepła do wody sieciowej, która z kolei za pośrednictwem systemu ciepłowniczego dostarcza to ciepło do naszych klientów.
Mariusz Dzikuć, dyrektor ds. rozwoju w Fortum

Ścieki zamiast węgla

Projekt realizowany jest we współpracy z MPWiK na terenie przepompowni ścieków Port Południe. Wrompa wpisuje się w ideę gospodarki o obiegu zamkniętym, czyli koniec życia produktu jest jednocześnie początkiem jego kolejnego wcielenia. Jest to szczególnie ważne w naszym mieście, gdzie system ciepłowniczy oparty jest w 100 proc. na spalaniu węgla. 

 

Wrompa nie potrzebuje węgla, tylko ścieków. A te dostarczamy jej sami kąpiąc się, korzystając z toalety, prowadząc działalność gospodarczą. Ścieki mogą być traktowane jak problem, albo jako surowiec. Dotąd ich potencjał energetyczny nie był wykorzystywany. Teraz posłuży do ogrzewania naszych mieszkań. 

Współpraca z Fortum pozwoli wykorzystywać ścieki nieoczyszczone jako źródło ciepła dla miejskiego systemu ciepłowniczego. Zastosowanie gospodarki obiegu zamkniętego pozwoli na ograniczenie zużycia paliw kopalnych w wytwarzaniu ciepła. To także mniej odpadów i mniejsza emisja CO2, a więc beneficjentami Wrompy są nie tylko mieszkańcy Wrocławia, ale także środowisko.
Witold Ziomek, prezes wrocławskiego MPWiK
 

Wrompa ruszy już niebawem 

Z systemem ciepłowniczym Fortum Wrompa zostanie połączona siecią o długości kilometra i średnicy pół metra. Rozruch ma nastąpić już w maju, a pełną parą zacznie dostarczać ciepło zapewne w III kwartale tego roku. Cały projekt kosztuje 100 mln złotych. Jest dofinansowany 18 mln zł ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i trzema milionami z budżetu państwa.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Wizualizacja przedstawia projekt muralu autorstwa Magdaleny Osobińskiej naniesiony na szkic budynku Wrompy. Źródło: Fortum
Wizualizacja przedstawia projekt muralu autorstwa Magdaleny Osobińskiej naniesiony na szkic budynku Wrompy.

Czy obiekt produkujący ciepło ze ścieków może być ładny, albo chociaż charakterystyczny? Fortum doszło do wniosku, że powinien i dlatego ogłosiło konkurs na olbrzymi mural, który ozdobi wielką ścianę Wrompy. Wygrała go Magdalena Osobińska. Efekt zobaczymy zapewne za kwartał, a na razie musi nam wystarczyć przedsmak w postaci wizualizacji.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl